قرینه کردن صورت بدون جراحی | اصلاح عدم تقارن صورت

3,913

عدم تقارن صورت :


عدم تقارن صورت پدیده ایی کاملاً طبیعی است، هیچ صورتی کاملاً متقارن نیست اگر چه این عدم تعادل، اغلب چندان محسوس نیست و غیر از خود فرد کس دیگری متوجه آن نمی شود زیرا بدن مدام در حال حرکت است و این ایرادهای جزئی در آن به چشم نمی خورد. به دلایل مختلف، مانند مشکلات هنگام تولد، جراحات و بیماری‌ها، صورت نامتقارن ممکن است قابل توجه گردد که شامل انحنا در زاویه بینی، عدم تراز گوش‌ها، پلک افتاده و …. می‌شود. خوشبختانه، امروزه با درمان‌ های زیبایی غیر جراحی، تقارن صورت قابل دستیابی است. فارغ از شدت عدم تقارن صورت، بازیافتن ظاهری طبیعی می‌ تواند اعتماد به نفس و رضایت کلی شما از ظاهرتان را تقویت کند. گاهی، کوچکترین تغییر می‌تواند تاثیر عمیقی بر ظاهر یک فرد داشته باشد. تعادل و تقارن، مشخصه‌ های زیبایی هستند و پزشکان به این نکته واقف هستند. پزشک باید رابطه نسبی بین گونه، چانه، بینی و خط فک را بداند و بتواند آن تغییر ظریفی که نسبت صورت شما را تغییر می‌ دهد را ایجاد کند.

اصطلاح نامتقارن بودن صورت صرفاً به این معنا است که اجزای صورت فرد به طور ۱۰۰ درصد تراز نیست، به عبارت دیگر دو طرف صورت کاملاً قرینه هم نیستند. ممکن است گوش در یک طرف سر بالاتر از گوش در طرف دیگر سر باشد یا یک گونه بالاتر از دیگری قرار داشته باشد و چشم‌ ها در یک تراز قرار نگرفته باشند. در برخی موارد، بینی، چانه یا فک و حتی ابروهای بیمار ممکن است در یک تراز قرار نگرفته باشند. عدم تقارن ها تنها به صورت محدود نمی شود بلکه تمام اندام های بدن مانند قفسه سینه، پاها، بازوها و… نامتقارن است. اگر دو نیمه بدن را در مقابل آینه به دقت مقایسه کنید متوجه می شوید که کاملاً با هم تفاوت دارند زیرا سرعت رشد و حرکت دو نیمه بدن همیشه یکسان نیست، بنابراین دو طرف صورت نیز در هیچ فردی کاملاً با هم یکسان نیست.

اصلاح صورت نامتقارن

موارد شدید عدم تقارن که آتروفی نیمه صورت گفته می شود بیماری محسوب شده و نیاز به اصلاح دارد. به این صورت که یک طرف صورت از نظر اسکلت، عضلات، سینوس ها، فک، دندان ها، چشم ها، ابروها و کوچک تر از طرف مقابل است. اگر عدم تقارن صورت شدید باشد، طوری که هر فرد عادی با یک نگاه گذرا آن را تشخيص دهد می توان گفت که نیاز به اصلاح و ترمیم دارد. در غیر این صورت این عدم تقارن محسوس نیست و جزو جذابیت های طبیعی صورت است.

علل و علائم صورت نامتقارن :


علل صورت نامتقارن را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد :

 • وراثتی، با منشاء ژنتیکی یا مادرزادی
 • اکتسابی، ناشی از جراحات، جراحی یا بیماری
 • وابسته به رشد، در حین رشد و نمو به‌ وجود می‌آید

عدم تقارن ژنتیکی در دخترها بیشتر از خانواده پدری و در پسرها از خانواده مادری به ارث می رسد. اگر عدم تقارن در هنگام تولد یا نوزادی مشاهده نشود و هیچ سابقه مشخصی از جراحت یا بیماری صورت برای ایجاد عدم تقارن وجود نداشته باشد، ممکن است تشخیص عامل و سبب این مشکل، دشوار باشد. به همین دلیل، معمولاً با عنوان ایدیوپاتیک (ناشناخته) یا به عنوان عدم تقارن رشد و نمو شناخته می‌ شود. هرگونه نقص در مرز صورت، تغییر شکل یا عدم تقارن (خفیف یا شدید) با افزایش سن، به‌ دلیل کشسانی کمتر بافت، آتروفی بافت نرم و تغییرات گرانشی، بیشتر مشخص می‌ شود. به همین دلیل، عدم تقارن‌ هایی که در اولیل بزرگسالی چندان مشکل آفرین نبودند، ممکن است بعد ها در زندگی موجب دغدغه و نگرانی شوند.

عوامل محیطی دخالت بیشتری در عدم تقارن صورت دارند زیرا هر ضربه خارجی در سنین رشد (دخترها تا ۱۸ و پسرها تا ۲۱ سالگی) ممکن است در صفحه های رشد صورت مانند صفحه رشد مفصل فک، تیغه بینی یا استخوان گونه و… اختلال ایجاد کند. در واقع عدم تقارن صورت بیشتر به دلیل ضربه هایی است که از دوران کودکی به دلیل زمین خوردن و… به صورت وارد می شود؛ حتی امکان دارد هنگام زایمان طبیعی به دلیل کشیدن فک کودک این عدم تقارن بیشتر شود زیرا بافت های صورت نوزاد خاصیت ارتجاعی بالایی دارند و صفحه های رشد صورت آسیب پذیرترند. معمولا شایع ترین قسمت صورت که دچار اختلال رشد می شود قسمت پایینی صورت، به خصوص فک است که به دلیل ضربه، شکستگی و مشکلات دندانی دچار عدم تقارن می شود؛ برای مثال اگر فردی دندان های سمتی از دهان را از دست داده باشد مجبور می شود موقع جویدن غذا از دندان های سمت دیگر بیشتر استفاده کند. در نتیجه عضلات یک طرف صورت بیشتر به کار گرفته شده و رشد بیشتری می کنند.

مشکلات دندانی و فک‌ ها :

اگر دندان‌ های فرد مشکل داشته باشند، ناهنجاری‌ هایی در صورت ایجاد می‌شود. ارتوپدی دندان–صورت بخشی از دندانپزشکی است که مربوط به تشخیص، پیشگیری و درمان ناهنجاری‌ های صورت و دندان که در نامتقارن شدن صورت مؤثر هستند می‌ باشد. متخصصین دندانپزشکی می‌ توانند با استفاده از بریس‌ ها فک، لب و دندان‌ها را مرتب کرده تا تعادل صورت برقرار شود. در برخی موارد، فک به طور صحیح رشد نمی‌ کند و باعث ایجاد مشکلات بعدی می‌ شود. زمانی که این اتفاق می‌ افتد، توانایی‌ های فرد در تکلم، خوردن، جویدن، گاز زدن و تنفس طبیعی دچار اختلال می‌ شود. نامتقارنی صورت ممکن است در اثر ناهنجاری‌ های فک نیز بروز کند.

رفع عدم تقارن صورت

جهش رشد :

ممکن است صورت در دوران بلوغ نامتقارن شود. به طور مثال ممکن است با افزایش سن، فک تقارن خود را از دست بدهد که می‌تواند به این دلیل باشد که زمانی که فرد جهش رشدی پیدا می‌کند، یک طرف فک سریع‌ تر از طرف دیگر رشد می‌کند. این عارضه از طریق رادیوگرافی تشخیص داده می‌شود.

میکروزومی همی فاسیال :

بیماری دیگر که باعث نامتقارن شدن صورت می‌شود، میکروزومی همی فاسیال است. در صورت ابتلا به این بیماری، نیمه پایینی یک طرف صورت به اندازه‌ای که باید رشد کند، رشد نمی‌کند. برخی افراد ممکن است دچار نامتقارنی خفیف صورت باشند در حالی که برخی دیگر دچار عدم تقارن شدید در صورت هستند. عاملی که همیشه در این بیماری بدون توجه به شدت آن وجود دارد، رشد نامتناسب و ناصحیح گوش و فک پایینی است. شکاف کام اولین نقص مادرزادی صورت و میکروزومی همی فاسیال دومین نقص مادرزادی صورت است.

عدم تقارن صورت

علائم صورت نامتقارن عبارتند از :

 • عدم رشد کانال گوش
 • وجود توده در اطراف چشم‌ها
 • دهانی که بیش از حد عریض باشد
 • وجود یک زائده کوچک روی گوش
 • وجود استخوان کوچک در گردن یا فک
 • یک طرف صورت کوچکتر از طرف دیگر است.
 • یک گوش وجود ندارد یا کوچکتر از دیگری است.

روش های اصلاح صورت نامتقارن :


اصلاح صورت نامتقارن میتواند از چند روش انجام شود و عمدتاً به موارد زیر بستگی دارد :

 • علت عدم تقارن صورت
 •  شدت عدم تقارن

پزشک با معاینه شما و بررسی شرایط می‌ تواند این مسئله را تعیین کند که آیا درمان پوستی غیر جراحی مانند بوتاکس مناسب خواهد بود یا نه. اگر عدم تقارن، مسئله کوچکی در بافت نرم باشد، آنگاه بوتاکس یا تزریق ژل، می‌ تواند درمان مناسبی باشد.

تزریق بوتاکس :

در حالی که اکثر افراد، بوتاکس را داروی ضد پیری می‌ دانند، ولی این دارو برای بیمارانی که از فلج اعصاب صورت منجر به عدم تقارن در صورت، رنج می‌ برند نیز مفید است. افراد، به‌ دلایل مختلف، ممکن است دچار فلج اعصاب صورت شوند که در آن، عضلات یک طرف صورت از کار می‌ افتند. این امر موجب عدم تعادل می‌ شود زیرا یک سمت صورت بی حرکت می‌ شود و سمت دیگر، به‌ دلیل عدم مقاومت سمت فلج شده، حرکاتی بیش از حد خواهد داشت. این امر موجب می‌ گردد صورت آنها، در حالت بی‌ حرکت و بیشتر در حین حرکت، به یک سمت کج شود. دلیل تزریق بوتاکس آن است که عضلات سمت نرمال را تا حدودی فلج سازد و تفاوت بین دو طرف صورت، کمتر شود. این کار از روش‌ های جراحی عمده جلوگیری می‌ کند، ایمن و بی‌ خطر است و هیچ عارضه جانبی ندارد. این کار می‌ تواند به راحتی، بدون محدودیت در روند خوراک و کار بیمار، به‌ صورت سرپایی انجام شود. از آنجا که این تاثیر، تنها ۳ الی ۶ ماه دوام دارد، باید تا زمانی که بیمار بخواهد ظاهر خود را حفظ کند، تکرار شود.

تزریق ژل :

برای اصلاح عدم تقارن‌ های جزئی ولی قابل توجه، می‌توان از تزریق ژل استفاده کرد. فیلرها برای برجسته‌ سازی برخی قسمت‌ های صورت مورد استفاده قرار می‌ گیرند تا تقارن صورت بازگردد. نتایج حاصل از تزریق این ژل‌ ها دائمی نیست.

بسته به نوع ژل مورد استفاده، برای افرادی که تمایل به انجام عمل‌ های جراحی و نیاز به ایجاد تغییرات دائمی در صورت خود ندارند، یا دارای عدم تقارن‌ های جزئی در صورت خود هستند، باید از چند ماه تا یک سال بعد دوباره تزریق را تجدید کرد. تزریق ژل غالباً برای درمان عدم تقارن در نواحی اطراف لب‌ ها و دهان به کار می‌رود. فیلرها شامل بوتاکس، ژوویدرم و رستالین می‌ شود. ژوویدرم و رستالین معمولاً بهترین نوع ژل برای برجسته‌ سازی لب‌ ها هستند.

در برخی موارد، ممکن است پزشک چربی را از یک قسمت از صورت یا بدن گرفته و در محل مورد نظر تزریق نماید. به هر حال، مانند فیلرها، اثر تزریق چربی نیز دائمی نیست و باید در فواصل زمانی معین تزریق آن تجدید شود.

تزریق ژل برای گونه :

ژل‌های قابل تزریق، از جمله ژوویدرم، می‌ توانند برای تغییر اندام‌های صورت، مانند گونه و چانه، در جهت اصلاح صورت نامتقارن، مورد استفاده قرار گیرند. با بازیابی حجم از دست رفته یا ایجاد مرزهای کامل و نرم، می‌توانید به ظاهری جوان‌ تر دست یابید و تعادل بین اندام‌ های صورت خود را بهبود بخشید. برای انجام این کار، مقداری ناراحتی وجود دارد ولی این ناراحتی فقط به تزریق داروی بیحسی موضعی محدود است. قبل از تزریق ژل به گونه، گونه‌ های شما در حالت ایستاده برای بهترین جای تزریق، علامت زده می‌شوند. سپس، به این ناحیه ژل تزریق می‌شود تا مشکلات صورت برطرف شود. به‌ دلیل اثرات تزریق داروی بیحسی موضعی، بهتر است تا روز بعد استراحت کرده و پس از ۳۶ تا ۴۸ ساعت، دوباره کار خود را شروع کنید. تأثیر ماده بیحسی تقریبا ۶ ساعت پس از انجام تزریق از بین می‌رود و توصیه می‌شود در آن حدود زمانی، برای جلوگیری از هرگونه ناراحتی، مسکن مصرف کنید. لطفاً از استفاده آسپیرین یا مسکن‌ های غیراستروئیدی مانند بروفن یا نوروفن بپرهیزید زیرا این داروها ممکن است موجب کبودی بیشتر شوند. بهتر است ۱ الی ۲ ساعت پیش از انجام تزریق، نیز برای به حداقل رساندن کبودی، از این داروها استفاده نکنید. به‌ دلیل تورم سریع ناشی از این تزریق، نتیجه نهایی حدود ۳ تا ۴ روز، قابل مشاهده نخواهد بود. در طی آن زمان، اگر هرگونه عدم تقارنی دیده شود، معمولا به‌ دلیل دوره بهبود درمان است که حدود ۴ روز، کاملاً طبیعی است. از شما خواسته می‌شود برای پیشگیری از جابجایی ژل قبل از تثبیت نهایی، به مدت ۳ تا ۴ روز، به پشت بخوابید و نه به پهلوها. در طول این مدت، لطفاً از لمس و ماساژ دادن گونه‌ ها بپرهیزید زیرا این کار می‌تواند موجب جابه‌جا شدن ژل از محل مورد نظر شود.

تزریق ژل برای چانه :

ژل‌ها را می‌توان برای طویل نمودن چانه و حصول تناسب کامل صورت، برجسته نمودن چانه به سمت جلو یا پایین یا ایجاد تناسب بین بینی، لب‌ها و چانه، تزریق نمود. ژل‌ها را می‌توان برای پرکردن چروک‌ها، جای زخم و بخیه نیز استفاده نمود که در غیر اینصورت ممکن است ظاهر چانه با مشکل مواجه شود. ژل‌ها را می‌توان برای اصلاح خط آرواره و ایجاد ظاهری قوی‌ تر یا ایجاد هماهنگی آن با دیگر اندام‌ های صورت و اصلاح صورت نامتقارن، استفاده نمود. اصلاح صورت نامتقارن بدون جراحی، با ژل‌ها، روشی مؤثر و بی‌خطر نسبت به روش‌های جراحی، از جمله ایمپلنت، است. اصلاح عدم تقارن صورت روشی ساده است که کمتر از ۳۰ دقیقه به‌ طول می‌انجامد و نتایج آن معمولاً بدون هیچ مشکلی، بلافاصله قابل مشاهده است.

تزریق چربی :

چربی به عنوان پُرکننده‌ای ایمن شناخته شده است که خود به خود تولید می‌شود و می‌تواند هر قسمتی از بدن را پُر کند. تزریق چربی به ناحیه چانه و پروتز چانه با استفاده از تکنیک‌ های خاص در برداشت و پردازش آن، می‌تواند یک چهره طبیعی‌ تر و نتایج با دوامی به فرد بدهد. گاهی اوقات لازم است برای حفظ شکل ایجاد شده، ناحیه درمان شده دستکاری شود.

پروتزها و برجسته‌ سازی :

پروتزها و برجسته‌ سازی‌ها تهاجمی‌ ترین روش برای اصلاح عدم تقارن‌ های صورت است و تغییرات زیادی در صورت ایجاد می‌ کنند. برای انجام این کار باید پوست، عضلات و بافت چربی دستکاری شده و همچنین ممکن است نیاز باشد که استخوان و غضروف را اصلاح کرده یا با استفاده از پروتزهای سفارشی تغییر شکل ایجاد شود.

عمل زیبایی گوش یا اوتوپلاستی می‌ تواند برای اصلاح عدم تقارن در گوش به کار برده می‌ شود. اگر ناترازی آنها فاحش باشد ممکن است این فرآیند شامل دستکاری در غضروف برای یک یا هر دو گوش باشد. در حالی که تغییر غضروف یک روش نسبتاً تهاجمی است اما این عمل زیبایی گوش یک روش نسبتاً راحت بوده که دوره بهبود آن نیز کوتاه است.

عمل زیبایی بینی که یک عمل جراحی شناخته شده برای اصلاح ظاهر بینی و همچنین برای اصلاح عدم تقارن بینی است. ممکن است در صورتی که عدم تقارن در بینی باعث ایجاد اختلال در تنفس شود از نظر پزشکی هم نیاز به انجام عمل جراحی بینی باشد.

گونه گذاری و اصلاح چانه مؤثرترین روش‌ها برای تصحیح عدم تقارن‌ های شدید صورت هستند. برای این کار باید اسکلت و ساختار صورت با استفاده از پروتزها تغییر شکل داده شود. فرمدهی چانه به اصلاح عدم تقارن فک‌ ها کمک می‌ کند. به هر حال، اگر عدم تقارن به دلیل ناترازی بین فک بالا و پایین باشد، ممکن است نیاز به انجام یک عمل غیر زیبایی نیز برای اصلاح نامتقارنی و پیشگیری از بروز مشکلات بعدی باشد.

اصلاح فرم چانه

لیفت صورت :

لیفت صورت با سفت کردن پوست و عضلات صورت و برداشتن پوست و چربی اضافی به درمان نامتقارنی صورت کمک می‌کند. روش‌های لیفت عبارتند از لیفت صورت، لیفت ابرو و لیفت چشم‌ها. معمولاً لیفت صورت به لیفت و سفت کردن پوست صورت اشاره دارد در حالی که لیفت ابرو و لیفت چشم‌ها همان‌ طور که از نامشان مشخص است برای قسمت‌های خاصی از صورت به کار برده می‌شوند. در حالی که بسیاری از مردم از غیرطبیعی شدن ظاهر صورت پس از انجام لیفت صورت واهمه دارند، با وجود روش‌های مدرن و پزشک متبحر می‌توان به نتایج طبیعی دست یافت.

درمان با سیم پیچی (ارتودنسی) :

در برخی افراد به دلیل رشد نامناسب و غیر قرینه ی فک، صورت به شکل غیر قرینه درمی آید. در این موارد اگر در سن رشد مراجعه نمایند می توان با کمک درمان ارتودنسی متحرک (پلاک ارتودنسی) تا حدودی بر روی رشد نامتقارن فک اثر گذاشت.

اگر در سنین بزرگسالی (پس از ۱۲ سالگی) مراجعه نمایند نیاز به درمان توأم ارتودنسی و جراحی فک خواهد بود. در این افراد، درمان با سیم پیچی (ارتودنسی) هر دو فک آغاز می شود و در اواسط ارتودنسی دو ساله نیاز به جراحی فک خواهد بود. یعنی ابتدا درمان ارتودنسی شروع می شود و پس از یکسال بیمار با همان سیم و براکت های ارتودنسی سراغ متخصص جراحی فک و صورت می رود. متخصص جراحی فک و صورت در اتاق عمل و زیر بیهوشی، فک مقصر را با جراحی اصلاح می کند. پس از جراحی، ارتودنسی به مدت یک سال دیگر ادامه می یابد.

کلینیک پوست و مو

You might also like More from author

Leave A Reply

Your email address will not be published.