درمان ریزش موی سر

1,387

ریزش موی سر :


ریزش مو، مشکل بزرگی است که بسیاری از افراد از آن رنج می‌برند. هم زنان و هم مردان، ریزش مو را تجربه می‌کنند. با اینکه ژن‌ها در این مورد، نقش حیاتی دارند، اما دلایل دیگری نیز برای ریزش مو وجود دارند، از جمله، عدم تعادل هورمون‌ها، کم‌کاری غده‌ی تیروئید، کمبود مواد مغذی و نارسایی گردش خون در پوست سر. به طور متوسط، ما حدود ۵۰ تا ۱۰۰ تار موی خود را در طول روز از دست می دهیم. این اندازه نرمال ریزش موها است. دلیل آن هم از بین رفتن موهای مرده و جایگزینی موهای جدید است. اما اگر ریزش موهای شما بیش از این تعداد است، دچار ریزش غیرطبیعی هستید و باید آن را درمان کنید.

دلایل ریزش مو :


برخی از دلایل ریزش مو عبارتند از :

 1. Telogen effluvium: بیماری پوسته سر است که پس از بارداری، جراحی های مهم، کاهش وزن شدید یا استرس زیاد به وجود می آید. در اثر این پدیده شما هر روز دسته دسته موهای خود را به ویژه هنگام شامپو کردن، حالت دادن یا شانه زدن آنها از دست خواهید داد. این مساله می تواند عوارض جانبی برخی از داروها همچون داروهای ضدافسردگی، ضد اضطراب و کاهش دهنده التهاب نیز باشد. در طول این بیماری، موها پیش از اینکه از پوسته سر بیرون بیایند بسیار سریعتر از حالت نرمال، از فاز رویش به فاز استراحت می رسند.
 2. ریزش موی ارثی: ریزش موهای ارثی یکی از دلایل رایج ریزش موی سر است. این مشکلی است که ممکن است فرد، ژن آن را از پدر یا مادر خود دریافت کند. نشانه های ریزش موی ارثی از اوایل ۲۰ سالگی آغاز می شود. اگر هر دو  پدر و مادر این مشکل را داشته باشند، فرزند هم دچار آن خواهد شد. ریزش موها در برخی از افراد پراکنده است یعنی بخش های مختلفی از سر دچار ریزش مو می شود. برخی هم فقط بخش مشخصی ار سرشان می ریزد.
 3. کم کاری غده تیروئید: میلیون ها نفر که بیشتر آنها را زنان تشکیل می دهند از بیماری های تیروئید رنج می برند. هنگامی که بدن شما خیلی کم هورمون تیروئید را ترشح کند، گفته می شود که دچار کم کاری غده تیروئید هستید. تیروئید هورمونی است که مسوول متابولیسم بدن، ضربان قلب و حالت های روحی انسان است. اگر بدن تیروئید زیادی تولید کند، پرکاری غده تیروئید دارید. هورمون تیروئید مسوول همه چیز در بدن از مصرف اکسیژن بدن گرفته تا رشد مو، پوست و ناخن ها است. وقتی این هورمون به اندازه کافی و درست در بدن ترشح نشود شما شاهد تغییراتی در بدن خود خواهید بود.
 4. لوپوس: نوعی بیماری مزمن خود ایمن است که خود سیستم ایمنی بدن به بافت های سالم آسیب می رساند. حدود ۱٫۵ میلیون نفر از مردم دنیا به این بیماری دچار هستند و بیشتر آنها را زنان تشکیل می دهند که در طول سال های باروری تحت تاثیر این بیماری قرار دارند. لوپوس اصولا با خستگی مفرط، سردرد، زخم های دهانی و مفاصل متورم همراه است. بسیاری از مردم در قسمت استخوانی بینی خود دچار لکه پروانه ای شکل هستند و حساسیت بالایی به نور خورشید پیدا می کنند. از دیگر نشانه های آن باید به تب، ورم دست و پا و پف اطراف چشم ها، درد سینه و کم خونی اشاره کرد. بیشتر مردم نیز موهای خود را از دست می دهند. از آنجا که این نشانه ها در شرایط دیگر نیز ممکن است بروز کنند لوپوس را مقلد بزرگ نام نهاده ا ند. 
 5. کمبود آهن: خانم هایی که پریودهای سخت دارند یا غذاهای آهن‌دار مصرف نمی کنند ممکن است در خطر کمبود آهن قرار داشته باشند. کمبود آهن منجر به کم شدن سول های قرمز خونی می شود. گلبول های قرمز خون مسوول حمل اکسیژن و هموگولوبین هستند و انرژی لازم را به انسان می رسانند. کمبود آهن باعث خستگی مفرط، ضعف و رنگ پریدگی می شود. این بیماری ممکن است با سردرد، اختلال در تمرکز، دست و پای سرد و ریزش مو نیز همراه باشد.
 6. کیست تخمدان: خیلی از خانم ها از عارضه کیست تخمدان رنج می برند. این بیماری می تواند از ۱۱ سالگی آغاز شود و باعث عدم تعادل هورمونی می شود. PCOS اصولا منجر به ناباروری نیز می شود. PCOS می تواند باعث رشد موهای صورت، پریودهای نامنظم، آکنه و کیست تخمدان شود. اگر به ریزش موی سر دچار شده اید، ممکن است متوجه شوید رشد موهای دیگر قسمت های بدنتان افزایش یافته است. اینها نشانه های کیست تخمدان هستند.
 7. سلامت چویت سر: پوست سری که سالم نیست می تواند باعث التهاب و مانع از رویش موها شود. مشکلات پوستی که باعث ریزش مو می شوند شامل چربی نابهنجار پوست، شوره سر، سوریاس و بیماری های قارچی هستند. چربی نابهنجار پوست باعث پوسته ریزی پوست سر می شود و شوره های زرد رنگ و چرب روی شانه های و لای موهای فرد کاملا مشخص هستند. شوره سر در نتیجه مخمری به نام مالاسزیا، تغییرات هورمونی بدن یا چربی بیش از حد سر به وجود می آیند. سوریاس نیز موجب تغییر پوسته سر می شود که پوسته های ضخیم و سفید ایجاد می کند که در نتیجه کشیده شدن ممکن است خون بیفتد. بیماری های قارچی در نتیجه تماس با حیوانات یا انسان های آلوده به انسان سرایت می کنند و نشانه های آن شامل لکه های قرمز رنگ در کف سر است.
 8. طاسی سر: طاسی نوعی عارضه است که سیستم ایمنی بدن به پیازهای مو آسیب می رساند. این عارضه دامنگیر افراد بسیاری در جهان و در هر دو جنس زن و مرد یکسان است. دلیل این امر ناشناخته است اما ارتباط نزدیکی با استرس و بیماری ها دارد. این عارضه به سه شکل خود را نشان می دهد: تاسی عموما به صورت دایره ای در کاسه سر، ابروها یا پاها ظاهر می شود. ریزش موهای کف سر به نام تاسی توتالیس و ریزش بقیه موها به نام تاسی یونیورسالیس شناخته می شوند. برخی از بیماران اعتقاد دارند پیش از بروز تاسی، آنها در منطقه ای که دچار ریزش شده است چیزی همچون سوزش یا التهاب را حس می کرده اند.
 9. رسیدگی بیش از حد به موها: بیش از حد شامپو کردن، حالت دادن، سشوار کشیدن، رنگ کردن، کراتینه کردن و .. به موها آسیب می رسانند. حرارت و مواد شیمیایی به موها آسیب می رسانند و باعث شکستن و ریزش موها می شوند. موهایی که آسیب دیده اند خیلی راحت شکسته و خرد می شوند و وقتی می ریزند شما پیاز موها را نمی بینید.

به طور کلی :

ریزش مو در مردان می‌تواند ناشی از عوامل ژنتیکی، هورمونی، استرس، داروها، تغذیه ضعیف و غیره باشد. رایج‌ترین نوع طاسی، بروز طاسی در وسط جلوی سر و یا عقب نشینی خط مو در پیشانی است، که  به ریزش مو به اندازه یک چهارم دایره در تاج سر یا پس سر می‌رسد و در نهایت، تمام سر دچار ریزش مو و طاسی کامل می‌شود.

ریزش مو در زنان می‌تواند بسیار نگران کننده و آزار دهنده باشد. بسیاری از اوقات، علت آن تغذیه نامناسب، استرس، کمبود آهن، عدم تعادل هورمونی، جراحی، داروها، ژنتیک وغیره است. طاسی در زنان اغلب با کم پشت شدن مو در بخش تاج سر شروع شده و در نهایت منجر به ریزش موی کامل در تاج سر می‌گردد.

راهکار اختصاصی برای حل مشکل ریزش مو :


برای مقابله با ریزش مو لازم است که عناصر غذایی به مقدار کافی به فولیکول مو رسانده شود و علاوه بر آن، میزان هورمون DHT و شدت التهاب موجود در ناحیه ریشه مو کاهش پیدا کند. مزوتراپی یک تکنیک درمانی است که از طریق آن، داروها یا عناصر غذایی به یک ناحیه هدف در پوست بدن تزریق می‌شوند. این روش به عنوان جایگزینی برای مصرف یک داروی تقویت مو یا ماده غذایی خاص توسط بیمار شناخته می‌شود. این کار از طریق تزریق عناصر غذایی ضروری و داروهای ضد التهاب در عمق حدود یک میلی‌متری پوست سر انجام می‌شود. کاربردهای روش تزریق ترکیبی از دارو برای ریزش مو و مواد خاص به درون لایه مزودرم (لایه میانی) پوست، ظرف سال‌های متمادی به طور قابل ملاحظه‌ای گسترش پیدا کرده است و امروزه از این روش به طور موفقیت‌آمیزی برای درمان ریزش مو در مردان و زنان و بسیاری از بیماریها استفاده می‌شود. موفقیت بالای درمان ریزش موی سر با مزوتراپی به خاطر ارسال عناصر غذایی مناسب به مقدار کافی به نقطه خاصی از پوست است که در مورد عارضه ریزش مو، این نقطه خاص همان فولیکول‌هایی هستند که وظیفه حمایت از رشد مو را بر عهده دارند. مبنای عملکرد روش مزوتراپی در درمان ریزش مو آن است که مشکل ریزش مو عمدتاً از عوامل و عوارضی که در ناحیه مزودرم یا همان لایه میانی پوست وجود دارند، ناشی می‌شود و بنابراین برای درمان این مشکل هم باید بر روی لایه مزودرم پوست تمرکز نمود. پس از ۵ جلسه درمان، ریزش مو متوقف می‌شود و بعد از جلسه هشتم، موها دوباره شروع به رشد می‌کنند. مزوتراپی مو باعث بهبود گردش خون در پوست سر می‌شود، که این موجب تحریک تجدید حیات فولیکول‌های مو، تقویت فیبر مو و راه اندازی مجدد فرآیند رشد مو می‌گردد.

نتایج مزوتراپی مو :


درمان ریزش مو شدید با مزوتراپی در طول یک دوره هشت تا ۱۰ جلسه‌ای انجام می‌شود. زیرا چندین جلسه درمان برای ظهور اثرات مزوتراپی موی سر مورد نیاز است. نتایج آن لزوماً در همان جلسات ابتدایی، قابل مشاهده نیست. هر جلسه حدود نیم ساعت طول می‌کشد و باید هر ۱۵ روز انجام شود. با تقبل قیمت مزوتراپی در طول درمان مزوتراپی ما یک محلول خاص را به پوست سر تزریق می‌کنیم، که مستقیماً به فولیکول‌های مو می‌رسد و آن‌ها را قوی‌ تر می‌سازد. شما هیچ گونه ناراحتی، درد یا عوارض جانبی را در طول درمان و بعد از آن، احساس نمی‌کنید.

مدت عملیات درمان مزوتراپی مو ، حدود ۳۰ دقیقه است. این عمل باید دو بار در ماه انجام شود و حداقل جلسات توصیه شده، در حدود ۱۰-۱۲ است. تاثیرات این درمان، دائمی است و هیچ عوارض جانبی به همراه ندارد. این درمان کاملاً بدون درد و بدون دوره استراحت است.

 

 


کلینیک پوست و مو

 

You might also like More from author

1 Comment

 1. sohrab says

  خیلی جالب بود

Leave A Reply

Your email address will not be published.