روش های درمان جای جوش

4,470

درمان جای جوش :


بدیهی است که هیچ‌ کس دوست ندارد بر روی صورتش جای جوش داشته باشد! خود جوش نسبتا به‌ راحتی از بین می‌رود، اما از بین بردن جای جوش صورت گاهی بسیار سخت است. جای جوش معمولی، در مدت یک تا دو ماه از بین خواهد رفت. ممکن است گاهی بر اثر عوامل خاصی، جای جوش خطرناکتر شود.جای جوش اثری است که بعد از آسیب پوستی یا آکنه بر روی پوست باقی می‌ماند. وقتی فولیکول‌ مو یا منافذ پوست با چربی‌های اضافی، سلول‌های مرده یا حتی عوامل خارجی مانند باکتری‌ها پُر می‌شوند، جوش‌ ایجاد می‌شود. سپس این منافذ متورم می‌شوند تا در مناطق جداکننده‌ فولیکول‌ شکاف ایجاد کنند. اگر این شکاف نزدیک سطح پوست ایجاد شود، جوش کوچک خواهد بود و زود بهبود می‌یابد. جوش، یک‌دستی بافت پوست را بر هم می‌زند و حالتی مانند زخم روی پوست ایجاد می‌کند. اگر این زخم به‌ درستی درمان نشود ممکن است باکتری‌های موجود در آن به‌ طور کامل از بین نروند و دوباره جوش بزنید. راه‌های زیادی برای درمان جای جوش صورت وجود دارد. همچنین می توان از ترکیبات طبیعی کمک گرفت. اما گاهی جای جوش‌ها خیلی عمیق می‌شوند و به این راحتی‌ها از بین نمی‌روند. اما نگران نشوید! از بین بردن آنها غیر ممکن نیست. اگر آلودگی شدید باشد ممکن است برای از بین بردن آن تلاش زیادی صورت گیرد، اما با تلاش مداوم می‌توانید از شر جای جوش‌ها خلاص شوید.

دلایل به وجود آمدن جای جوش :


زمانی که بافت بدن صدمه یا آسیب ببیند، بدن "گروه ترمیم کننده" خود را به سرعت برای درمان جوش صورت به محل آسیب‌ دیدگی می‌فرستد. گلبول‌های سفید خون و گونه‌های مختلف مولکول‌های التهابی این گروه ویژه را تشکیل می‌دهند که برای التیام دادن بافت آسیب دیده و مقابله با عفونت فعالیت می‌کنند. با این حال بافت پس از برطرف شدن عفونت نمی‌تواند همواره به حالت پیشین خود بازگردد و در نتیجه جای جوش روی پوست باقی می‌ماند که باید به درمان جای جوش پرداخت. یکی از عوامل مهم در ایجاد فرورفتگی در جوشگاه های آکنه، وجود چسبندگی ها و فیبروز زیر آنهاست که باعث کشیده شدن پوست به سمت داخل و فرورفتگی می شود.

چگونگی و دلیل بوجود آمدن جای جوش صورت کاملاً مشخص نیست. از آنجایی که جای جوش در هر فردی متفاوت است، احتمال داده می‌شود که برخی بیشتر در معرض این آسیب پوستی باشند. در میان افرادی که بیشتر با مشکل رفع جوش و رفع جای جوش صورت مواجه می‌شوند، غالباً عامل ژنتیکی یافت می‌شود. شدت و نوع جای جوش نیز می‌تواند ارثی باشد. شکی نیست که جای جوش صورت بیشتر روی پوست افرادی دیده می‌شود که شدیدترین نوع جوش و ضایعه پوستی، برای مثال ضایعه‌های عمیق ندولر را تجربه می‌کنند.

تشخیص نوع جوش و جای جوش :


جای جوش صورت چهار نوع اصلی دارد، با دانستن نوع جای جوش می‌توان درمان جای جوش صورت مناسبی را انتخاب کرد.

 • جای جوش چکشی : شایع‌ترین نوع جای جوش صورت چکشی است که ویژگی اصلی آن فرورفتگی‌هایی عمیق و نسبتاً باریک روی سطح پوست است.
 • جای جوش واگنی : عمدتاً روی گیجگاه یا گونه به چشم می‌خورد، عمق زیاد و لبه‌های مثلثی شکلی دارد که شبیه به جای آبله‌ مرغان است.
 • جای جوش چرخشی : حالت موج مانند را روی پوست ایجاد می‌کند و لبه‌های مخروطی شکلی دارد که در آغاز کم‌عمق هستند و به‌ تدریج عمیق‌تر می‌شوند.
 • جای جوش کلوئیدی (یا هیپرتروفیک یا گوشت اضافه) : که ضخیم و برآمده است و نتیجه کلاژن اضافه‌ای است که برای ترمیم آکنه اولیه به پوست فرستاده می‌شود.

روش‌های درمان جای جوش‌ :


انتخاب روش مناسب درمان جای جوش‌ صورت برای پوست هر شخص کار بسیار سختی است، چرا که محصولات درمانی بسیار زیادی در این رابطه وجود دارند که انتخاب موثرترین آن ها از بین بقیه بسیار مهم است. این روش ها عبارتند از:

میکرودرم ابریژن :

میکرودرم ابریژن، اطراف جای جوش را صاف و هموار می‌کند و از میزان تغییر رنگ و فرورفتگی‌ها می‌کاهد. این روش برای درمان جای جوش تقریباً بدون درد و معمولاً بدون خونریزی است. در این روش برای لایه‌ برداری پوست از کریستال‌های بسیار ریز استفاده می‌شود. میکرودرم به تشکیل کلاژن در پوست و رفع جای جوش کمک می‌کند. بسیاری از متخصصین پوست عمل میکرودرم را در مطب انجام می‌دهند.در صورت عمیق بودن جای جوش به‌ جای میکرودرم ابریژن از درم ابریژن یعنی عملی با تهاجم بالاتر برای رفع جای جوش صورت استفاده می‌شود که در عمق بیشتری از پوست نفوذ می‌کند.بیمار باید برای دوران بهبود آماده باشد، پوست پس از عمل قرمز و حساس می‌شود. بیمار باید تا چند هفته، از قرار گرفتن زیر نور مستقیم خورشید خودداری کند و همواره ضد آفتاب مصرف کند.همچنین باید با پزشک در مورد مناسب بودن این روش برای خود مشورت کنید زیرا میکرودرم ابریژن اثرات محدودی در بهبودی اسکار دارد. میکرودرم بیشتر در حوزه جوانسازی پوست کاربرد دارد.

درم ابریژن :

درم ابریژن نیز در حیطه کاری متخصصان زیبایی طبقه بندی می شود و از آنجا که عمل سنگینی به حساب می آید، باید با بیحسی موضعی صورت بگیرد، چرا که در حقیقت در این عمل، برای اینکه غشای میانی پوست به طور کامل بازسازی شود، لایه فوقانی آن برداشته خواهد شد.این راهکار برای برطرف ساختن جای جوش ها، درمانی مؤثر و قطعی محسوب می شود و از یک فرز لایه برداری عمیق از پوست برای از بین بردن جای جوش صورت استفاده می کند. درم ابریژن از طریق لیزر و یا به کمک یک برس مخصوص انجام می گیرد.

لیزر :

استفاده از لیزر یکی دیگر از روش های درمانی موثر برای از بین بردن جای جوش صورت است که بیشتر برای زخم های کم عمق و اسکار کاربرد دارد. درمان با لیزر می تواند تغییر رنگ های اولیه مثل قرمزی و دانه های پوستی که منجر به آکنه می شوند را درمان کند. یکی از این لیزرها به نام V-Beam Perfecta رگ های خونی جدید را مورد هدف قرار می دهد که می تواند به کمرنگ تر شدن قرمزی های روی پوست بینجامد. اگرچه قرمزی ها از بین می رود اما زخم های ماندگاری روی پوست وجود دارند، این روش به کلاژن سازی کمک می کند تا ظاهر زخم ها بهبود یابد.

سابسیژن :

سابسیژن درمان جراحی سرپایی ساده و ایمنی است که به منظور رفع آکنه اسکارهای بسیار عمیقی انجام می‌شود که فرورفتگی قابل توجهی را در پوست ایجاد کرده‌اند. اگر جای جوش به شدت فرورفته باشد، سابسیژن قبل از دیگر روش‌های جوانسازی مانند بوتاکس و میکرونیدلینگ انجام می‌شود.دراین جراحی سرپایی پوست ناحیه آسیب دیده از بافت همبند جای زخم جدا می‌شود تا پوست جدید صاف‌تر باشد. پس از سابسیژن درمان‌های دیگری مانند لیزر، لیزر فرکشنال CO2 و میکرونیدلینگ انجام می‌شود تا بافت همبند از بین برود، پوست بالاتر قرار بگیرد و صاف شود و رنگ پوست یک‌دست شود. سابسیژن با استفاده از یک سوزن مخصوص وارد بافت فیبروتیک می شود و به صورت افقی بافت های فیبروتیک بریده می شوند. این روش تحول اساسی در درمان جای جوش، جای زخم های وسیع نظیر سالک، چین و چروک های عمیق صورت نظیر خط خنده و خط اخم و… جوانسازی پوست در پوستهای مسن و دچار چروک های وسیع ایجاد کرده است.

میکرونیدلینگ :

در روش میکرونیدلینگ با افزایش ساخت کلاژن و الاستین با تحریک فیبروبلاست ها در لایه درم به هموار شدن پوست کمک می شود. با نفوذ سوزن های ریز به لایه درم یک جراحت مختصر در پوست ایجاد شده و بدن به آن واکنش نشان داده و شروع به ترمیم و بازسازی آن ناحیه می کند و طی این فرآیند کلاژن و الاستین که دو پروتئین اصلی و قوام دهنده پوست هستند تولید می شود. حین عمل میکرونیدلینگ می توان کوکتل های مزوتراپی، پی آر پی و اسید هیالورونیک را برای نفوذ به لایه درم استفاده کرد. این مواد به تحریک کلاژن سازی کمک کرده و به جوانسازی پوست کمک می نمایند. از دیگر مزایای میکرونیدلینگ این است که در تمام انواع پوست و در تمام نقاط بدن و در تمام فصول سال قابل استفاده است و این در حالی است که استفاده از لیزرهای لایه بردار و لیزر فراکشنال در پوست های تیره و فصول گرم سال و نقاط نزدیک به چشم محدودیت هایی دارد.

لیزر آر‌اف فرکشنال (‌Fractional RF) :

این روش نسبتاً جدید، انقلابی در درمان اسکار آکنه و جوان‌سازی پوست ایجاد کرده است و به شرط وجود دستگاه مدرن و بهره‌ گیری از تجربه پزشک متخصص می‌توان به نتایج درمانی مطلوبی دست یافت. این روش هر ماه یکبار و حدود ۳ تا ۵ جلسه تکرار می‌شود و تا یک‌ سال بعد از انجام آن، بیمار بهبود روزافزونی را در پوست خود شاهد خواهد بود.

لیزر (Co2 فرکشنال) : 

در لیزر جای جوش ، با لیزر فرکشنال نور لیزر به تعداد زیادی شعاع‌های کوچکتر تقسیم می شود که وقتی به پوست برخورد می کنند نقاط بین آن‌ها سالم می ماند که این نقاط باعث تسریع روند ترمیم پوست و در نتیجه اسکار آکنه می شوند.

پانچ (جراحی) :

در اسکارهای عمیق بکار می رود. در این روش، حاشیه پوست دور اسکارها به‌ وسیله یک لوله فلزی نوک تیز که روی پوست قرار می‌گیرد بریده شده و کف اسکار بالا کشیده می‌شود. جای پانچ یک اسکار کوچکتر و سطحی تری بجای می گذارد. معمولا در مراحل بعدی با لیزر یا درم ابریژن محل برش‌ها با پوست مجاور همسطح و یکنواخت می‌شود.

پیلینگ نقطه‌ای : 

برای اسکارهای فرورفته کوچک مفید است. این روش نباید برای رفع اسکار های عمیق بکار رود. امروزه بعلت زمان طولانی برای بهبودی ضایعات و عوارض آن به ندرت بکار می رود.

تزریق پرکننده‌ها :

برای رفع اسکار جوش عمیق، با تزریق چربی یا تزریق فیلر می توان ظاهر اسکار را صاف‌تر نمود. پر کننده های بافت نرم روش سریعی برای درمان این عارضه ی پوستی است اما به همان نسبت هم در مقایسه با دیگر روش ها ماندگاری کمتری دارد. این روش به این صورت است که پرکننده ای مستقیما به محل زخم ها تزریق می شود و از طریق برجسته کردن سوراخ ها باعث می شود کمتر به نظر برسند.پر کننده های بافت نرم می توانند تا حد زیادی اثرات عمیق تر زخم های آکنه را به طور ظاهری از بین ببرند اما این روش مستلزم آن است که تزریق ها هر ۴ تا ۸ ماه تکرار شوند، چرا که در تزریق ژل پس از مدتی ژل جذب پوست خواهد شد.

لایه‌ برداری شیمیایی :

لایه‌ بردارهای شیمیایی، لایه بالایی پوست (یا چندلایه زیرین آن) را برمی‌دارد تا پوست جدید بدون جای جوش با رنگی مناسب بازسازی شود.لایه‌ بردارهای شیمیایی جهت از بین بردن جای جوش حتماً باید توسط متخصص پوست یا متخصص زیبایی با نظارت متخصص پوست مورد استفاده قرار گیرد. مصرف این مواد چندان دردناک نیست، اما با احساس گزگز یا سوزش ملایم همراه است.

تزریق استروئید :

تزریق استروئید یا کورتیزون جای جوش سخت و محکم را نرم و منقبض می‌کند. این روش به‌ ویژه برای از بین بردن جای جوش کلوئیدی (گوشت اضافه) مفید است. تزریق در بافت همبند جای جوش، خارش، قرمزی یا سوزش را کاهش می‌دهد و بافت را نرم و منقبض می‌کند.

 

رفع جای جوش

سابسیژن

سابسیژن

فیلم سابسیژن جای جوش صورت

فیلم میکرودرم ابریژن صورت

فیلم میکرونیدلینگ صورت

You might also like More from author

9 Comments

 1. niloofar_all says

  با اکنه ی فعالم میشه این کار و انجام داد؟ یا لیزر بهتره؟

  1. کلینیک فروردین says

   اول باید با لیزر کنترل کنیم

 2. violet says

  سلام ببخشید ژلي كه ميزنيد براي سابسيژن دائمي هست و درمان دائمي هست يا بعد چندسال از بين ميره؟

  1. کلینیک فروردین says

   نه دائمی هست

 3. ngrsa says

  سلام آقای دکتر، لیزر فرکشنال موثر تر است یا سابسیژن؟

  1. کلینیک فروردین says

   مسلما سابسیزن یه عمل مکانیکی هست واثری به مراتب بیشتر از روشهای غیر مکانیکی داره

 4. elahe says

  میکرونیندیاینگ چند جلسه لازمه وهزینه ش چنده؟

  1. کلینیک فروردین says

   بین ۳ تا ۶ جلسه و هر جلسه در یک ماه انجام میشه

 5. لیزر جوش فلز - مگ جند فایل

  […] روش های درمان جای جوش کلینیک فروردین […]

Leave A Reply

Your email address will not be published.