درمان ترک های پوستی بعد از حاملگی و لاغری

1,234

ترک‌ های پوستی یا استریا :


ترک‌ های پوستی، خطوط و شیارهای به‌ جا‌ مانده از لاغری و نازک شدن پوست و از دست رفتن قابلیت ارجاعی در لایه‌ های عمیق پوست هستند. ترک‌ های پوستی، خطوط لکه‌ داری هستند که روی سطح پوست ظاهر می‌شوند و اغلب به دلیل کشیده شدن پوست ایجاد می‌شوند. ترک‌ های پوستی که بعد از کشیده شدن سریع پوست مانند حاملگی، افزایش سریع وزن، بدنسازی یا جهش طبیعی رشد در دوران نوجوانی (رشد سینه‌ها در دختران) ایجاد می‌شوند، می‌توانند بسیار قابل‌ توجه باشند و موجب خجالت فرد شوند. با شروع بلوغ، جثه افراد به طور سریع رشد می کند و این رشد در دخترها بارزتر است. چون رشـد، سـریع است پوسـت توانایی وفق دادن خـود با این تغییر جـثه را ندارد و در نتیجه، به علت شکستگی در فیبرهای الاستین که مسئول کشش پوست هستند، پوست در نواحی تحت کشش دچار خطوطی می شود و معمولاً به رنگ سفید براق در می آید. همچنین برخی از بیماری ها و مصرف داروهای مختلف مخصوصاً داروهای کورتونی نیز میتواند در پیدایش این ضایعات مؤثر باشد. استفاده طولانی از کورتونهای موضعی قوی نیز میتواند باعث ایجاد استریا یا ترک های پوستی شود. وراثت نیز در پیدایش استریا نقش دارد. کشیده شدن پوست باعث آسیب وارد کردن به الیاف بافت همبند و در نتیجه موجب پارگی یا شکستگی لایه عمیق‌ تر پوست که غشاء میان‌ پوستی نام دارد، می‌شود. ترک‌های پوستی به شکل رگه‌ های (خطوط) قرمز‌ رنگ و یا به رنگ‌ ارغوانی و ‌رگه‌ های روشن به وجود می‌آیند. 

درمان ترک های پوستی

بیش از ۹۰ درصد از زنان در دوران بارداری دچار ترک‌ های پوستی می‌شوند. ولی این تنها مختص زنان باردار نیست بلکه در تمامی مردان، زنان و نوجوانان این ترک‌ها رخ می‌دهند. ترک‌ ها به‌ طور عمده در دیواره شکم یافت می‌شوند، اما می‌توانند بر روی ران‌ها، بازوها، باسن و سینه نیز ایجاد شوند. زمانی که ترکها را لمس می‌ کنید، برآمدگی یا فرورفتگی ناچیزی را روی پوست حس می‌ کنید. به علاوه فرد گاهی از خارش یا درد در محل ترک ها رنج می‌ برد. به دلیل تأثیرات ذهنی این ترک‌ ها، پزشکان برای سالیان متمادی در تلاش بودند تا روش‌های درمانی مؤثری برای از بین بردن آن‌ها پیدا کنند. روش‌های جدیدی برای رفع ترک‌ های پوستی وجود دارد و برخی از آن‌ها بسیار مؤثر هستند.

علل ایجاد ترک‌ های پوستی :


علت اصلی ایجاد ترک پوست هنوز مشخص نشده است اما تصور می‌شود که ایجاد آن‌ها به علت شکسته شدن بافت کلاژن و الاستین پوست تحت‌ فشار باشد. از علت های اصلی ترک‌ های پوستی میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • نژاد و قومیت : احتمال بروز ترک‌های پوستی در افرادی که پوست تیره‌ تری دارند کمتر است.
 • بدنسازی : رشد سریع توده عضلانی ممکن است باعث شود پوست بیش از حد کشیده شود.
 • افزایش یا کاهش وزن شدید : نوسان شدید وزن باعث کشیده شدن پوست و در نتیجه منجر به ایجاد ترک‌های پوستی می‌شود.
 • بلوغ : جهش رشد در دوران بلوغ اغلب منجر به ایجاد ترک بارداری می‌شود زیرا پوست قادر به هماهنگ شدن با نرخ رشد بدن نیست.
 • بارداری : کشیده شدن پوست شکم و تغییرات هورمونی، هر دو باعث ایجاد ترک‌های پوستی می‌شوند. برخی از تحقیقات نشان داده است که زنانی که در سنین کم‌ تری باردار می‌شوند و همین‌ طور زنانی که در دوران بارداری زیاد وزن اضافه می‌کنند بیشتر دچار ترک‌ های پوستی می‌شوند. اگرچه، این عامل به‌ تنهایی به این معنا نیست که زنان به‌ طور حتم دچار ترک‌های پوستی می‌شوند.
 • ژنتیک : اگر مادری به طور مثال بعد از بارداری روی شکم خود ترک‌ های پوستی داشته است، احتمال ابتلا دخترش به عارضه‌ ترک‌ های پوستی روی شکم بیشتر است (دلیل ارثی دارد).
 • کورتیکواستروئیدها : استفاده زیاد یا طولانی مدت از کورتیکواستروئیدها چه به صورت خوراکی و چه به صورت موضعی، می‌تواند منجر به تشکیل ترک‌ های پوستی شود. متخصصین بر این باورند که هورمون استروئیدی باعث ضعیف شدن کلاژن‌ ها و شکسته شدن آن‌ها می‌شود. کسانی که به بیماری کوشینگ مبتلا هستند در مقایسه با دیگر افراد بیشتر دچار ترک‌ های پوستی می‌شوند.

ترک های حاملگی

روش های درمان ترک های پوستی (استریا) :


کرم‌ های رتین-آ :

کرم‌های ترنیتوئین ۰/۱ درصد (رتینوئیک اسید) می‌توانند در درمان زود هنگام ترک‌ شکم بعد از زایمان مؤثر باشند. اما در درمان‌ های دیر هنگام نتایج متفاوت بوده است. ترتینوئین معمولاً با نام تجاری آن یعنی رتین-آ شناخته می‌شود. مطالعات نشان می‌دهند که ترتینوئین (اسید رتینوئیک) واقعا طول و عرض ترک‌ های پوستی و ترک شکم بعد از زایمان را کاهش می‌دهد، اگر برای ترک‌ های پوستی تازه به وجود آماده استفاده شود، نه برای ترک‌ های پوستی بیشتر از چند ماه، که هنوز قرمز یا صورتی هستند و به سفید یا نقره‌ای تبدیل نشده‌اند. ترتینوئین بر روی ترک‌ های پوستی از طریق لایه برداری کمی از روپوست (لایه بیرونی پوست) و تحریک تولید کلاژن در درم زیر آن عمل می‌کند. این درمان ظاهر ترک‌ های پوستی را کاهش می‌دهد. زنان باردار و کسانی که تحت مراقبت‌ های پزشکی قرار دارند نباید از این دارو استفاده کنند. ترتینوئین توسط لایه‌ بالایی پوست جذب می‌شود و باعث بازسازی کلاژن‌ ها می‌شود. به همین دلیل است که این دارو در درمان ترک‌ های پوستی در برخی از بیماران مؤثر است. ترتینوئین فقط با نسخه‌ پزشک در دسترس است. این دارو در درمان ترک‌ های پوستی جدید بهترین نتیجه را دارد پس درمان به ‌موقع و زود هنگام به‌ شدت مؤثر است. زمانی که ترک‌ های پوستی به سفید و یا خاکستری تغییر رنگ دادند ترتینوئین دیگر تأثیری ندارد.

رفع ترک پوست با کرم

درمان ترک‌های پوستی با استفاده از لیزر :

یکی از روشهای درمانی ترک های پوستی، استفاده از لیزر است. اگرچه لیزرها درمان کاملی را ارائه نمی‌دهند اما برای کاهش ظاهر ترک‌ های پوستی، بهترین روش درمانی غیر تهاجمی به حساب می‌آیند. نوع لیزر استفاده‌ شده تا حد زیادی به چگونگی و حالت رنگ ترک‌ های پوستی وابسته است.

درمان ترک‌ های پوستی قرمز با لیزر PDL :

ترک‌ های پوستی قرمز معمولاً با استفاده از لیزر PDL درمان می‌شوند؛ این لیزر با استفاده از یک پرتو متمرکز نور در یک طول موج خاص، رگ‌ های خونی آسیب‌ دیده یا بزرگ‌ شده را از بین می‌برد؛ بدون اینکه به پوست اطراف آنها آسیبی برساند. ترک‌ های پوستی قرمز زودتر از ترک‌ های پوستی سفید ظاهر می‌شوند و اگر به موقع درمان شوند به طور قابل‌ توجهی محو خواهند شد.

درمان ترک‌ های پوستی سفید با لیزر RF فرکشنال CO2 :

بهترین روش درمان ترک‌ های پوستی سفید (یا در برخی موارد ترک‌ های مزمن قرمز/بنفش)، استفاده از لیزر RF فرکشنال CO2 است. این لیزر با ضربه زدن به لایه بیرونی پوست، سوراخ‌ های کوچکی در آن ایجاد می‌ کند و به لایه عمیق‌ تر پوست (یا غشاء میان‌ پوستی) دست می‌ یابد. این کار باعث تحریک تولید کلاژن می‌شود؛ تولید کلاژن منجر به بهبودی و جوانسازی دوباره در ناحیه وسیعی از پوست که ترک‌ های پوستی در آن قرار دارد، می‌شود. لیزر فراکشنال علاوه بر بهبودی قابل ملاحظه اسکارها و جای جوش صورت  (جوشگاههای پوستی)  در درمان پیری پوست خصوصاً شلی پوست و چروک صورت و چروک های دور چشم و دور دهان هم کاملاً مؤثر است.

همه روش‌ های لیزری فعلی، لیزرهای وسکولار یا فرکشنال هستند که به چند جلسه درمان نیاز دارند. معمولاً حداقل ۳ جلسه درمان، در فواصل ۶ تا ۸ هفته مورد نیاز است. برای دستیابی به نتایج بهتر، به طور متوسط ۶ جلسه درمان لازم است.

رفع ترک پوست با پالس تشدید شده نور (IPL) :

 درمان IPL پوست یک روش موفق غیر‌ تهاجمی برای کاهش اثر رنگدانه‌ های پوست (قرمز تیره) است که شامل خطوط جدید تازه ایجاد‌ شده در اثر حاملگی نیز می‌شود. این روش نیز می‌تواند چین‌ و چروک و خطوط ریز را کاهش دهد. این روش نتایج رضایت بخشی بر روی ترک‌ های پوستی که هنوز قرمز، ارغوانی و یا نسبت به بقیه قسمت‌ های پوست تیره‌ تر هستند، داشته است. این روش در افرادی که ترک‌ های پوستی‌ شان به‌ تازگی ایجاد‌ شده‌ اند، مؤثرتر خواهد بود. یعنی در زنانی که دو هفته پیش زایمان کرده‌اند نسبت به زنانی که ۲ سال پیش نوزادشان متولد‌ شده است بهتر جواب می‌ دهد. زیرا پوست یا بدن در زمان جوانی فعال‌ تر خواهد بود، دستگاه IPL برای زنان جوان‌ تر در مقایسه با زنان مسن‌ تر بهتر عمل می‌کند. با تقسیم کل برنامه درمان در چند جلسه، درمان‌ های IPL بهبود طبیعی تدریجی را با نتایج بلند‌ مدت عالی فراهم می‌ کند.

درمان ترک پوست با لیزر

میکرونیدلینگ :

روش میکرونیدلینگ در افزایش بازسازی پوست مؤثر است. میکرونیدلینگ با استفاده از سوزن‌ های متعدد که سوراخ‌ هایی در پوست ایجاد می‌کنند، فرآیند ترمیمی بدن را فعال کرده و منجر به جوانسازی پوست می‌ شود. سوزن‌های میکرونیدلینگ بریدگی‌ های میکروسکوپی را در درون ترک‌ های لاغری و پوستی به وجود می‌آورند که بدن با ساخت کلاژن‌های جدید در این قسمت‌ها نسبت به این بریدگی‌ ها واکنش نشان می‌دهد. این واکنش طبیعی بدن آسیب‌ های به وجود آمده در لایه میانی پوست را که باعث به وجود آمدن ترک‌های پوستی می‌شود، درمان می‌کند. میکرونیدلینگ بر لایه‌ رویی پوست هیچ تأثیری نمی‌گذارد و با بازسازی کلاژن‌ ها فقط ترک‌ های پوستی درمان می‌شوند. میکرونیدلینگ برای سفت کردن و ایجاد تن در پوست، کاهش آکنه، درمان جای جوش و زخم آبله‌ مرغان، ترک‌ ها، چین‌ و چروک و خطوط ریز و کاهش اثر فرورفتگی سلولیت گزینه‌ ای عالی محسوب می‌شود.

رفع ترک پوست

میکرودرم ابریژن :

میکرودرم ابریژن باعث تولید کلاژن در پوست می‌شود که خاصیت کشسانی پوست را افزایش می‌دهد و به پوست کمک می‌ کند تا ترک را به زخم‌ های بسیار نازک‌ تر تبدیل کند. درم ابریژن فرآیندی است که به معنای واقعی کلمه زخم اپیدرم (یا لایه بالای پوست) را مجبور می‌ کند پوست جدید و جوان‌ تر را به جای پوست قدیم یا مرده قرار دهد. میکرودرم ابریژن از طریق برداشتن لایه بالایی پوست، ظاهر ترک‌ های پوستی را بهبود می‌بخشند. میکرودرم ابریژن از یک اسپری کریستالی ظریف استفاده می‌ کند تا بیرونی‌ ترین لایه پوست را بسوزاند. در این فرآیند سلول‌ های مرده پوست حذف می‌شوند و سلول‌ های تازه و سالم جای آنها را می‌ گیرند. سلول‌ های جدید کلاژن و الاستین (دو جزء لازم برای صاف بودن پوست) بیشتری تولید می‌ کنند و ظاهری جوان به پوست می‌دهند. میکرودرم ابریژن یک روش بدون درد است که بیشتر از یک ساعت طول نمی‌کشد و دوره بهبودی کوتاهی دارد.

رفع ترک پوست

لایه‌ بردارهای شیمیایی :

لایه‌ بردارهای پوستی، لایه‌ بردارهای شیمیایی هستند که بر روی محل مورد نظر مالیده می‌شوند و به ‌صورت شیمیایی باعث سوختن و سپس برداشته شدن لایه‌ بالایی پوست می‌شوند و به درمان جای جوش، آکنه و چروک‌ های ظریف کمک می‌ کنند. عملکرد لایه‌ برداری شیمیایی از بین بردن لایه بیرونی سلول‌ های پوست و به‌ جا گذاشتن پوستی صاف‌ تر و نرم‌ تر است. این درمان‌ در عین‌ حال، فرآیند خود ترمیمی بدن را تحریک کرده و بدن را به تولید کلاژن بیشتر برای حفاظت از ساختار اصلی پوست وادار می‌کنند. برخی از افراد برای کم کردن و یا پاک کردن جای ترک شکم در بارداری و پوستی نیز از لایه‌ بردارها استفاده می‌ کنند. لایه‌ بردارها ترک‌ های اصلی را از بین نمی‌برند و برای رسیدن به نتیجه‌ دلخواه و پوستی نرم و صاف باید هر ۶ ماه یک‌ بار از لایه‌ بردارهای جانبی استفاده نمود.

درمان با پلاسمای غنی‌ شده با پلاکت (PRP) :

PRP یک روش درمانی است که شامل گرفتن نمونه خون، جمع‌ کردن پلاکت از نمونه و تزریق مجدد پلاکت به بدن برای کمک به ترمیم و بازسازی بافت است. این روند می‌تواند به کاهش ترک‌ها کمک کند. دلیل این فرآیند ترشح یک مخلوط غلیظ از عوامل مؤثر در رشد توسط پلاکت است. این عوامل رشد باعث تحریک ترمیم سلول‌ها می‌شوند. PRP به چین‌ و چروک‌ های عمیق تزریق می‌شود تا رشد مجدد کلاژن را تحریک کرده و امکان سفت شدن و بازیابی شادابی و جوانی ناحیه درمان را فراهم ‌سازد. پلاسمای غنی‌ شده با پلاکت‌ های خود ترمیم به‌ طور مستقیم به ترک‌ ها تزریق می‌ شود و موجب ترمیم آن‌ها می‌ شود.

درمان ترک با prp

کربوکسی تراپی :

کربوکسی تراپی یک مزوتراپی شبیه به روش غیر جراحی است که برای القا گاز CO2 در زیر پوست (زیر جلدی یا داخل پوستی) از طریق یک سوزن نازک ۳۰ گرمی مزوتراپی استفاده می‌شود. این روش درمانی سریع، راحت، مؤثر و بدون دوره از کار افتادگی است. گاز CO2 جریان خون را تحریک کرده که منجر به نتایج متعدد می‌گردد: بهبود قابلیت ارتجاعی پوست، کاهش سلولیت، کاهش چربی موضعی و تحریک تولید کلاژن. کربوکسی تراپی جایگزین خوبی برای لیپوساکشن در افرادی است که حاضر به بیهوشی و عمل جراحی نیستند.
ترک‌ ها زمانی ایجاد می‌شوند که پوست به نقطه‌ای که کلاژن در آن به مرز پارگی رسیده است، کشیده می‌شود. کربوسی تراپی موجب تشکیل کلاژن جدید و درنتیجه افزایش ضخامت پوست برای بهبود ظاهر ترک‌ ها از طریق بازسازی ماتریکس کلاژن می‌شود.

درمان با نور آبی :

اگر چه نور آبی به طور گسترده برای درمان آکنه استفاده می‌شود، اما گاهی اوقات برای بهبود ظاهر ترک‌ های پوستی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در روش درمان با نور آبی باید یک ژل حساس به نور روی پوست اعمال شود تا این ژل در معرض انفجار انرژی نور قرار گیرد. اگرچه از بین رفتن کامل ترک‌ های پوستی امری غیر واقعی است اما این روش می‌تواند بهبود قابل‌ توجهی، به خصوص در ظاهر ترکی‌ های پوستی جدیدتر، به دنبال داشته باشد.

هایفوتراپی :

هایفوتراپی یک روش غیر‌ تهاجمی و غیر ‌جراحی است که با استفاده از انرژی ایمن اولتراسوند، برای سفت کردن، کشش و از بین رفتن رنگدانه‌ها و رفع افتادگی پوست طراحی‌ شده‌ است. هایفوتراپی برای وارد‌کردن انرژی به بخش عمیق پوست استفاده می‌شود.

هایفوتراپی می‌ تواند در محکم کردن افتادگی‌های پوست بدن مؤثر باشد. سینه، شکم، زیر بازوها و اطراف زانو‌ها نواحی هستند که به درمان جواب می‌دهند. معمولاً دوران نقاهتی ندارد و بعد از درمان می‌ توانید به فعالیت‌ های عادیتان بازگردید. بیشتر بیماران اثرات ابتدایی آن را مشاهده خواهند نمود ولی سفت شدن و تغییر رنگ بیشتر در طی چند ماه ایجاد خواهد شد، چون کلاژن‌ های قدیمی تبدیل‌ شده و با کلاژن و الاستین جدید جایگزین خواهند شد.

جراحی پلاستیک :

جمع‌کردن پوست شکم، با از بین بردن پوست‌ های اضافه و کشیدن و محکم کردن پوست و بافت آن انجام می‌شود. این روش‌ها معمولاً به کسانی که به خاطر کاهش وزن و یا زایمان دچار شلی و افتادگی پوست شده‌اند پیشنهاد می‌شود. این روش‌ها به‌ طور ویژه برای از بین بردن ترک‌ ها پوستی طراحی نشده‌اند اما از بین رفتن ترک‌ ها در هنگام برداشتن پوست‌ های اضافه یکی از مزیت‌ های آن‌ها محسوب می‌شود.

متقاضی مناسب برای جراحی باید شرایط زیر را داشته باشد :

 • در وزن پایدار و در سلامت خوب باشد.
 • سیگار نکشد.
 • انتظارات واقع بینانه در مورد اینکه جراحی می‌تواند چه کاری انجام دهد داشته باشد.

این روش‌ ها به طور خاص تنها برای حذف ترک‌ های پوستی طراحی نشده است. با این حال، زمانی که پوست آسیب دیده از بدن حذف می‌شود، از دست دادن ترک‌ ها می‌تواند به عنوان یک مزیت شمرده شود. اگر پوست شل نیست، این نوع جراحی پلاستیک نمی‌تواند یک گزینه مناسب باشد. قبل از انجام هر جراحی، بیماران باید با جراح خود در مورد خطرات و مزایای احتمالی صحبت کنند.

پیشگیری از ترک های پوستی :


 • اجتناب از کاهش وزن ناگهانی، مخصوصاً در آنها که استعداد ابتلا به ترک پوستی دارند یا در سنین نوجوانی و اوایل جوانی هستند. قبل از اینکه قرمزی ترک‌ ها به سفیدی تبدیل شود، به پزشک متخصص پوست مراجعه شود زیرا در این مرحله تا حد زیادی قابل‌ درمان است ولی اگر خطوط قرمز به رنگ سفید درآیند، درمان بسیار مشکل و میزان بهبود پایین می‌آید.
 • در مرحله‌ ای که خطوط قرمز هستند، زدن مرطوب‌ کننده‌ ها، ویتامین C، اسیدهای میوه و ریتنول‌ها باعث کمرنگ شدن خطوط می شود.
 • استفاده از اسید گلیکولیک و آلفاهیدروکسی اسید در دوران بارداری و شیردهی بلامانع است ولی باید هنگام استفاده از آنها از تماس طولانی با آفتاب اجتناب کرد.
 • روغن ویتامین E در موارد بریدگی‌های ناشی از بارداری خصوصاً قبل از ظهور ترک‌ ها بسیار مؤثر است ولی در ترک‌ های پوستی به دلیل سایر علل زیاد موثر نیست.
 • استفاده از لوسیون‌ های مرطوب‌ کننده در خطوط بریده‌ شده و نواحی‌ ای که پیش‌ بینی می‌شود و در ماه‌ های آینده بارداری ترک بخورد. مصرف مرطوب‌ کننده‌ هایی از قبیل روغن زیتون، آلوئوورا، روغن جوانه گندم و غیره برای پیشگیری و درمان ترک‌ خوردگی پوست تا حدی موثر است.
 • یکی از پر طرفدارترین روغن ها در دوران بارداری برای جلوگیری و رفع ترک های پوستی روغن زیتون است. مقداری روغن زیتون کف دستان خود بریزید و ناحیه شکم، و دور ناف و پهلوهای خود را به طور منظم ماساژ دهید. بلافاصله پس از مالیدن روغن روی ترک های پوستی حمام کنید. ممکن است این کار یک فرآیند زمان بر باشد، اما ارزشش را دارد.
 • زرده تخم‌ مرغ چنانچه از اوایل بارداری روزی ۲ بار استعمال شود، تا حد زیادی از ایجاد بریدگی پوستی جلوگیری می‌کند و باید تا ۶ ماه بعد از زایمان ادامه یابد.
 • بدن خود را کاملاً هیدراته نگه دارید. هر روز ۱۰ تا ۱۲ لیوان آب بنوشید. هیدراته و مرطوب نگه داشتن پوست از بسیاری از مشکلات پوستی از جمله ترک های پوستی جلوگیری می کند. همچنین توصیه می شود که میزان مصرف قهوه، چای، و نوشابه را کاهش دهید. زیرا این مواد باعث کم شدن آب بدن می شوند.

رفع ترک

هزینه


هزینه‌ رفع ترک‌ های پوستی و ترک شکم در بارداری به طور گسترده‌ای بسته به تکنیک استفاده شده و شدت ترک پوستی متفاوت است. تکنیک‌ های طبیعی مانند کرم‌ ها و لوسیون‌ ها به طور کلی ارزان‌ ترین بوده و کمتر پیچیده هستند، اما از طرفی اثر کمتری هم دارند.

کلینیک پوست و مو

You might also like More from author

Leave A Reply

Your email address will not be published.