روش های از بین بردن خالکوبی و تاتو

1,025

پاک کردن خالکوبی و تاتو :


نقش‌ و‌ نگار های ناشی از تاتو گاهی آنقدر فريبنده است كه هرفردی را وسوسه میكند درحالی كه تاتو می تواند يكی از زيبايی های پرخطر باشد چرا‌که می‌تواند انتقال دهنده بیماری‌ های بسیاری باشد؛ از عفونت و حساسیت گرفته تا برخی بیماری‌ های خطرناک اما از سوی دیگر بیشتر افراد خیلی زود از داشتن این نقش و نگارها خسته می‌شوند و به دنبال راه‌ هایی برای پاک کردن تاتو هستند، اما آنقدر که تاتو کردن آسان است، پاک کردن آن ساده و ممکن نیست تا جایی‌ که حتی در روزگار نه‌ چندان قدیم از جراحی برای پاک کردن این تاتو ها استفاده می‌کردند. در اکثر مواقع دیده شده شخص بعد از تتو در کوتاهترین زمان حتی همان روز خالکوبی از انجام این کار پشیمان شده و در صدد پاک کردن تتو آن بر می آید و وجود خالکوبی بصورت معضلی روحی و روانی برای شخص تبدیل می گردد. اغلب خانم ‌‌هایی که بدنبال تاتو می‌‌روند، خواستار پاک کردن تتو هستند و شایع‌ ترین علت آن پشیمان شدن آنهاست. حتی مشاهده شده ۷۰ درصد این افراد یک‌ ساعت پس از خالکوبی از این عمل پشیمان می‌‌شوند. علت عمده دیگر عدم قرینگی خط چشم یا ابرو و یا عدم تطابق آن با طرح ایده‌آل بیمار است. در بعضی افراد به دنبال واکنش حساسیت رنگ تاتو لازم می‌‌شود که آن را از پوست خارج کنند.

اما چنانچه می‌خواهید تاتوی خود را پاک کنید، روش‌ های متعددی برای این کار وجود دارد که می‌توانید از بین آن‌ها یکی را انتخاب کنید. روش‌ های حرفه‌ ای پاک کردن خالکوبی، هر چند گران‌ تر هستند، اما بسیار مؤثر‌تر از روش‌ های خانگی هستند و به شدت توصیه می‌شود که از این روش‌ ها برای پاک کردن تتو خود استفاده کنید.

انتخاب روش مناسب برای رفع تاتو :


میزان تاثیرگذاری روش‌ های حرفه‌ ای رفع تاتو به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله: توانایی‌ های متخصص رفع تاتو ،نوع و رنگ پوست شما، تاتوی شما و کسی که تاتو را انجام داده است. قبل از این که برای رفع تاتو خود هر اقدامی کنید، لازم است که در مورد روش‌ های رفع تاتو و انتخاب بهترین روش، تا جایی که می‌توانید اطلاعات جمع کنید.

 • تمامی روش‌ های رفع تاتو باعث ایجاد جای زخم روی پوست می‌شوند. اما ممکن است شما به جا ماندن جای زخم را نسبت به جای تاتو ترجیح دهید.
 • ممکن است بهتر باشد که پول خود را ذخیره کنید و آن را صرف پاک کردن تاتو با روش‌ های حرفه‌ ای کنید، بدین ترتیب می‌توانید به بهترین نتایج ممکن برسید و خطر به جا ماندن جای زخم و آسیب به پوستتان نیز کمتر خواهد بود.

پاک کردن تاتو

روش های رفع خالکوبی و تاتو :


لیزر :

یکی از عمومی ترین روش هایی که برای حذف تاتو از روی بدن و از بین بردن جوهر های تاتو استفاده می شود انجام لیزر می باشد. در این روش، لیزر ذره های جوهر را میشکند و بعد این جوهرهای شکسته شده توسط بدن جذب می شود و با گذشت زمان و اشعه نور خورشید به طور طبیعی ناپدید می شوند. همه پیگمانته های تاتو طیف نوری خاصی برای جذب  دارند.

لیزر تتو باید بتواند انرژی کافی را که توسط طیف های نوری جذب شده که توسط پیگمانته ها جذب شده صادرکند. پیگمانته های خاص تاتو مانند جوهر های زرد ،سبز، فلورسانس یا شب نما سخت تر از پیگمانته ها ی تیره تر یا آبی از بین خواهد رفت زیرا آنها داری طیف های جذب شده هستند که به لبه یا بیرون طیف های صادر شده موجود سقوط میکنند. رنگ های جوهری خفیف که داری قدرت تمرکز بالای دیوکسید تیتانیوم titanium dioxide هستند دارای رفلکس ها و بازتاب های بالایی می باشد. بدلیل اینکه جوهرهای کم رنگ انرژی نوری خاصی را به بیرون از پوست بازتاب می کنند پاک کردن آن ها بسیار دشوار است.

لیزر با هدف قرار دادن باکس های رنگ در بدن که محل تجمع رنگدانه ها می باشد و بمباران آن توسط پالس های نور، باعث لیز شدن و پاره شدن رنگدانه ها و خرد شدن آنها می گردد و التهاب در محل ایجاد می شود و هجوم ماکروفاژها و سلول های بیگانه خوار در محل باعث می شود که رنگدانه های مورد نظر نیز توسط سلول های ماکروفاژ که وظیفه پاک سازی بدن از عناصر خارجی را عهده دار هستند، بلعیده و نابود گردند. تاتوهایی که رنگ تیره توسط کربن و جوهر سیاه در آن بکارگرفته شده و عمدتا رنگ خالکوبی را سیاه و تیره نشان می دهند از جمله تاتوهایی هستند که به طول موج های ارسالی از طرف لیزر ، پاسخ مطلوب داده و در مقایسه با دیگر رنگ ها در جلسات درمانی کمتری نتایج مطلوبی از خود نشان می دهند.به طور گسترده درمان هایی که برای پاک کردن تاتو با لیزر انجام می شود باید چندین مرتبه تکرار شود. انواع لیزهایی که برای این اقدام درمانی بکار گرفته می شوند عبارت اند از:

۱-       لیزر  Q-Switched ND:YAG

۲-       لیزر فراکشنال CO2

۳-       لیزر  Q-Switched Rubby  که به خاطر هدف قراردادن دقیق رنگدانه ها نتایج بسیار جالبی را ارائه کرده است.

سازمان بین المللی سلامت اعلام کرده که لیزرهای کیو سوئیچ جدید Q-switched که برای رفع تاتو استفاده می شوند به ندرت باعث ایجاد جراحت می شوند و اگر هم انجام شد بیمار باید کاملاً بیهوش شود. جراحت در نواحی پوستی افراد با پوست نازک بیشتر از جراحت در نواحی پوستی افراد با پوست های ضخیم می باشد. چندین نوع لیزر کیو سوئیچ Q-switched وجود دارد که هرکدام برای از بین بردن یک طیف رنگی مناسب می باشد. لیزر بعد از سال ۲۰۰۶ به چندین طول موج متفاوت توسعه داده شد و می تواند در درمان ردیف های وسیع تر پیگمانته های تاتو موفق تر از قبل باشد. متاسفانه، سیستم های رنگی که نتایج طول موج ها راتغییر می دهند مثل استفاده از طول موج های چند کاره برای از بین بردن پیگمانته های رنگی باید براساس استاندارد طلایی باشد. بهترین روش پاک کردن تاتو، لیزر می باشد.

عوامل زیادی در پاک سازی خالکوبی با لیزر تاثیرگذار هستند، از جمله نوع جوهر مورد استفاده، عمق، عمر خالکوبی، نوع و اندازه پوستی که خالکوبی روی آن انجام شده است. روش پاک سازی خالکوبی با لیزر برای هر بیمار متفاوت است و به سن، اندازه و نوع خالکوبی (آماتور یا حرفه‌ای) بستگی دارد. رنگ پوست بیمار و همچنین عمقی که رنگدانه خالکوبی گسترش پیدا کرده نیز بر روش رفع تاتو تاثیرگذار است. به طور کلی، در طول یک جلسه پاک کردن تاتو با لیزرهای جدید اقدامات زیر صورت می‌گیرد:

 • بیمار محافظ چشم بر روی چشم‌های خود قرار می‌دهد.
 • برای تعیین بیشترین انرژی مؤثر برای انجام این روش، واکنش پوست به لیزر مورد آزمایش قرار می‌گیرد.

برای از بین بردن تاتو با لیزر، چند جلسه نیاز است و حداقل یک فاصله هفت هفته ای ایجاد شود. درمان بیشتر از هفت هفته، نتیجه مخالف دارد و میزان جذب جوهر را افزایش می دهد. در هر جلسه حذف تاتو از روی بدن ،تعدادی از بخش های پیگمانته ها و نه همه آن ها شکسته می شوند و بدن کوچکترین بخش آن را طی چندین هفته از بین می برد.در نهایت تاتو با مرور زمان روشن ترمی شود.بخش های بزرگتر باقیمانده پیگمانته های تاتو به جلسات بعدی نیاز دارند تا عملیات روشن سازی بیشتر روی آن ها انجام شود.

تعداد جلسات و فاصله بین از بین بردن تاتو با لیزر بستگی به پارامترهایی چون میزان فضایی که تاتو شده و رنگ پوست دارد. از بین بردن تاتو با لیزر در محل هایی چون زانوها زمان بیشتری نیاز دارد. زمانی که تاتوها از بین رفتند کلینیک از بیماران درخواست میکند که در مقابل جذب شدن جوهرها بوسیله بدن و اثرات جانبی درمان صبور باشند و باید ماه ها تحمل کنند.

تاتو‌های قديمی را میتوان در تعداد جلسات کمتری نسبت به تاتو‌های جديدتر پاک کرد. به طوری که برای پاک کردن يک تاتوی ۲۰ ساله ممکن است به دو يا سه جلسه کمتر از يک تاتوی تازه يک ساله، نياز باشد. برای مثال، پاک کردن کامل يک تاتوی يک ساله که در آن يک اسم با جوهر مشکی (يا سبز تيره) نوشته شده است، ممکن است به ۵ تا ۷ جلسه ليزر نياز داشته باشد.
مسلماً پاک کردن بعضی از رنگ‌ ها خيلی آسان‌ تر از رنگ‌ های ديگر انجام میشود. مثلاً رنگ‌ های خيلی تيره و آشکار مانند مشکی و قرمز را خيلی راحت‌ تر میتوان پاک کرد. در حالی که پاک کردن رنگ‌ های نارنجی، زرد، صورتی، قهوه‌ای و سايه‌ های کم‌ رنگ موجود در طرح تاتو، کمی سخت‌ تر است. اما سخت‌ ترين رنگ‌ها برای پاک کردن، شامل سبز روشن، آبی روشن و آبی فيروزه‌ ای هستند.

به‌ منظور جلوگیری از بروز عفونت، تغییر در بافت پوست و سایر عوارض جانبی لیزر، انجام مراقبت‌ های ویژه بعد از جلسه‌ لیزر رفع تاتو، ضروری است.بعد از انجام این عمل ممکن است موضع مورد نظر به مدت ۵ روز تا چند هفته شبیه به وقتی که دچار سوختگی ملایم ناشی از آفتاب شده است، اندکی قرمز و متورم باشد. همچنین ممکن است در چند روز اول بعد از عمل، کمی خون‌ مردگی و تاول بر روی پوست به وجود بیاید. نقاط ریز خونریزی هم ممکن است بر روی پوست ایجاد شود که البته معمولاً فقط در مورد بعضی از رنگ‌ ها و غلظت‌ های بالای جوهر تاتو یا انواع خاصی از پوست به وجود می‌آید. اما فقط به صورت سطحی است و به زودی کاملاً خوب می‌شود. یک پماد ضد میکروبی و یک ماده ضد عفونی‌ کننده نیز بر روی موضع محل عمل استفاده می‌شود. ناحیه مورد عمل باید کاملاً تمیز نگه داشته شود و هر نوع پمادی که توسط پزشک برایتان تجویز شده است را باید به طور مرتب استفاده کنید. بعد از عمل می‌توانید دوش بگیرید اما ناحیه مورد عمل باید حتماً برای ۵ تا ۷ روز کاملاً تمیز و خشک نگه داشته شود و در این مدت با هیچ سطح زبر و خشنی تماس پیدا نکند. طول دوره بهبودی بعد از عمل به سطح مورد عمل و خصوصیات فرد مورد نظر از لحاظ قدرت ترمیمی بدن، بستگی دارد. قرمزی و حساسیت پوست ممکن است تا چند هفته ادامه داشته باشد. همچنین ممکن است رنگ و ساختار پوست در ناحیه مورد عمل اندکی تغییر کند که البته به تدریج بهبود پیدا می‌کند. ممکن است شما نتایج قابل ملاحظه‌ ای از این عمل، حتی بعد از چند جلسه هم مشاهده نکنید، اما کمی صبور باشید. تقریباً همه افرادی که عمل لیزر را برای پاک کردن تاتو انجام می‌ دهند، از نتایج آن رضایت کامل دارند. با این حال لازم است به خاطر داشته باشید که پوست شما ممکن است حتی وقتی که رنگ تاتو به طور کامل برطرف شد، باز هم مانند زمان قبل از تاتو کردن نشود.

رعایت نکات زیر بعد از لیزر ضروری است :

 •  تا مدت دو الی سه روز با پماد مناسب که توسط پزشک تجویز می شود محل زخم سطحی پانسمان می شود.
 • از روز دوم فرد می تواند استحمام داشته باشد و پس از شستشوی کامل زخم مجددا روز آنرا پماد زده و پانسمان کند.
 • از روز سوم تا چهارم روی زخم بسته شده و مختصر قرمزی بجا می ماند که می توان روی آنرا با کرم پودر پوشاند.
 • قرمزی آن به مرور کمرنگ شده و نهایتاً همرنگ پوست اطراف می گردد. در مدتی پس از اقدامات لیزر سعی کنید زیاد در معرض نور آفتاب نباشید تا قرمزی زیاد طول نکشد و پوست شما آسیب نبیند.

چه افرادی تاتوی آنان را باید با احتیاط توسط لیزر درمان کرد؟

 1. اگر فرد تحت درمان با قرص راکوتان باشد
 2.  کسانی که خود را برنزه کرده باشند .
 3. افراد دارای تیپ پوستی پنج و شش (خیلی تیره و سیاه پوست )
 4. افراد دارای رنگدانه های مشکوک مانند وجود انواع خال های مشکوک سرطان در بدن
 5. افراد دچار بیماری لوپوس اریتماتو
 6. افراد دچار بیماری روحی، روانی ( سایکوز )
 7. افرادی که نسبت به فلزات همچون آهن حساسیت داشته قبل از درمان توسط لیزر باید تست حساسیت از آنان به عمل آید

لازم به ذکر است این موارد بطور قطعی مانع انجام لیزر نیستند و فقط جنبه احتیاط می بایست رعایت گردد.

رفع تاتو

درم‌ ابریژن :

در این روش ابتدا یک محلول بیحس‌ کننده روی پوست شما اسپری می‌شود و سپس پوست شما توسط سمباده مخصوص، لایه‌ برداری می‌شود تا لایه‌ های سطحی پوست کنار رفته و لایه‌ هایی که فاقد جوهر تاتو هستند از زیر آن نمایان شوند. انجام این کار همچنین باعث می‌شود که جوهر تاتو از درون پوست بیرون کشیده شود.
قبل از انجام 
درم‌ ابریژن به پوست شما محلول بیحس کننده زده می‌شود. انجام این روش می‌تواند دردناک باشد و معمولاً با خونریزی همراه است. پوست شما احتمالاً تا یک هفته (یا ده روز) همچنان سوزش و درد خواهد داشت و برای بهبودی ناحیه‌ی تحت درمان به شما پماد مخصوص داده می‌شود که باید مرتباً مصرف کنید. در نظر داشته باشید که مانند روش لیزر، در روش درم‌ ابریژن نیز ممکن است تاتوی شما به طور کامل از بین نرود. در صورتی که پوست شما مستعد لکه شدن یا شکل‌ گیری جای زخم است، این روش برای شما توصیه نمی‌شود.

جراحی :

در صورتی که تاتوی شما بسیار کوچک باشد، شما می‌توانید آن را (همراه با پوست تاتو شده) با جراحی کاملاً بردارید.

 • در این روش، جراح به کمک چاقوی جراحی، پوست تاتو شده را به‌ طور کامل برمی‌دارد و لبه‌ های پوست را دوباره به هم بخیه می‌ زند که باعث می‌شود یک جای زخم کوچک روی پوست باقی بماند.
 • اگر تاتوی شما بزرگ باشد نیز انجام این روش امکان‌ پذیر است اما در این حالت ممکن است به چندین مرحله جراحی نیاز باشد و یا لازم باشد که پیوند پوست انجام شود.

کرایوسرجری و پیلینگ شیمیایی :

در روش کرایوسرجری، ناحیه تاتو شده به کمک نیتروژن مایع فریز می‌شود و در واقع سوزانده شده و کنار می‌رود. در روش پیلینگ شیمیایی نیز، محلول لایه‌ بردار روی پوست مالیده می‌شود و مشابه با روش کرایوسرجری، باعث تشکیل تاول‌ هایی روی پوست می‌شود که پس از بهبودی این تاول‌ ها، لایه‌ برداری پوست انجام شده و لایه‌ی جدیدی روی آن تشکیل می‌شود.

 • در نظر داشته باشید که ممکن است روش‌ های کرایوسرجدی و پیلینگ نتوانند تاتوی شما را به طور کامل پاک کنند. همچنین این روش‌ها به اندازه‌ روش لیزر‌درمانی مؤثر نیستند.

استفاده از نمک یا روش "سالابریژن" (salabrasion) :

سالابریژن اصطلاحی است که به معنای مالیدن نمک روی پوست می‌باشد. با انجام این کار پوست گرم می‌شود و لایه‌ی خارجی پوست، همراه با تاتو، کنار می‌رود.

 • سالابریژن یک روش بسیار قدیمی برای رفع خالکوبی است که اولین بار در خاورمیانه مورد استفاده قرار گرفته است. اما درنظر داشته باشید که روش‌های لیزر و درم‌ ابریژن بسیار موثر‌تر از این روش هستند و از تشکیل جای زخم‌ های شدید جلوگیری می‌کنند.
 • کشیدن نمک روی سطح پوست باعث آسیب به لایه‌ی خارجی پوست (اپیدرمیس) شده که باعث بروز جای زخم‌ های کاملاً نمایان می‌شود. این روش می‌تواند برای پوست‌های حساس بسیار مضر و آسیب‌ رسان باشد و به کار بردن این روش برای از بین بردن موفقیت‌ آمیز تاتو، تایید نشده است.

کرم‌های لایه‌ بردار :

استفاده از کرم‌های لایه‌ بردار ارزان‌ ترین روش با کم‌ ترین درد برای رفع تاتو است. اما این موضوع که این روش مؤثر و نتیجه بخش باشد، بستگی به این دارد که شما این کار را به طور منظم و به مدت طولانی انجام دهید.

 • قیمت برخی از این کرم‌ ها می‌تواند گران باشد و از بین بردن تاتو توسط آن‌ها می‌تواند بین ۳ تا ۹ ماه زمان ببرد.
 • در نظر داشته باشید که کرم‌ های لایه‌ بردار به اندازه‌ روش‌ های حرفه‌ای رفع تاتو مؤثر و نتیجه‌ بخش نیستند و همچنین استفاده از آن‌ها باید با احتیاط زیاد صورت گیرد.

محلول TCA :

در برخی کیت‌ های مخصوص لایه‌ برداری و رفع تاتو در خانه از محلول TCA استفاده شده که حاوی تریکلرواستیک اسید می‌باشد. اما استفاده از محلول TCA می‌تواند با خطرات بسیاری مانند سوزش و آسیب به پوست همراه باشد، چرا که شما در این روش به پوست خود اسید می‌زنید. درست است که استفاده از کیت‌ های رفع تاتو که حاوی TCA و سایر مواد روشن کننده‌ پوست مانند هیدروکینون و آربوتین آلفا می‌باشند، روش ارزان‌ تری نسبت به روش‌ های حرفه‌ ای رفع تاتو است، اما در نظر داشته باشید که در بهترین حالت ممکن نیز، اثربخشی این روش‌ ها بسیار کم است و این در حالی است که این روش می‌تواند منجر به مشکلات جدی برای پوست شود.

 

کلینیک پوست و مو

You might also like More from author

Leave A Reply

Your email address will not be published.