سابسیژن چیست؟

9,129

سابسیژن چیست؟


ساب یعنی زیر و سیژن یعنی برش بعبارت دیگر سابسیژن به مفهوم برش در زیر پوست می باشد که البته بدون تیغ انجام می شود. سابسیژن روشی است ساده، سر پایی و بی خطر، با یک مکانیسم متفاوت و اساسی در درمان اسکارهای آتروفیک ( فرورفته ) نظیر جای جوش، رفع جای بخیه و آبله مرغان و… ساب سیژن و میکرونیدلینگ در کنار هم بهترین درمان جهت اسکارهای آتروفیک ( فرورفته ) محسوب می شوند. در روش سابسیژن برای درمان و رفع جای جوش از روش آزاد کردن بافت های همبندی یا بافت های فیبروتیک استفاده می شود. روش سابسیژن برای درمان جای جوش یا به اصطلاح درمان جوشگاه های عمیق ناشی از آکنه انجام می شود.

 جای جوش صورت چگونه ایجاد می شود؟


جای جوش صورت به دلیل آکنه ولگاریس یا جوش معمولی در سطح پوست ایجاد می شود. بسته شدن مجرای فوليكول هاي پوست كه انتقال دهنده ترشحات چربي  (سبوم) به سطح پوست هستند و نفوذ باكتری پروپیونی باکتریوم آکنه به طور ثانويه و ايجاد التهاب و عفونت باعث ایجاد جوش در صورت می شود. آکنه معمولا در  صورت، گردن، سینه، پشت، شانه‎ ها و حتی بازوها بروز می‏ کند که تقریباً اکثر نوجوانان به آن دچار هستند. با این ‏حال این بیماری به گروه سنی خاصی محدود نمی ‏شود و حتی بزرگسالان تا ۴۰ سالگی نیز می ‏توانند به آن مبتلا شوند. غدد چربي پوست به‌ دلایل‌ نامعلومی دچار انسداد می‌شوند، اما احتمالاً تغییرات‌ هورمون هاي جنسي در دوران‌ نوجوانی‌ در ایجاد آن موثر است. وقتی‌ که‌ چربی‌ داخل‌ غدد چربی‌ نتواند به‌ بیرون‌ راه‌ پیدا کند، این‌ ترشحات جمع شده و توسط‌ باکتری هایی‌ که‌ به طور طبیعی‌ در غده‌ وجود دارند عفونی‌ می‌شوند. كرم هاي اسكراب و ليف كشيدن وضعيت را بهتر نمي كند و حتي ممكن است موجب بدتر شدن آن شود. در واقع دستكاري آكنه موجب بدتر شدن آن مي شود. تغذيه در ايجاد آكنه تاثير زيادي ندارد با اين حال چنانچه با مصرف غذاي خاصي آكنه تشديد شود بهتر است مصرف آن محدود گردد. اين مواد غذایی می تواند شامل فست فود، غذاهای سرخ كردني، غذاهای پر ادويه و پرچرب باشد. شكر و قهوه نيز مي توانند موجب تشديد آكنه شوند. بعد از فروکش کردن فاز حاد یک اسکار در موضع باقی می ماند. به عبارت دیگر جای جوش صورت ناشی از ایجاد یک التهاب نسبتا شدید در لایه های مختف پوست است که بر اساس عمق و شکل ظاهری آن درمان های متفاوتی احتیاج دارد.

بطور کلی سه نوع جای جوش صورت وجود دارد که شایع ترین نوع آن اسکار آتروفیک می باشد که به صورت یک فرورفتگی در سطح پوست دیده می شود و به دلیل یک التهاب مزمن ایجاد می شود. نوع دوم جای جوش صورت، نوع برجسته یا کلوئید می باشد که بصورت یک برجستگی به شکل گوشت اضافه در پوست است و نوع سوم به صورت اسکارهایی با رنگ های متفاوت در سطح پوست می باشد که ممکن است این تغییر رنگ به شکل افزایش ملانین (هایپرپیگمنیشن) یا کاهش ملانین (هایپو پیگمنیشن) خود را نشان دهد.

روش هاى انجام سابسيژن :


قبلا براى انجام سابسيژن از سوزن مخصوصى به نام (سوزن نوکور) استفاده ميشد. پس از تزريق بيحسى و بيحس کردن پوست، پزشک با وارد کردن آن به زير پوست و حرکت رفت و برگشتى تکرارى بصورت افقى موازى با سطح پوست، اقدام به بريدن و پاره کردن بافت هاى فيبروتيک و چسبندگى ها ميکرد که بعضاً باعث ايجاد خونريزى و هماتوم میشد.

اين روش سابسيژن، عليرغم اينکه هدف درمان پاره کردن باندهاى فيبروتيک را محقق ميکند، ولى به علّت عوارض ناخواسته مثل :

 •  کبودى شديد صورت
 • دور نقاهت طولانى تر
 • ايجاد جوشگاه هاى جديد ناشى از ورود خود سوزن نوکور
 • درد نسبتاً زياد و گاهى تشديد فرورفتگى و چسبندگى بيشتر

و حتى لک و تيرگى خيلى مورد توجه قرار نگرفت.

امّا اخيراً، به جاى سوزن نوکور از کانولاى مخصوصى استفاده مي شود، که نوک آن تيز نمي باشد، طول آن بلند است و بر خلاف سوزن نوکور، فقط از طريق يک يا دو نقطه وارد پوست مي شود، بنابراين احتمال آسيب عروقى و خونريزى بسيار کمتر خواهد بود در نتیجه دوره نقاهت آن کوتاهتر و کبودى ناشى از سابسيژن نيز کمتر خواهد بود. اين روش تحول اساسى در درمان جاى جوش، جاى زخم هاى وسيع نظير سالک، چين و چروک هاى عميق صورت نظير خط خنده و خط اخم و….، جوانسازى پوست در پوستهاى مسن ايجاد کرده است.

لازم به ذکر است این کار با بی حسی موضعی انجام می شود و هیچ دردی ندارد.
اين تکنيک معايب و محدوديت هاى روش مرسوم استفاده ازسوزن نوکور را ندارد. مزایای سابسیژن عبارتند از:

 • نتايج درمانى عالى
 • امکان استفاده برای همه تيپ هاى پوستى
 • زمان نقاهت کوتاه ( معمولاً بین ۲ تا ۳ روز )
 • قابليت انجام درهمه ى فصول و عدم محدوديت از نظر مواجهه با آفتاب
 • امکان استفاده همزمان با میکرونیدلینگ و ميکرودرم ابريژن دريک جلسه

همانطور که قيد شد، ساب سيژن را ميتوان همزمان با میکرونیدلینگ و ميکرودرم ابريژن انجام داد تا نتايج به مراتب بهترى بدست آورد. درصد بهبودى در اين روش ترکيبى ميتواند از ٤٠٪ تا ٧٠٪ در يک جلسه باشد. معمولا هر چه اسکارها عميق تر باشد احتمال نياز به تکرار ساب سيژن بيشتر است . فواصل جلسات نبايد از يک ماه کمتر باشد تا پوست براى ترميم زمان داشته باشد.

چه افرادى کانديد مناسبی براى سابسيژن هستند ؟


این عمل برای افراد مبتلا به جوشگاه‌های عمیق آکنه در مقایسه با جوشگاه‌ هایی با سطح مقطع کم‌ مؤثرتر است، هرچه عمق این جوشگاه ها بیشتر باشد به نسبت نتیجه بهتر خواهد بود البته برای جوشگاه های سطحی هم موثر خواهد بود. فرد در زمان انجام این کار نباید آکنه فعال داشته باشد لذا کسانی که جوش‌های ملتهب و چرکی دارند اصلا مناسب نیستند. بسیاری از کسانی که تحت عمل سابسیژن قرار می‌گیرند قبلا آکوتان مصرف کرده‌اند. روش سابسیژن برای اکثر جنس پوست ها مناسب است امّا در پوست های تیره بعد از انجام سابسیژن احتمال بروز هیپرپیگمانتاسیون وجود دارد.

هزینه سابسیژن :


بطور کلی هزینه سابسیژن در کلینیک های پوست و زیبایی بر اساس تعداد اسکارهای درمان شده محاسبه می شود ولی چنانچه از درمان های مکمل از قبیل تزریق ژل اسید هیالورونیک و یا میکرونیدلینگ و یا لیزر فراکشنال استفاده شود هزینه این درمان ها به قیمت سابسیژن اضافه می شود.

 

سابسیژن

سابسیژن

فیلم انجام سابسیژن همراه با میکرونیدلینگ

 

 

مشاوره پوست و مو

You might also like More from author

13 Comments

 1. l.kh_78 says

  باسلام براي برطرف كردن جاي جوش (اكنه) بهترين روش چيست ؟ هزينه ان چقدر است؟ با تشكر

  1. کلینیک فروردین says

   دوست عزیز سلام بهترین روش برای هر فرد با توجه به پایه پوست روش زندگی رنگ و متفاوته ولی به صورت کلی برای جای اکنه ترکیبی از روش های لایه برداری مثل میکرونیدلینگ میکرودرم و…به همراه ساب سیژن بسبار موثر هست

 2. Ae says

  سلام من یک جای ابله به اندازه یک عدس دارم روی صورتم که خیلی عمیقه و قدیمیه ایا میتونم امیدی داشته باشم که سابسیژن بتونه برطرفش کنه؟؟ میتونید هزینه ی حدودیشو بگید؟؟

  1. کلینیک فروردین says

   سلام، بله عزیزم با سابسیژن از بین میره. قیمت سابسیژن ۴۹۰ هست اما تا آخر این هفته ۳۰% تخفیف گذاشتیم میتونید نشریف بیارید

 3. azadeh says

  سلام من میکرونیدیلینگ انجام دادم برای بستن منافذ باز صورتم و چنتا جای جوش متاسفانه صورتم عفونت کرد و دچار تبخال شدید شدم الان دو هفته میشه که انجام دادم پوستم خیلی بد شده صورتم چال شده و سوراخ شده الانم صورتم کبوده درد دارم  و آنتی بیوتیک مصرف میکنم میخواستم بدونم اگر بخوام دوباره میکرو کنم و همزمان سابسیژن انجام بدم هزینش چقدر میشه و آیا این دو روش با توجه به اتفاقی که برام افتاده برام موثره و باعث بهبودی صد درصد من میشه؟

  1. کلینیک فروردین says

   سلام

   دوست عزیز جایی که میکرونیدلینگ رو انجام میدید مطمئن باشید که جلوی خودتون بسته بندی سوزن میکرو رو باز کنند و از سوزن های دیگران و یا سوزنی که خودتون قبلا استفاده کردید مجددا استفاده نکنند چون این میتونه باعث عفونت صورت شما شده باشه و اینکه میکرونیدلینگ اگه بدرستی انجام بشه نباید باعث کبودی صورت بشه بنابراین پیشنهادم اینه دکترتون رو عوض کنید. میتونید دوباره میکرو و سابسیژن رو انجام بدید، هزینه میکرو ۲۸۰ و سابسیژن ۴۹۰ هست

  2. کلینیک فروردین says

   سلام

   دوست عزیز علت عفونت پوستتون میتونه بخاطر استفاده از سر سوزن آلوده باشه حتما باید دقت کنید که در هر جلسه از سر جداگانه براتون استفاده کنند ایجاد لک و جوش در جلسات اول میکرونیدلینگ طبیعیه و در ادامه جلسات اینها از بین میره. انجام همزمان میکرو و سابسیژن مشکلی ایجاد نمیکنه و در شرایطی حتی لازم هم هست. هزینه میکرونیدلینگ ۲۸۰ و سابسیژن ۴۹۰ هست. فقط این قیمت ها برای سال ۹۶ میباشد.

 4. sara says

  با سلام.هزینه سابسیژن برای شخصی ک صورتش. چقدرمیشه؟خیلی فرورفتگی داره

  1. کلینیک فروردین says

   سلام

   هزینه سابسیژن ۴۹۰ هست اما اگه فرورفتگی ها عمیق باشند باید از ترکیب سابسیژن و میکرونیدلینگ استفاده کنید.

 5. نسترن says

  سلام 

  من بیماری رماتیسم. دارم دکترم گفته که بطور کلی لیزر و سابسیژنبرام ضرر داره، آیا حرفشون درسته من نمیتونم سابسیژن انجام بدم؟ من این قرصها رو مصرف میکنم؛متروترکسات، هیدروکسی کلروکین، پردنیزولون۵، فولیک اسید، دلوکستین  

  1. کلینیک فروردین says

   سلام

   بله پزشکتون درست می فرمایند، بخاطر مصرف این قرص ها انجام سابسیژن براتون پیشنهاد نمیشه

 6. Fatemeh says

  سلام برای فرو رفتگی های حاصل از آبله مرغان انجام سابسیژن پیشنهاد میشه؟

  1. کلینیک فروردین says

   سلام

   باید معاینه بشید در بعضی موارد جواب میده

Leave A Reply

Your email address will not be published.