عوارض،اقدامات و مراقبت های قبل و بعد از سابسیژن

10,897

سابسیژن چیست؟


اسکار یا جوشگاه، بافتی است که به دلیل التهاب و یا آسیب قبلی در ناحیه پوست ایجاد شده و چنانچه اگر نزدیک مفصل باشد می تواند در حرکت اندام اختلال ایجاد کند و یا اینکه منظره نامطلوبی بر روی پوست ایجاد نماید. بوجود آمدن اسکار دلایل متعددی دارد و بعضی از پوست ها معمولاً بعد از یک آسیب و یا ضایعه مستعد ابتلاء به اسکار می باشند و در نتیجه طول دوره درمان این افراد نیز طولانی تر می باشد. التهاب های پوستی از قبیل آبله مرغان، جوش غرور جوانی ، سوختگی درجه ۳ ، محل گزش حیوانات، محل برش جراحی قبلی و عفونت های عمقی پوست می توانند باعث ایجاد اسکار شود. سابسیژن همزمان با میکرونیدلینگ یا میکرودرم ابریژن با کم کردن اندازه اسکار، افزایش دامنه حرکت عضو مبتلا، نزدیک کردن رنگ اسکار به رنگ پوست و کاهش احساس خارش، بی حسی و درد به بهبود علائم بیمار کمک می نماید. این تاثیرات از طریق افزایش جریان خون موضعی، بهبود جریان لنفاوی در محل و کمک به دفع سلول های مرده در ناحیه مبتلا اعمال می شود. در بعضی از بیماران بعد از عمل جراحی تا مدت زمان طولانی در ناحیه اسکار احساس درد وجود دارد که این درد بصورت متناوب می باشد و با یک استرس فیزیکی و یا روحی این درد شعله ور می شود. هرچه اندازه اسکار کوچکتر و عمق آن کم تر باشد درمان راحت تر و سریع تر می باشد و برعکس اسکارهای بزرگ و عمقی نیاز به دوره درمانی طولانی تری دارند.

روش کار :


قبل از شروع کار ابتدا کل ناحیه درگیر توسط محلول تامیسنت (حاوی اپی نفرین، لیدوکائین و نرمال سالین) کاملا متورم و بی حس می گردد. اپی نفرین موجود در این محلول موجب تنگ شدن موضعی عروق شده و احتمال خونریزی را اندک می کند. در این روش ابداعی بجای سوراخ کردنهای مکرر توسط سوزن نوکور (روش قدیمی) فقط از یک سوراخ (ایجاد شده با سرسوزن شماره ۱۸) که اغلب کنار گوش و از داخل موهای خط ریش قرار دارد وارد زیر پوست کل ناحیه شده و عملیات سابسیژن و پاره کردن بافتهای فیبروتیک را طی مدت کوتاهی انجام می دهیم. انفیلتراسیون مایع لابلای بافت مورد نظر در محل سابسیژن موجب سهولت انجام کار و بی خطر شدن آن از نظر آسیب به عروق و اعصاب می گردد. همچنین تورم حاصل از تزریق محلول تامیسنت خود موجب هیدرودیسکسیون و باز شدن بافتهای فیبروتیک می گردد. نوک این وسیله به گونه ای طراحی شده که کند بوده و تیز و برنده نباشد (بر خلاف سوزن نوکور).

مزایای سابسیژن :


سابسیژن می تواند بسیاری از مشکلات و معضلات پوستی را درمان کند و باعث تولید کلاژن و الاستین در زیر پوست شود .با تولید کلاژن و الاستین فرم پوست تغییر کرده و ساختار آن وارد شوک خواهد شد، ترمیم زخم های پوست و البته بهبود ظاهر چین و چروک های ناشی از بالا رفتن سن و یا موروثی از نتایج تولید این هورمون بسیار مفید خواهد بود .
سابسیژن یک روش جراحی ایمن، ساده، سریع و با نتایج بسیار موثر برای از بین بردن انواع مختلف اسکار است. اسکارهای باقی مانده از آکنه، اسکار ناشی از چین و چروک‌ها یا سلولیت همگی به خوبی توسط جراحی سابسیژن درمان می‌شوند.
بیشتر افراد که از آکنه های عمیق پوست برخوردار هستند می توانند از این روش برای زیبایی پوست استفده نمایند، زیرا سابسیژن عمق این اسکارها را کاهش داده و قرمزی و التهاب آنها را از بین می برد، معمولا با یک یا دو جلسه درمان با این روش نتایج ایده آل و مناسبی را می توان دریافت کرد.

عوارض سابسیژن :


بریدن بافت فیبروتیک در مواردی ممکن است ایجاد خونریزی کند. در ضمن در این روش باید پوست را مدام به‌ صورت موضعی بیحس کرد زیرا این عمل کمی درد دارد. از سوی دیگر اگر از روش قدیمی برای انجام سابسیژن استفاده شود،ممکن است سوراخ کردن‌های مکرر پوست با سوزن‌های نوکور باعث به‌ جا گذاشتن جوشگاه‌های خطی در بسیاری از موارد شود که ظاهر خوشایندی ندارد و مشکلی به مشکلات بیمار اضافه می‌کند. بنابراین استفاده از روش قدیمی با توجه به معایبی که دارد، ایده‌آل به نظر نمی‌رسد. از حدود ۳ سال پیش، اصلاحاتی در روش‌های سابسیژن صورت گرفت که پاسخدهی‌ ابن روش را خوب کرد.

از عوارض روش جدید (استفاده از کانولا) درد و تورم در موضع می باشد که با استفاده از کمپرس سرد و مسکن قابل کنترل است. عارضه دیگر کبودی در محل  است که عدم مصرف آسپرین، ایندومتاسین، وارفارین یا سایر داروهای ضد انعقاد خون یک هفته قبل از درمان از بروز این عارضه جلوگیری می کند. همچنین در مواردی نادر ممکن است باعث ایجاد یک ندول از بافت همبند در موضع شود که با تزریق ماهانه آمپول تریامسینولون رقیق شده در موضع و آنتی بیوتیک داکسی سیکلین که خواص ضد التهابی دارد ، گره کوچک شده و از بین می رود. در مجموع سابسیژن روش مطمئن و کم عارضه ای است و استفاده از کانولا به کمتر شدن عوارض جانبی از قبیل کبودی و تورم کمک کرده و زمان بهبودی را کوتاه تر می کند.

اقدامات و مراقبت های لازم قبل از انجام سابسیژن :


 • شب قبل از سابسیژن حمام کنید..
 • روز عمل ناشتا نباشید و غذا میل کنید.
 • در صورت بارداری و یا شیردهی به پزشک اطلاع دهید
 • قبل از مراجعه به مطب صورت را با آب و صابون بشویید.
 • قبل از مراجعه به اتاق عمل، مسکن یا آرامبخش مصرف کنید.
 • بیماران مبتال به آکنه فعال (جوش) نیاز به درمان موفق آکنه قبل از انجام سابسیژن دارند. 
 • در صورت ابتلا به بیماری های عفونی مانند هپاتیت، ایدز و … به پزشک معالج اطلاع دهید.
 • در صورت مصرف هر گونه دارو و یا داشتن اعتیاد به مواد مخدر یا الکل به پزشک اطلاع دهید.
 • اگر جزء بیماران دیالیزی، پیوندی و یا بیماران مبتلا به بیماری های خاص می باشید به پزشک اطلاع دهید.
 • در صورت مصرف وارفارین، هپارین و آسپیرین، یک هفته قبل از سابسیژن پس از مشورت با پزشک مربوطه دارو را قطع کنید.
 • در بیماران با سابقه تبخال، قرص آسیکلوویر به صورت پیشگیرانه تجویز می شود و مصرف قرص آسیکلوویر تا بهبود ضایعات ادامه می یابد.
 • در صورت ابتلا به دیابت، فشار خون، بیماریهای خاص یا مزمن داروهای خود را پس از مشورت با پزشک معالج طبق روال قبل مصرف نمایید. .

مراقبت های بعد از عمل سابسیژن :


بعد از عمل ناحیه سوراخ شده بخیه نمی شود چرا که پوست برش داده نشده و فقط یک سوراخ کوچک ایجاد شده است و محل سوراخ بطور طبیعی ترمیم می شود یک پانسمان فشاری در موضع انجام شده و آنتی بیوتیک برای پیشگیری از عفونت تجویز می شود. ورزش های سنگین و استحمام با آب داغ تا ۴٨ ساعت مجاز نمی باشد.

بعد از سابسیژن بیمار باید به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت از تماس ۲ سوراخ ایجاد شده در طرفین صورت با آب جلوگیری کند و روی آنها پماد آنتی بیوتیک بزند؛ نیازی به ضدآفتاب نیست. کبودی بعد از عمل طبیعی است که در مدت ۸ الی ۱۰ روز بهبود می یابد. گاهی بعد از انجام جراحی سابسیژن بازهم اسکارها دیده می شوند و آن هم به دلیل نیاز به ۲ الی ۳ جلسه در این دوره درمان جای جوش است.

سؤالات متداول :


ساب‌سیژن بهتر است در چه فصلی انجام شود؟

در تمام فصول قابل انجام است و محدودیتی ندارد.

تعداد جلسات درمان با این روش چقدر است؟

در بیشتر موارد یک جلسه سابسیژن کافی است و بهترین پاسخ درمانی در همان جلسه اول مشاهده می‌شود ولی در کسانی که بافت فیبروز زیادی دارند شاید نیاز به دو جلسه و به‌ ندرت سه جلسه لازم می‌شود.

آیا بدون استفاده از لیزر و فقط به کمک کرم‌های موضعی هم می‌توان جای آکنه را درمان کرد؟

بله. در موارد خفیف تا متوسط درمان با کرم‌ها یا لوسیون‌های لایه‌بردار شامل اسیدهای میوه و ترتینویین طی مدت مناسب نتایج درمانی قابل‌ قبولی دارد. البته همه افراد باید توجه داشته باشند از آنجا که درمان جوشگاه‌های آکنه بسیار سخت و در عین حال با نتایج درمانی نسبی همراه است، بهتر است قبل از اینکه آکنه باعث ایجاد جوشگاه‌های بدمنظره روی صورت یا بدن شود، آن را در نطفه خفه کنند. مثل همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.

ورود سوزن های سابسیژن به چه شکل است ؟

این روش بسیار آرام و دقیق خواهد بود و سوزن های وارد شده به سطح پوست تا عمق معینی خواهند بود و البته به موازات سطح پوست با فشار اندکی ایجاد شکاف می نمایند. با ورود سوزن به اسکار ایجاد شده بافت آن وادار به تولید کلاژن و الاستین می شود

آیا سابسیژن با درد و خونریزی همراه است ؟

این روش با بیحسی موضعی پوست قابل انجام است بنابراین فرد یا دردی را احساس نمی کند و یا میزان درد خفیف خواهد بود، در رابطه با خونریزی هم اگر وجود داشته باشد فقط در حین جراحی است و بعد از آن به هیچ عنوان خونریزی دیده نخواهد شد.

 

رفع جای جوش صورت

سابسیژن

کلینیک پوست و مو

You might also like More from author

2 Comments

 1. بهمن قاسمی says

  سلام

  من ۲۹ سالمه

  روی صورتم جوشگاه های عمیق ناشی از آکنه دارم. حدود ۳ سال پیش عمل سابسیژن پیش آقای دکتر باریک بین انجام دادم ولی وضع صورتم اصلا تغییری نکرد. الان مراجعه کردم به بیمارستان رازی و مجدد تجویز سابسیژن کردند. به نظر شما با توجه به تجربه قبلی و عدم موثر بودن روش مذکور توجیهی برای انجام مجددش هست؟؟

  ممنون میشم پاسخ بدهید

  1. کلینیک فروردین says

   سلام

   نتیجه گرفتن از سابسیژن بستگی به مهارت پزشک و نوع ژلی داره که زیر پوست تزریق میشه تا چسبندگی ها از بین بره، شما میتونید دوباره این کار رو انجام بدید اما در انتخاب پزشک دقت کنید

Leave A Reply

Your email address will not be published.