پی آر پی چیست؟ | کاربردهای پی آر پی در جوانسازی پوست

1,368

پی آر پی (PRP) چیست؟


کلمه PRP مخفف کلمه (PLASMA RICH PLATELET) يعنی پلاسمای غنی شده از پلاکت است. در خون اجزای مختلفی وجود دارد که مهمترین آنها شامل گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها است. پلاکت ها جزء مهمترین منابع فاکتورهای رشد سلولی بدن هستند. این سلول ها در فرآیند های مهمی مثل انعقاد خون، پاسخ ايمنی، آنژيوژنزيا همان فرآیند تولید رگ های خونی در بافت، تکثیر سلولی، و ترمیم بافت های آسیب دیده در بدن نقش دارند. پلاکت ها حاوی پروتئین ها و فاکتورهای رشد مهمی هستند که در انجام امور ترمیمی بسیار کارآمد هستند. در واقع پلاکت ها در محل آسیب دیده این فاکتورهای رشد را آزاد میکنند و ادامه مسیر ترمیم با این عوامل تسریع می شود. در این پروسه زایش سلولی و بازسازی و جوانسازی سلول ها تسريع پیدا میکند و در سنین بالاتر پوستی باعث افزایش شادابی و طراوت پوستی می شود. در واقع پی آر پی سلول بنیادی نیست اما به علت نزدیک بودن عملکرد این سلول ها با عملكرد سلول های بنیادی و همسویی اثرات از پی آر پی در خیلی از جاها به ترمیم توسط سلول های بنیادی هم نام برده می شود.

تا کنون روش های متعددی برای جوانسازی ارائه شده از جمله لیزرها، دستگاههای IPL، رادیوفرکوئنسی و … که با تحریک کلاژن سازی و بهبود گردش خون پوستی عمل می کنند و از طرفی پر کردن و نگهداری حجم صورت با کمک فیلرها یا پرکننده های مصنوعی یا خودی مثل تزریق چربی انجام گرفته است. ولی روش های مذکور بخصوص در مورد جوانسازی ناحیه دور چشم از جمله تیرگی دور چشم یا فرورفتگی زیر چشم تاثیر محدودی داشته اند. کاربرد پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) در جوانسازی پوست یک استراتژی درمانی نوین می باشد که بر اساس فاکتورهای رشد خودی پایه ریزی شده است.

پلاکت ها اجسام کروی یا بیضوی شکل کوچکی هستند که از قطعه قطعه شدن سیتوپلاسم سلولهای بزرگی به نام مگاکاريوسيت در مغز استخوان حاصل می شوند و بعد از آن به هیچ رده سلولی دیگری تمایز نمی یابند و به لحاظ اینکه فاقد هسته هستند جزء تشکیلات غير سلولی به حساب می آیند و سلول نامیده نمی شوند. بنابراین نمی تواند سلول بنیادی محسوب شود. کاربرد PRP بصورت تجربی از سال ۱۹۹۰ آغاز شد و در ترمیم جراحی های چشم و صورت و جراحی زیبایی، جراحی قلب و سوختگی و زخم به کار می رفت. آخرین کاربرد PRP کاربرد زیبایی آن در بهبود پوست آسیب دیده و پیر می باشد.

جوانسازی پوست با پی ار پی

پلاکت وقتی خارج از خون و در بافت قرار می گیرد، بوسيله مواد شیمیایی متفاوتی فعال می شود و فاکتورهای رشد از خود آزاد می کند که باعث جذب سلول های بنیادی به محل آسیب می شود. این فاکتورهای رشد باعث تقسیم و تمایز بیشتر سلول های بنیادی به سمت تولید کراتینوسیت ها، فیبروبلاست ها و پیش سازهای سلول چربی می شود. نتیجه این عمل ساخت عروق جديد، کلاژن، الاستین و ماتریکس خارج سلولی است. PRP موجب ضخامت بهتر پوست و الاستيته و اثر پرکنندگی متوسط در تزريق داخل و زیر درم دارد و یک مايه مطمئن و طولانی مدت جهت جوانسازی پوست فراهم می کند. PRP واکنش موضعی سلول‌ های بنیادی را پس از تزریق شدن در پوست برمی‌انگیزد. این واکنش سلول‌ های بنیادی پس از سپری شدن هفته‌ ها و ماه‌ ها سلول‌ های تولید کننده، کلاژن جدیدی موسوم به فیبروبلاست را به کار می‌ گیرد. فیبروبلاست‌ ها بافت آسیب‌ دیده یا تحلیل رفته در اثر بالا رفتن سن را با پوست سالمی عوض می‌ کنند که کاملاً شاداب و جوان به نظر می‌ رسد. به این ترتیب پی آر پی صورت، چین و چروک‌ ها را صاف می‌ کند و تون و بافت پوست را محکم‌ تر و نرم‌ تر میکند. این روش که توسط بیماران زیادی نیز مورد قبول واقع شده است زیرا از خود شخص گرفته می شود و شانس انتقال بیماری هایی مثل HIV و هپاتیت را ندارد.

روش انجام PRP :


پس از بررسی آمادگی های لازم برای بیماران، ابتدا مقداری حدود ۱۰ الى ۲۰ سی سی خون از بیمار گرفته می شود، این خون داخل کیت های مخصوص PRP ریخته می شود. داخل این کیت ها موادی است که مانع انعقاد خون می شود، سپس کیت مورد نظر در دستگاه سانتریفیوز سلول های خونی از هم جدا می شوند، گلبول‌ های قرمز و سفید از پلاکت و پلاسما (مایع شفاف) جدا می‌ شود. پلاکت ها در بالاترين لايه قرار می گیرد که با سرسوزن به آرامی از روی آن برداشته می شود و آماده تزريق در محل مورد نظر است. پلاسمای غنی شده پس از جداسازی در ناحیه‌ هایی از صورت تزریق می‌ شود که نشانه‌ های پیری، از قبیل چین و چروک دور چشم، پیشانی و گونه، روی آنها به چشم می‌ خورد. از آنجایی که این روش فقط شامل چند تزریق است، پس از درمان نیازی به استراحت کردن نیست و عوارض آن نیز حداقل است. عمل معمولاً کمتر از یک ساعت طول می‌ کشد و بیمار می‌ تواند پس از اتمام درمان به خانه یا محل کار بازگردد.

موارد کاربرد پی آر پی :


مزایای پی آر پی (PRP) نسبت به دیگر روش ها :


 • بهبود بافت پوست
 • کاهش منافذ صورت
 • کاهش چین و چروک
 • افزایش حجم صورت، دست و گردن
 • احتیاجی نیست تا برای انجام آن بستری شوید.
 • کم یا زیاد بودن مقدار تزریق خطرناک نیست.
 • افزایش تولید کلاژن و جبران تحلیل رفتن چربی پوست
 • سفت و کشیده کردن پوست و رفع شلی و افتادگی پوست
 • ماندگاری نتایج آن بسیار بیشتر از هر روش دیگر می باشد.
 • انجام پی آر پی (PRP) هیچ دردی به همراه نخواهد داشت.
 • همه آقایان و خانم ها در هر سنی می توانند از این روش استفاده کنند.

عوارض پی آر پی :


 پی آر پی مانند هر روش تزریقی دیگری شامل عوارض زیر است :

 • ورم
 • کبودی
 • خارش
 • تحریک

از بین رفتن کامل ورم و کبودی معمولاً یک هفته طول می‌کشد. البته برخی بیماران سریع‌ تر بهبود می‌ یابند و می‌ توانند فعالیت‌ های معمول خود را پس از گذشت دو تا سه روز از سربگیرند. با این حال اگر پی آر پی همزمان با درمان دیگری انجام شود، دوران بهبود طولانی‌ تر خواهد بود.

موارد منع استفاده از پی آر پی :


توصیه می شود ابتدا از بیماران یک آزمایش شمارش تعداد سلول خونی CBC گرفته شود در صورتیکه میزان پلاکت کم باشد از همان ابتدا به بیمار گفته می شود که میزان دريافت خون و تهيه مواد اولیه جهت تزريق بيشتر باشد. در افراد سيگاری توصيه می شود چند روز قبل، از حجم سیگار معرفی کاسته شود و حتی بعد از انجام پی آر پی چند روز سیگار نکشند تا اثرگذاری آن زياد شود.

در این موارد بهتر است پی آر پی انجام نشود :

 • بیمارانی که دارای عفونت های کل بدن هستند.
 • بیماران مزمن درمان نشده مثل دیابت کنترل نشده یا ایدز.
 • بیمارانی که دارای سرطان های پوستی یا سایر سرطان ها هستند.
 • افرادی که دارای سابقه بیماری های خونی یا اختلالات انعقادی هستند یا کسانی که داروهای ضد انعقاد مصرف میکنند.

پی ار پی

چگونه میتوانیم اثرگذاری پی آر پی را چند برابر کنیم ؟


در ابتدا بررسی وضعیت خونی افراد با انجام یک آزمایش خون ساده شامل CBC میزان پلاکت را بررسی می نماییم اگر میزان پلاکت ها کم باشد میتوانیم با انجام روش های CUPPING سطح پلاکتی را در خون بالاتر ببريم، همچنین با استفاده مداوم از مینرال های مخصوص ترمیم پوستی که شامل سالنیوم، مس، روی و منگنز است، میتوانیم اثرگذاری PRP را بیشتر کنیم.

از طرفی به فواصل تعیین شده بعد از انجام پی آر پی انجام مزوترابی اثرات عالی را به همراه دارد. اگر چند روز قبل از انجام PRP شروع به استفاده از RF مخصوصاً در نواحی صورت کنیم، باعث فعال سازی اولیه بستر پوست و فیبروبلاست ها می شود و پس از انجام PRP با تکرار مزوترایی و RF بصورت مداوم اثر گذاری خیلی خوبی را شاهد خواهید بود.

هزینه :


هزینه پی آر پی (PRP) پوست به عامل‌ های متعددی چون هزینه جراح، محل زندگی و تعداد ناحیه‌ هایی که برای درمان در نظر گرفته شده است، بستگی دارد.

کلینیک پوست و مو

 

You might also like More from author

Leave A Reply

Your email address will not be published.