مقایسه درماپن و درمارولر | میکرونیدلینگ با درماپن یا درمارولر؟

2,336

جوانسازی پوست با میکرونیدلینگ :


پوست انسان، خارجی ترین لایه بدن است که در معرض شرایط محیطی قرار می گیرد در نتیجه هر اتفاقی می تواند پوست را تحت تاثیر قرار دهد لذا زیبایی پوست برای همه انسان ها اهمیت زیادی دارد. عوارض پوستی یا ژنتیکی هستند و یا در اثر اتفاقات روزمره رخ می دهند. در هر صورت خوشبختانه با پیشرفت علم در زمینه پزشکی، روش های درمانی زیادی برای بهبود سلامت پوست ابداع شده است که مهمترین ویژگی این روش ها، تأثیر آن ها در جوانسازی و زیبایی پوست است.

با افزایش سن، پوست انسان کم کم طراوت خود را از دست داده و چروک هایی در صورت فرد دیده می شود البته اگر چه چروک شدن پوست اکثر مواقع در افراد مسن دیده می شود ولی نا گفته نماند که گاهی اوقات افراد جوان نیز به دلیل شرایط زندگی ممکن است شادابی پوست خود را از دست بدهند و همین امر سبب می شود که انسان در هر موقعیت انسانی، برای رفع عوارض پوستی، به دنبال روش های درمانی باشد. در میان تمام روش های نوین امروزی، میکرونیدلینگ روشی بسیار مؤثر در جوانسازی پوست است که متناسب با نوع پوست، نوع عارضه پوستی و تشخیص پزشک از آن استفاده می شود.

درمان جای بخیهدرمان جای جوش


در روش میکرونیدلینگ با وسیله ای به نام درماپن یا درمارولر منافذ و کانال های بسیار ریزی در پوست ایجاد می شود و پوست را وادار به ساختن مقادیر بالای کلاژن می کند و البته اگر نقصی مانند اسکار آکنه یا اسکار سوختگی یا ترک پوستی و….. هم وجود داشته باشد این مشکل هم به بهترین نحو ممکن برطرف می گردد. استفاده همزمان از فاکتورهای رشد پلاکتی یا همان PRP بصورت تزریقی یا موضعی می تواند نتایج شگفت انگیز این درمان را افزایش دهد.

مقایسه درماپن و درمارولر :


درحال حاضر یکی از بهترین روش های کلاژن سازی دنیا میکرونیدلینگ می باشد که با دستگاه هایی به نام درمارولر و یا درماپن انجام می شود. در اینجا ابتدا به تعریف هر دو دستگاه و نحوه عملکرد هر یک از آنها می پردازیم :

درمارولر چیست ؟

درمارولر ابزار سنتی  و غیر حرفه ای میکرونیدلینگ است که از یک غلطک چرخان تشکیل شده است كه در دور تا دور این غلطک، تعداد زيادی سوزن های ريز و تيز، تعبيه شده است که بر اساس عمق نفوذ مورد نیاز در سایز های متفاوتی تولید شده است که کوتاهترین آن ۰/۱۵ میلی متر و بلندترین اندازه آن ۲/۵ میلی متر می باشد. هر چه بلندی سوزن بیشتر باشد عمق نفوذ بیشتر و در نتیجه درمان مؤثرتر و تهاجمی تر خواهد بود. انتخاب اندازه سوزن بر اساس موضع عمل و نوع درمان متفاوت می باشد ولی در اکثر موارد سایز های متوسط ( ۱/۵ تا ۲ میلی متر) برای درمان های معمولی انتخاب می شوند.

درمارولر

با حركت دادن غلطک روی پوست، سوزن ها در محدوده ميليمتری در پوست فرورفته و بدين صورت موجب تحريک پروسه healing وشروع سنتز كلاژن و الاستين در غشاء ميانی پوست می شوند. قبل از استفاده از درمارولر باید پوست ضدعفونی شود و کاملاً تمیز باشد. بهتر است ابتدا به مدت ۲۰ دقیقه از کرم های بی حسی موضعی استفاده کنیم و بعد با الکل پوست را پاک کنیم. درمارولر را هم به تنهایی و هم با داروها و سرم ها یا ماسک های پوستی میتوان استفاده کرد. کوکتل های مزوتراپی برای استفاده همزمان با درمارولر بسیار مناسبند. ابتدا محلول یا کرم را روی پوست می مالیم و بعد در ۴ جهت افقی، عمودی، مورب به راست و چپ غلطک را روی پوست میکشیم. فشار وارد شده بر غلطک بسته به مشکل یا وضعیت پوست توسط پزشک تنظیم می شود. هر منطقه ۱۰ بار باید با غلطک ساییده شود. همچنین همزمان می توانیم مقدار سرم یا کرم را اضافه کنیم.

موارد استفاده درمارولر :

درماپن چیست ؟

در چند سال اخیر روش میکرونیدلینگ مکانیزه شده که با ابزاری به نام درماپن که شبیه یک قلم است و تعدادی سوزن بر روی سر دستگاه تعبیه شده و با حرکت رفت و بر گشتی سوزن ها و جا به جا کردن آن، عمل سوراخ شدن پوست انجام می شود. در دستگاه درماپن عمق نفوذ سوزن ها قابل تغییر است و از ۰/۲۵ تا ۲/۵ میلی متر قابل تنظیم می باشد. به علاوه سرعت ضربه زدن هم از ۲۵ تا ۹۰ ضربه در ثانیه قابل تنظیم می باشد، که بسیار سریع تر از درمارولر است. درماپن دستگاهی برای نیدلینگ عمودی پوست است که تأثیری هم مرتبه با لیزر و قابل مقایسه با پیلینگ شیمیایی دارد. این دستگاه هم به تنهایی و هم به عنوان مکملی برای روش های درمانی دیگر مثل مزوتراپی و PRP  به کار رود. سوزن های درماپن یک بار مصرف هستند و تعداد آن قابل تنظیم است و بر اساس تعداد این سوزن ها و سرعت دستگاه تعداد ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ سوراخ در ثانیه در سطح پوست ایجاد می شود. درمان با درماپن بر اساس موضع درمان با سرعت های متفاوتی قابل تنظیم است که بر حسب موضع درمان تعریف می شود برای صورت ۱ تا ۵، پوست حساس ۱ تا ۳، پوست ضخیم ۴ تا ۵ و برای بدن ۶ تا ۷ است.

درماپن


عمق نفوذ بر اساس منطقه تعریف می شود مثلاً برای پیشانی ۰/۲۵ تا ۰/۵ میلی متر، برای اطراف چشم و بینی ۰/۲۵ میلی متر، برای چانه ۰/۵ تا ۱ میلی متر و گونه ۱/۵ میلی متر است و برای درمان استرچ مارک و جای جوش و اسکار ۱ تا ۱/۵ میلی متر می باشد. برای زیر چشم بدلیل نازکی پوست حداقل عمق نفوذ انتخاب می شود تا از کبود شدن موضع جلوگیری شود.

موارد استفاده از درماپن :

مزایای درماپن نسبت به درمارولر چیست؟

یکی از امتیازات درماپن نسبت به درمارولر قابل استفاده بودن آن در نقاطی است که پهنای کوچکی دارند ( از قبیل لب فوقانی و اطراف بینی) و با درمارولر نمیتوان در این نقاط میکرونیدلینگ انجام داد. همچنین برخلاف درمارولر، درماپن باعث ترومای کمتر به اپیدرم می شود بنابراین درد و ناراحتی به حداقل می رسد. به خاطر داشتن سوزن یک بار مصرف خطر انتقال عفونت وجود ندارد. به خاطر تکنولوژی پیشرفته جهت استفاده در اطراف چشم، لب و بینی کاملاً بی خطر است.  سوزن های درماپن یک بار مصرف هستند و بعد از هر جلسه دور انداخته می شوند در نتیجه خطر ابتلا به عفونت وجود نخواهد داشت. در روش میکرونیدلینگ با درمارولر، نفوذ مواد و داروها به پوست کمتر از ۳ درصد خواهد بود در صورتی که با استفاده از درماپن تا ۹۰ درصد مواد به پوست نفوذ می کنند و نتایج بسیار بهتری در زمان کوتاه تر دیده می شود.

درماپن و درمارولر

میکرونیدلینگ با درماپن

میکرونیدلینگ با درمارولر

 

مراقبت های لازم بعد از میکرونیدلینگ با درماپن یا درمارولر :


– از کرم های لایه بردار و پیلینگ استفاده نشود.
– به مدت ۷۲ ساعت از رفتن به استخر اجتناب شود.
– به مدت ۷۲ ساعت از میکاپ و کرم های آرایشی استفاده نشود.
– استفاده از ضدآفتاب بی رنگ و متناسب با نوع پوست الزامی است.
– دست قبل از تماس به منطقه ای که میکرونیدلینگ شده باید کاملاً تمیز و شسته شده باشد.
– سرم های حاوی آنتی اکسیدان می تواند استفاده شود که به کاهش التهاب پوست کمک می نماید.
– منطقه پوستی پس از میکرونیدلینگ خشک تر می شود، برای آبرسانی به پوست با متخصص مشورت گردد.
– پس از رفع التهاب، پپتاید های حاوی کلاژن به ساخت کلاژن کمک مؤثر می نمایند. جهت تجویز با متخصص مشورت گردد.
– تعریق زیاد به پوستی که میکرونیدلینگ شده آسیب می رساند بنابراین ورزش سنگین و آب و هوای گرم مناسب با روزهای پس از میکرونیدلینگ نخواهد بود.

کلینیک پوست و مو

 

You might also like More from author

Leave A Reply

Your email address will not be published.