مزایا،معایب و عوارض تزریق چربی و مراقبت های قبل و بعد از آن

7,660

تزریق چربی :


تزریق چربی یا انتقال چربی از نواحی خاص بدن که دارای چربی اضافه هستند (مثل بخش خارجی ران ها) و تزریق آن در نواحی مشخص که با کمبود چربی روبرو می باشند انجام می شود، برای مثال از این نواحی می توان به تزریق چربی در صورت (رفع خط اخم، خط خنده، خطوط پا کلاغیجوان سازی دست ها، یا فرم دادن به باسن و تزریق چربی سینه را نام برد. این روش درمانی یک راهکار بی خطر، دارای نتایج با دوام و به نسبت ساده است که می تواند نتایج طبیعی برای ظاهر فرد ایجاد نماید. هر سال، هزاران نفر از این روش درمانی به صورت موفقیت آمیز برای رفع چین و چروک صورت و بزرگ شدن باسن و دیگر اعضا بدن استفاده کرده و به نتایج مورد نظر خود دست پیدا می کنند.

مزایای تزریق چربی به صورت :


 • در این روش درمانی از بافت چربی بدن خود فرد استفاده می شود. به همین خاطر احتمال واکنش معکوس یا آلرژیک به چربی تزریق شده در بدن وجود ندارد.
 • چربی استفاده شده برای انتقال به مقدار زیاد در بدن بیمار موجود است. در حالت عادی امکان برداشتن ۱ تا ۲ لیتر چربی از بدن وجود دارد و برای این کار می توان از قسمت های مختلف بدن استفاده کرد تا به این ترتیب قیمت تزریق چربی کاهش پیدا کند.
 • تزریق چربی در صورت، دارای ماندگاری و دوام طولانی است. سلول های انتقال یافته که پس از پیوند اولیه زنده می مانند، می توانند برای سال های طولانی به زندگی خود ادامه دهند. تکنیک های جاری مورد استفاده برای این روش درمانی منجر به زنده ماندن تقریبی ۵۰ تا ۷۰ درصد سلول های چربی تزریق شده می شوند.
 • این روش درمانی دارای خطرات و مضرات پایین است. در این روش چربی با استفاده لیپوساکشن از بدن برداشته می شود که یک روش بسیار ایمن و بی خطر است. به خاطر اینکه شکاف های ایجاد شده برای لیپوساکشن کوچک هستند، جای زخم باقیمانده از آنها نیز کوچک است و در نواحی پنهان بدن معمولاً ایجاد می شود. مقدار یا میزان جای زخم ایجاد شده در این حالت بستگی به تکنیک مورد استفاده توسط جراح و ویژگی های ژنتیک فرد دارد.
 • چربی از ران،‌ پهلوها، باسن یا شکم گرفته می‌شود و در نتیجه موجب لاغرتر شدن و خوش تراش شدن آن نواحی نیز می‌گردد.
 • در این روش دوره ریکاوری کوتاه می باشد. بیمارانی که از عمل جراحی انتقال و تزریق چربی در صورت استفاده می کنند، معمولاً پس از گذشت حدود یک هفته به فعالیت عادی خود باز می گردند.
 • چربی تزریقی اغلب می‌تواند ظاهری جوان را برای پوست ایجاد کند. نتایج این روش ظاهر و احساسی طبیعی دارد و تایج حاصله ممکن است بصورت مادام‌‌العمر ماندگار باشند.
 • بافت چربی با گذشت زمان سفت نمی شود. همچنین امکان سوراخ شدن یا خالی شدن بافت چربی تزریق شده وجود ندارد.

عوارض تزریق چربی :


در بین مواد پرکننده یا فیلر، چربی بهترین آنهاست. تزریق چربی بی خطر است و عوارض مهمی ندارد. تنها ممکن است به ندرت عدم تقارن و نیاز به ترمیم وجود داشته باشد که اینها در واقع عارضه به حساب نمی آیند و قابل اصلاح هستند. رایج ترین عوارض تزریق چربی به صورت مربوط به ورم، کبودی، و ناراحتی است که در محل تزریق در هر دوی اندام های اهدا کننده و اندام های دریافت کننده چربی مشاهده می شود که به ندرت اتفاق میافتد. همچنین به احتمال کم ازعوارض تزریق چربی امکان مشاهده عفونت در محل تزریق چربی وجود دارد، اما امکان کنترل ساده این مشکل با استفاده از داروهای آنتی بیوتیک مناسب وجود دارد. در این حالت نیازی به نگرانی بیماران از مشاهده واکنش آلرژیک به انتقال چربی وجود ندارد، زیرا برای این انتقال از بافت چربی خود بدن فرد استفاده می شود و به این ترتیب سلول های پر کننده تزریق شده به شدت با عضو دریافت کننده آنها سازگار هستند.

معایب تزریق چربی :


 • تزریق چربی نسبت به تزریق ژل نیاز به زمان بیشتری برای آماده‌سازی و تزریق دارد.
 • بسته به میزان لیپوساکشن مورد نیاز، در این روش ممکن است نیاز به بیهوشی عمومی باشد و دوره‌ی بهبودی آن نسبت به تزریق ژل بیشتر باشد.
 • ماندگاری نتایج نسبت به ژل تا حدودی غیر قابل پیش‌بینی است. ممکن است پس از مدتی‌ مقدار زیادی از چربی جذب شده و در نقاط حساسی مثل لب ایجاد نامنظمی و ناهمگونی کند
 • بعلت عدم امکان تزریق به صورت سطحی، تصحیح چروکهای خیلی ظریف و سطحی و یا اسکارهای کوچک امکانپذیر نیست.
 • ممکن است برای دستیابی به نتایج مطلوب نیاز به چند جلسه درمان باشد.

 

اقدامات قبل از تزریق چربی :


قبل از تزریق پزشک سابقه درمانی بیمار را بررسی کرده و از معاینات فیزیکی برای تعیین مناسب بودن این روش درمانی برای شما استفاده می کند. اقدامات زیر ممکن است قبل از شروع درمان انجام شود:

 • جراح ممکن است از وضعیت فعلی بدن بیمار عکس تهیه کند.
 • صرف نظر از نوع عمل جراحی انجام شده، هیدراسیون از اهمیت زیاد قبل و بعد از عمل جراحی به منظور ریکاوری بی خطر و دستیابی به بهترین نتایج ممکن را دارد.

قبل از شروع درمان، جراح ممکن است از بیمار بخواهد که:

 • سیگار کشیدن را حداقل شش هفته قبل از عمل جراحی متوقف کند تا به این ترتیب از فرآیند ترمیم ضعیف زخم و باقی ماندن جراحت بر روی پوست پس از عمل جراحی اجتناب شود.
 • از مصرف آسپیرین، داروهای ضد التهاب غیر استروئید (NSAIDs) همچون آدویل، موترین و آلیو و نیز رژیم های غذایی حاوی ویتامین و داروهای هومئوپاتی که احتمال خون ریزی بدن پس از عمل جراحی را افزایش می دهند، خودداری گردد.
 • لازم است با یک فرد دیگر به منظور رساندن فرد بیمار به خانه پس از عمل جراحی و نیز باقی ماندن با وی برای حداقل بیست و چهار ساعت اول هماهنگ گردد، مگر اینکه با مشورت با جراح یک روش دیگر برای گذراندن دوره ریکاوری پس از عمل جراحی برای بیمار در نظر گرفته شده باشد.

مراقبت پس از تزریق چربی :


پیروی دقیق از توصیه‌ها و دستورات پزشک در خصوص مراقبت های پس از تزریق چربی در موفقیت‌ آمیز بودن عمل و کاهش احتمال بروز عوارض تزریق چربی بسیار مهم است.

توصیه‌های پس از تزریق چربی برای جلوگیری از عوارض تزریق چربی :

 • عدم فعالیت سنگین به‌ مدت ۲۴ ساعت
 • محل تزریق را در روزهای اول نباید ماساژ داد
 • قرار دادن کمپرس سرد بر روی ناحیه درمان شده جهت کاهش تورم
 • کنترل کردن ورم با پوشیدن گن‌های ارتجاعی مخصوص ناحیه اهدا کننده چربی
 • عدم قرار گرفتن زیر نور خورشید برای چند ماه و یا استفاده از کرمهای محافظت کننده
 • تماس سریع با پزشک در صورت مشاهده کردن هر گونه نشانه عفونت یا مواجهه با خونریزی شدید یا افزایش ناگهانی درد.
 • بیمار باید پس از عمل هر چه سریع‌تر راه رفتن را شروع کند تا ورم کاهش یابد و از تشکیل لخته خون و عوارض تزریق چربی جلوگیری شود.

نتایج انجام این روش به تکنیک انجام و مهارت جراح بستگی دارد و هرچه بتوان تکنیک برداشت و تزریق را با آسیب کمتری انجام داد تا چربی به دست آمده بیشتر زنده بماند، نتایج به دست آمده نیز بهتراست. معمولاطی هفته اول تورم در صورت وجود دارد، سپس میزان آن بسیار کمترمی شود و به هیچ وجه نمای صورت غیرعادی نیست؛ ولی جذب کامل تمامی ورمها و بافتهای مرده حداقل ۶ هفته زمان نیازدارد.

مقدار چربی تزریق شده، محلی که چربی در آن تزریق میشود، تکنیک و ابزارهای خاص مورد استفاده برای تزریق، داروهایی که فرد مصرف میکند و همچنین سن و ساختار ژنتیک فرد سبب میشود تا تورم در محل تزریق ایجاد شود. عفونت هم جزو عوارض احتمالی است، هر چند در شرایط استریل خطر عفونت یا انتقال بیماری ندارد زیرا از خود فرد گرفته میشود. بر خلاف ژل و یا پروتز در لمس، قوام بسیار طبیعی دارد چون از جنس چربی خود فرد است.

 

تزریق چزبی به صورت

تزریق چزبی به صورت

کلینیک پوست و مو

 

You might also like More from author

Leave A Reply

Your email address will not be published.