سوالات رایج درباره لیزر موهای زائد

می توان از لیزر برای تمام قسمت های بدن استفاده کرد. البته این درمان فقط برای خانم ها نیست و آقایان هم می توانند از آن استفاده کنند.

305

رفع موهای زائد با روش های قدیمی موجب آسیب های جدی به پوست می شود. شایع ترین این آسیب ها بروز کک و مک، لکه، حساسیت های شدید، ایجاد موهای زیر پوستی و … هستند. به همین دلیل لیزر، از پرطرفدارترین روش های برطرف کردن موها در سال های اخیر بوده است. همچنین متخصصین پوست، برای جلوگیری از آسیب های احتمالی روش های سنتی رفع موهای زائد، لیزر را به افراد پیشنهاد می کنند.

آگاهانه انتخاب کنید

برای انجام لیزر باید به کلینیک تخصصی پوست و مو که معتبر و دارای مجوز هستند مراجعه کنید. تکنولوژی الکساندرایت بهترین نوع برای لیزر می باشد که برای پوست های اروپایی و ایرانی بسیار مناسب است. البته نوع دیگری به نام الکساندرایت آپوچی وجود دارد که برای نواحی تیره بدن بهتر است. دکتر پوست نوع دستگاه را متناسب با پوست بدن فرد تعیین می کند تا بهترین نتیجه را بگیرد.

قبل از ارائه این تکنولوژی، دستگاهای لیزر با تکنولوژی IPL بودند که سبب عارضه ای پوستی جدی مانند موهای زیر پوستی زیاد و حساسیت شدید می شدند. البته هنوز دستگاه هایی با این تکنولوژی وجود دارد که باید قبل از استفاده از آن ها با دکتر پوستت مشورت کرد. در دستگاه های الکس سیستم کولینگ (خنک کننده) وجود دارد که باعث کاهش چشم گیر درد هنگام لیزر می شود.

سوالات رایج درباره لیزر

از لیزر می توان برای چه قسمت هایی از بدن استفاده کرد؟

می توان از لیزر برای تمام قسمت های بدن استفاده کرد. البته این درمان فقط برای خانم ها نیست و آقایان هم می توانند از این روش درمانی برای از بین بردن و کاهش موهای زائد خود استفاده کنند. آقایان بیشتر برای نواحی کمر، سینه و صورت و خانم ها برای زیربغل، بیکینی، پاها و صورتشان به کلینیک های لیزر مراجعه می کنند.

لیزر چه مزایایی نسبت به روش های دیگر دارد؟

روش های سنتی مانند موم انداختن، کرم های شیمیایی، اصلاح با بند، علاوه بر آسیب هایی که به پوست می زنند، دوام ندارند و مو بعد از یک یا دو هفته دوباره رشد می کند و به حالت اولیه باز می گردد. ولی در روش لیزر، پس از مدت زمان بسیار طولانی دوباره رشد می کنند که البته نه به اندازه حالت اولیه بلکه بسیار نازک و با تعداد کمتر. در این حالت با انجام یک جلسه لیزر، می توان موها را از بین برد.

آیا فرد هنگام لیزر دردی احساس می کند؟

این روش بسیار راحت و سریع انجام می شود. اینکه بگوییم به هیچ وجه دردی احساس نمی شود درست نیست. درد این روش به اندازه انجام بند انداختن است. البته اگر فرد پوستی حساس دارد می تواند از کرم های بی حس کننده قبل از درمان، استفاده کند. البته با استفاده از کولینگ، نیاز به این کرم ها نیست.

انجام این درمان، هر جلسه چه مدت زمان نیاز دارد؟

این زمان با توجه به ناحیه مورد درمان، از یک دقیقه تا یک ساعت متفاوت است. بیشترین نواحی که مورد درمان قرار می گیرند مانند بیکینی، چانه، بالای لب و زیر بغل معمولا کمتر از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه زمان می برند.

مدت زمان بهبودی بعد از درمان چقدر است؟

بعد از درمان به مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت پوست به شکل آفتاب سوختگی است و التهاب دارد. البته این از عوارض این درمان نیست بلکه نشان دهنده واکنش مناسب درمان است. بهتر است در این مدت زمان از استفاده داروهای پوستی و لوازم آرایشی خودداری کرد.

آیا این درمان دوره نقاهت دارد؟

خیر. پس از این درمان فرد می تواند به زندگی عادی خود ادامه دهد و به کارهای روزمره مشغول شود. البته باید توجه داشته باشید که اگر به هر دلیلی نواحی درمان شده باید در معرض آفتاب قرار گیرند، ۲۰ دقیقه قبل از خروج از منزل، از ضد آفتاب های بدون رنگ دانه و ارگانیک برای نواحی مورد نظر استفاده شود.

چه تعداد جلسات درمانی برای لیزر کامل موها نیاز است؟

هر فرد بسته به نوع پوست و جنس موها، به تعداد جلسات متفاوتی نیاز دارد. پوست های روشن بین ۳ تا ۶ و پوست های تیره ۴ تا ۸ جلسه لیزر برای رفع کامل موها نیاز دارند. بین هر جلسه باید یک ماه فاصله باشد که البته این زمان را باید با دکتر پوست خود مشورت کنید.

آیا این روش عوارض دارد؟

اگر فرد بعد از لیزر مراقبت نکند و التهابات پوست را دستکاری و ایجاد زخم کند، ممکن است جای آن بماند. همچنین آفتاب گرفتن قبل و بعد از درمان می تواند منجر به بروز لکه های سفید شود. البته تمام این عوارض مربوط به بیمار نیست. اگر کاربر دستگاه تجربه و دانش کافی را در این زمینه نداشته باشد، ممکن است نتواند دستگاه را با توجه به نوع پوست فرد تنظیمات کند. این مشکل ممکن است باعث ایجاد زخم و لک شود. بهتر است برای جلوگیری از بروز این عارضه، به کلینیک های تخصصی و معتبر پوست مراجعه کنید.

انجام لیزر برای چه کسانی منع شده است؟

  • این درمان برای بعضی بیماران عصبی به شدت منع شده چون ممکن است بعد از لیزر پوستشان را بکنند و ایجاد زخم کنند.
  • افرادی که شغل آنها ایجاب می کند که مدت زمان طولانی در معرض آفتاب باشند.
  • خانم های باردار.
  • کسانی که روی نواحی که می خواهند لیزر شود، زخم یا عفونت دارند. این افراد باید تا بهبود کامل، صبر کنند سپس برای لیزر اقدام کنند.

سوالات رایج درباره لیزر موهای زائد

آیا آقایان هم می توانند از این درمان استفاده کنند؟

بله. این روزها مردان بیشتر به تمیزی و ظاهر خود اهمیت می دهند و لیزر یکی از روش هایی است که با آن می توانند مرتب تر و شیک تر به نظر برسند. البته این درمان فقط برای ظاهر نیست. بسیاری از مردان از موهای زائد خود بسیار ناراضی هستند و موجب مشکلات شدید پوستی برای آنها می شود.

چه مواردی باید قبل از درمان رعایت شوند؟

  • فرد تا ۱ الی ۲ ماه قبل از اقدام برای لیزر، نباید اپیلاسیون کند و یا به هر روش دیگری مو ها را از ریشه در بیاورد. بهترین کار این است که در این مدت موها با ژیلت تراشیده شوند.
  •  از نور خورشید دور بمانید و یا حتما از ضد آفتاب استفاده کنید.
  • از استفاده لایه برداری های قوی اجتناب کنید.

 

 

You might also like More from author

Leave A Reply

Your email address will not be published.