لیزر CO2 فرکشنال | مراقبت های قبل و بعد از آن | تفاوت بین لیزر فرکشنال Co2 با لیزر Co2 قدیمی

896

لیزر CO2 فرکشنال :


از سال ۱۹۹۵ تا كنون ليزر CO2 معمولی بهترين روش غير جراحی، جهت از بين بردن چين و چروک و صاف كردن چال های صورت محسوب می شد. ليزر CO2 معمولی می تواند جوانسازی بسيار خوبی در صورت ايجاد كند و پوست را بسيار سفت و صاف نمايد ولی عوارضی از خود بجا می گذارد كه گاه تحمل آنها برای بيماران بسيار دشوار است، از جمله طولانی بودن زمان التيام بخشی پوست كه گاهی به ۲ هفته می رسد و در اين مدت پوست بايد پانسمان باشد قرمزی پوست كه گاه تا ۴ يا ۶ ماه به طول می انجامد و در پوست ما ايرانيان ممكن است تيرگی بعد از ليزر نيز مشاهده شود.
در چند سال اخير تكنولوژی جديدی به نام Fractional Laser (
لیزر فرکشنال ) بوجود آمده است كه به طور قابل ملاحظه ای زمان التيام بخشی پوست و همچنين عوارض ديگر ليزر را كاهش می دهد. با ليزر Fractional Laser نور ليزر (beam) به تعداد زيادی شعاع های كوچكتر (microbeam) تقسيم مي شود. وقتی اين شعاع های كوچكتر به پوست برخورد می كنند نقاط كوچكی از پوست كه بين اين شعاع های ليزری قرار گرفته است و با ليزر برخورد نمی كند سالم می ماند.
اين نقاط سالم پوست باعث تسريع روند ترميم پوست می شوند و هر چه پوست سريعتر التيام پيدا كند احتمال عوارض مانند قرمزی و يا تيره شده پوست كمتر می شود.
نقاط كوچكی كه توسط شعاع های كوچكتر ليزر شده اند microtreatment zone ناميده می شوند و جراحت اين ستون های ليزر شده كه تا عمق ۱۰۰۰ ميكرون داخل پوست می باشد باعث تسريع كلاژن سازی و
جوانسازی پوست میگردد.

تعداد جلسات و مدت زمان لازم برای لیزر CO2 فرکشنال :


حداکثر ۳ تا ۴جلسه برای لیزر CO2 لازم است که فاصله این جلسات یک تا یک و نیم ماه هستند. حدود ۳۰ الی ۴۰ دقیقه ایجاد بی حسی موضعی زمان می خواهد و بعد از پاکسازی نمودن کامل پوست کل زمان درمان نهایتاً ۳۰ دقیقه زمان خواهد برد.

نکات لازم قبل از انجام لیزر CO2 فرکشنال :


 • دو تا چهار هفته قبل از لیزر از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و استفاده از دستگاه ها و مواد برنزه کننده، پرهیز کنید.
 • قبل از شروع لیزر درمانی و در فواصل دوره های درمان بیمار موظف است از داروهای خاصی که پزشک تجویز می کند، استفاده کند تا پوست او برای انجام لیزر درمانی آماده باشد.
 • لیزر درمانی برای افراد باردار، کسانی که حساسیت زیادی به نور دارند و همچنین بدخیمی ها وعفونت ها به هیچ عنوان توصیه نمی شود. اما سایر افراد بالای ۲۰ سال می توانند زیر نظر پزشک در صورت نیاز از لیزر درمانی استفاده کنند.
 • معمولاً طول دوره لیزر درمانی ۳ الی ۵ جلسه است که البته این دوره بنا به تشخیص پزشک متفاوت خواهد بود.
 • ۲۰ الی ۳۰ روز قبل از لیزر CO2 فرکشنال استفاده از محصولات ضد پیری و لایه بردار را متوقف کنید. در صورت امکان از مصرف آسپرین، ادویل و ناپروکسن یا هر نوع داروی ضد التهابی دیگر اجتناب کنید. از هر نوع درمان های اسیدگلیکولیک پرهیز کنید. استفاده از مینوسیکلین، تتراسایکلین و داکسی‌سایکلین را متوقف کنید. از اپیلاسیون، مالش ساینده و درمان‌ میکرودرم ابریژن اجتناب کنید.
 • قبل از لیزر درمانی بیمار باید پزشک را از وضعیت بیماری و جسمانی خود بطور کامل آگاه کند و ۲ هفته قبل از لیزر درمانی از مصرف کرم ها و داروهایی که باعث التهاب پوست می شوند خودداری کند.
 • در صورتی که سابقه ابتلا به تب خال دارید، بایستی مصرف قرص آسیکلوویر را ۲۴ ساعت قبل از لیزر آغاز کنید. در صورت عدم مصرف دارو و عود تب خال بر روی زخم ناشی از لیزر، احتمال عوارض پوستی به شدت افزایش می یابد.
 • استحمام ۲۴ ساعت پس از لیزر بلامانع است، اما از پاشیدن مستقیم آب دوش بر روی ناحیه لیزر شده خودداری کنید. همچنین از کشیدن لیف بر روی مناطق تحت درمان تا زمان باقی ماندن دلمه ها خودداری کنید.
 • در زمان انجام لیزر CO2 فرکشنال نیازی به آمپول بی حسی نیست و تنها استفاده از کرم های موضعی بی حس کننده که معمولا حاوی لیدوکائین و یا پریلوکائیین هستند، کفایت می کند. این کرم ها را ساعتی قبل از انجام لیزر بر روی موضوع مورد نظر می زنند تا بیمار در هنگام انجام کار دردی را احساس نکند.

نکات لازم بعد از انجام لیزر CO2 فرکشنال :


 • پس از لیزر پوست دچار یک حالت التهاب می شود که می توان این حالت را با کمپرس یخ و سرمای موضعی بهتر کرد.  
 • ۱۲ تا ۲۴ ساعت بعد از انجام لیزر پوست حالت قهوه ای پیدا می کند که اصطلاحاً به آن حالت آفتاب سوختگی می گویند، در چنین حالتی جای نگرانی نیست زیرا طی ۳ تا ۶ روز این مشکل با پوست اندازی برطرف خواهد شد و پس از این پوست بصورت نسبی شفاف می شود و کمی ظاهر قرمز پیدا میکند، میزان این قرمزی کم است و ۱ تا ۲ هفته ممکن است بهبودی کامل آن طول بکشد.
 • در هفته اول پس از لیزر به هیچ وجه از کرم های معمول و لوازم آرایشی استفاده نکنید.
 • در صورت ایجاد دلمه بر روی موضع تحت درمان، از کندن و دستکاری کردن آن خودداری کنید.
 • اگر پوست دچار زخم شد می توانید از کرم های حاوی آنتی بیوتیک یا  کرم هایی که به عنوان ترمیم کننده هستند برای بهبودی پوست استفاده کنید همچنین توصیه می شود که ۳ تا ۶ روز اول که پوستتان دچار آفتاب سوختگی است آن را از تابش مستقیم آفتاب دور نگه دارید، همچنین در زمانی که شدت آفتاب زیاد است در معرض تابش مستقیم قرار نگیرید و می توانید در محل هایی حضور داشته باشید که سر بسته باشند و تنها برای اینکه ظاهر چهره شخص پوشانده باشد از ماسک هایی که بصورت پارچه ای هستند و یا کرم های پوشاننده مثل زینک اکسید استفاده نماید و اکیداً توصیه می شود که شخص بعد از اینکه به بهبودی کامل رسید حتماً نیم ساعت قبل از اینکه بیرون برود از یک ضد آفتاب مناسب و عالی و مهم تر از همه معتبر استفاده کند.

تفاوت بین لیزر فرکشنال Co2 با لیزر Co2 قدیمی :


لیزر Co2 قدیمی حدود ۲۰ سال پیش معرفی شد. در لیزر فرکشنال Co2 بر خلاف Co2 قدیمی معمولی، نیاز به بیهوشی و یا تزریق آمپول بی حسی نیمی باشد. بیمار فقط با یک کرم بی حس کننده بدون درد لیزر می شود. همچنین بر خلاف لیزر Co2 قدیمی معمولی، بیمار در روش فرکشنال نیاز به پانسمان ندارد. فقط از کرم های ترمیم کننده استفاده می کند و دو روز بعد می تواند از کرم های پوشاننده و آرایشی استفاده نماید. ترمیم پوست در فرکشنال حدود ۵ تا ۶ روز طول می کشد در حالی که در لیزر Co2 معمولی بین ۲ تا ۳ هفته.

در روش فرکشنال Co2 بیمار فقط برای دو تا سه روز قرمز است در حالی که در لیزر Co2 معمولی بین ۲ تا ۶ ماه قرمزی ادامه می یابد. احتمال تیرگی پوست در لیزر فرکشنال Co2 بسیار نادر است. در حالیکه در Co2 معمولی این ریسک بالاست.

لیزر فرکشنال Co2 را میتوان در گردن و پشت دست ها و قسمت های دیگر بدن نیز برای درمان انواع ضایعات پوستی مانند جوان سازی پشت دست ها، لکه های پوستی، ترک های شکم، اسکار سوختگی و یا جراحی نیز به کار برد. جلسات درمانی بسته به مشکل پوستی بین ۳ تا ۵ جلسه می باشد که به صورت ماهیانه تکرار می شود.

تفاوت ها به صورت خلاصه
Co2 فرکشنال Co2 مدل قدیمی
ستون هایی از انرژی لیزری بر روی پوست ولی بافت مجاور سالم باقی می ماند به طور کامل پوست منطقه مورد نظر را سایش می دهد
نفوذ عمیق به پوست نفوذ کم عمق به پوست
دوره بهبودی کوتاه مدت دوره بهبودی طولانی مدت
بدون نیاز به پانسمان نیاز به بانداژ دارد
بدون خطر ابتلا به زخم خطر بالای ابتلا به زخم
خطر لک پوستی به طرز قابل ملاحظه ای کاهش یافته است خطر لک پوستی بیش از اندازه

 

کلینیک پوست و مو

You might also like More from author

Leave A Reply

Your email address will not be published.