درمان خط اخم

1,259

خط اخم چیست؟


عضله‌ای به نام عضله اخم‌ كننده وجود دارد كه از بین دو ابرو به سمت خارج كشیده می‌شود و وقتی منقبض می‌شود، ابرو را به داخل و پایین می‌كشد. انقباض، طول عضلات این ناحیه‌ را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود پوست كش بیاید و وقتی رها می‌شود، چین و چروك عمودی ایجاد می‌كند كه نتیجه آن بروز خط اخم یا خطوط ۱۱ بین دو ابروست.

کسانی‌که بین ابروهایشان خط اخم یا چین و چروک وجود دارد، بسیار جدی و عصبانی به نظر می‌رسند همچنین کسانی‌ که خط اخم بزرگ و شدیدی دارند اغلب مسن‌تر از آنچه که واقعاً هستند به‌ نظر می‌رسند. چند راه برای از بین بردن خط اخم بین ابروها وجود دارد اما به منظور درک اینکه چگونه می‌توان از شر این خطوط رها شد، شما باید بدانید که چین و چروک پوست چگونه ایجاد می‌شوند.

علت تشکیل خط اخم بین دو ابرو چیست؟


مهم‌ترین علت ایجاد خط اخم، آسیب‌های ناشی از تابش نور آفتاب است. بعد از آن که پوست شما آسیب دید، عضلات صورتتان که با پوست شما در تعامل هستند خودشان را باحالت جدید پوست وفق می‌دهند و بدین ترتیب خط اخم بین دو ابرو به صورت دائمی روی پوست می‌مانند. اشعه‌های آفتاب موجب از بین رفتن الاستین و کلاژن موجود در پوست شده و در نتیجه پوست را نازک می‌کند. با بروز این مشکل، پوست شما نمی‌تواند مانند قبل صاف و محکم باشد.

یکی دیگر از دلایل ایجاد خط و خطوط اخم بین دو ابرو، روند طبیعی پیر شدن پوست است. با بالا رفتن سن، لایه‌ی داخلی پوست، به نام درمیس، نازک می‌شود و تکثیر سلولی در آن کاهش می‌یابد و از طرف دیگر الاستین و بافت‌های زیر پوست شل می‌شوند و درنتیجه پوست، قابلیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. همچنین با بالا رفتن سن، پوست شما کمتر از قبل مرطوب خواهد بود. کشیدن سیگار نیز باعث پیری سریع‌تر پوست و تشکیل چین و چروک‌های پوستی می‌شود. خطوط اخم ممکن است در افرادی که عادت به بیان احساسات خود از طریق اعضای صورت دارند، نیز برجسته‌تر از دیگران باشد.

انواع خط و خطوط اخم :


دو نوع خط اخم بین دو ابرو وجود دارد :

خطوط اخم پویا

به خودتان در آینه نگاه کنید و اخم کنید. آیا در حال حاضر شما هیچ‌گونه خطوط اخمی در صورت دارید؟

وقتی شما عضلات را شل کنید خطوط ناپدید می‌شوند، این چیزی است که ما به آن خط اخم پویا می‌گوییم. به عبارت ساده‌ تر چین و چروک‌ها تنها زمانی ظاهر می‌شوند که ماهیچه‌ها حرکت می‌کنند. ازاین‌رو اصطلاح خط اخم پویا استفاده می‌شود.

خطوط اخم ایستا

در آینه به خودتان نگاه کنید و قبل از اخم کردن و در حال اخم به خطوط بین دو ابرو توجه کنید. آیا شما هیچ‌گونه خطوط اخمی قبل اخم و در حین اخم دارید؟

اگر خطوط اخم حتی در حالتی که شما آرام هستید و اخم نکرده‌اید روی صورت شما وجود دارد، خطوط اخم پویا به خطوط اخم ایستا تبدیل شده‌اند. خطوط اخم ایستا به معنی وجود خطوط اخم حتی در حالت آرامش است و نیاز به از بین بردن خط اخم دارید .

خطوط اخم ایستا زمانی رخ می‌دهد که پوست به طور مداوم و در طول زمان در یک جهت چین و چروک می‌خورد (زمانی که کیفیت و سفتی پوست به‌دلیل پیری از دست رفته و پوست شل شده است) و چروک‌های ایستا، چروک‌های دائمی می‌شوند و درنتیجه این ویژگی‌های دائمی و ناخواسته روی صورت شما می‌ماند.

روش های درمان :


چند روش درمانی برای کاهش چروک پیشانی و رفع خط اخم بین دو ابرو وجود دارد :

تزریق بوتاکس :

تزریق بوتاکس یکی از روش های از بین بردن خط اخم بین ابروها و رفع خط لبخند می باشد. تزریق بوتاکس باعث کم تحرکی وفلج موقت ماهیچه هایی که باعث به وجود آمده خط اخم و خط خنده شده اند می شود. تاثیر تزریق بوتاکس بین ۱ الی ۳ رز اول مشخص می شود و ماندگاری و دوام آن تا ۴ ماه بعد می باشد، پس از آن تاثیرات بوتاکس خط خنده و اخم به تدریج از بین رفته و حداکثر بعد از ۶ ماه خط خنده و اخم دوباهر ظاهر می شود. بعد از این مدت اثر به‌تدریج کم می‌شود و بعد از ۶ ماه بوتاکس خط لبخند کاملا از بین می‌رود و به تزریق مجدد نیاز دارد. استفاده از تزریق بوتاکس برای رفع خطوط بینی، درمان چروک پیشانی و رفع خط لبخند و خط اخم  و بوتاکس پیشانی محدودیتی ندارد و بیمار می تواند مجددا این تزریق را انجام دهد. هر چه دفعات تکرار تزریق بوتاکس خط اخم و خنده بیشتر باشد عضلات ناحیه تزریق لاغرتر شده و درمان بهتر انجام می گیرد. هزینه تزریق بوتاکس به عوامل مختلقی بستگی دارد که در ادامه توضیح داده شده است.

تزریق ژل :

تزریق ژل یکی دیگر از روش های درمان و از بین بردن خط اخم و خط خنده می باشد، به این دلیل که در ساخت این ژل ها از مواد طبیعی استفاده می شود، لذا حساسیت زا نمی باشند و نیاز به تست ندارند.صحبت کردن و غذا خوردن نیز در شکل گیری خط خنده و اخم تاثیر گذار می باشد، همچنین عواملی مانند :

افزایش سن با کاهش حجم بافت نرم زیر پوست، ژنتیک ،لاغری ، تحلیل بافت فک بالا و لثه در شدت این چروک ها اثر دارند. یکی از راههای موثر در از بین بردن خط خنده و اخم، روش تزریق ژل و همچنین تزریق چربی می باشد. بعضی افراد به دلیل اینکه تمایل ندارد با یک ماده سمی عضلات صورت را فلج کنند، ترجیح می دهند که با استفاده از تزریق ژل نسبت به درمان خط خنده و اخم اقدام کنند.

این ژل های پرکننده مشتقات اسید هیالورونیک مثل رستیلان می‌باشد. رادیسه (Radiesse) یک ماده پرکننده با دوام تر است، زیرا بدن کلاژن را دور کره‌های بسیار ریز شکل می دهد در نتیجه نواحی که تزریق ژل در آن‌ها صورت گرفته حجیم شوند. آیا خطوط لبخند به‌تدریج در حال شکل‌گیری در اطراف دهان شما هستند؟ اگر چنین است، تزریق ژل خط خنده ممکن است راه‌حلی مناسب برای شما باشد. با آغاز روند پیری پوست، درم به‌تدریج ترکیبات اصلی خود را از دست می‌دهد: کلاژن، الاستین و هیالورونیک اسید. کلاژن به‌عنوان یک پروتئین حفاظتی مهم برای پوست ما عمل می‌کند؛ الاستین اجازه می‌دهد تا پوست سفتی خود را حفظ کرده و در برابر چین‌وچروک مقاومت کند؛ اسید هیالورونیک به حفظ آب پوست کمک کرده و به پوست حجم و فرم می‌دهد. ژل یک ترکیب متشکل از اسید هیالورونیک بوده و تزریق ژل برای خط خنده ، یک درمان تائید شده برای درمان خطوط عمیق اطراف دهان عمیق (خطوط لبخند (خنده)) و دیگر چین‌وچروک‌های متوسط تا شدید صورت است.

میکرودرم ابریژن :

در روش میکرودرم ابریژن برای از بین بردن خط اخم بین دو ابرو، پوست به صورت ملایم لایه‌ برداری می‌شود و پوسته‌های مرده از روی سطح پوست جدا شده و پوست سالم و صافی که در زیر آن قرار دارد، نمایان می‌شود. بعد از انجام میکرودرم ابریژن کمی حساسیت پوستی و قرمزی خواهید داشت و حس می‌کنید پوست شما کشیده شده است. این روش برای لایه‌ برداری پوست برای درمان خط خنده و اخم بسیار موثر است. میکرودرم ابریژن موجب روشن شدن پوست می‌شود و ظاهر چین و چروک‌های پوستی را بهبود می‌دهد.

پاکسازی پوست با لیزر :

پاکسازی پوست با لیزر همواره یکی از راهکارهای محبوب و موفقیت‌آمیز از بین بردن خط اخم بین دو ابرو به شمار می‌رفته است. لیزر مورد استفاده لیزر دی اکسید کربن است که از قابلیت هدف قرار دادن تمام نواحی مشکل‌ساز برخوردار است. درمان با لیزر چندان موجب ناراحتی بیمار نمی‌شود و تنها اندکی کبودی و ورم به دنبال دارد. البته بیمار پس از پشت سر گذاشتن درمان سنگین باید پیش از شروع مجدد فعالیت‌های معمول چند هفته استراحت کند.

لایه‌ برداری :

استفاده از لایه‌بردارهای شیمیایی نیز یکی از گزینه‌های درمانی مناسب به شمار می‌رود، چون آنها سطحی‌ترین لایه پوست مرده را جدا می‌کنند و به این ترتیب لایه‌ای از پوست شاداب شکل می‌گیرد. لایه‌بردارها انواع مختلفی دارند که به دلیل خاصیت اسیدی داشتن توانایی از بین بردن لایه رویی پوست را دارند. استفاده از لایه‌بردار شیمیایی روش درمانی بسیار محبوب و متداولی است که به باور بسیاری در ناپدید کردن خطوط اخم معجزه می‌کند.

کرم‌های ضد چروک :

یک کرم ضد چروک با کیفیت و خوب می‌تواند خط اخم بین دو ابرو را به نحو موثری کاهش دهد. شما می‌توانید کرم‌های ضد چروکی که حاوی بتا یا آلفا هیدروکسی اسید هستند را تهیه کنید و روی خط اخم بین دو ابرو و چروک‌های پیشانی بمالید. این کرم‌ها می‌توانند از طریق منافذ پوست که با چربی مسدود شده‌اند، به درون پوست نفوذ کنند و سلول‌های مرده‌ی داخل پوست را آزاد کنند. این کار باعث تحریک پوست به جایگزین کردن سلول‌های جدید می‌شود.

جراحی لیفت صورت :

جراحی لیفت صورت چه به صورت جراحی لیفت میانی یا لیفت کامل انجام شود، تهاجمی‌ترین روش برای رفع و از بین بردن خطوط اخم و چین و چروک پیشانی است. تصمیم گرفتن برای انجام این جراحی ممکن است بسیار سخت باشد، اما اگر شما به دنبال روشی با نتایج تقریبا دائمی (۱۰ الی ۲۰ سال) هستید، احتمالا این روش، مناسب‌ترین گزینه برای شما است. اگر به خاطر عوارض احتمالی جراحی، از رفتن زیر تیغ جراحی واهمه دارید، به شما توصیه می‌کنیم که با یک متخصص جراحی پلاستیک مشورت کنید تا در مورد عوارض جراحی و احتمال بروز آن‌ها به شما اطلاعات لازم را بدهد.

هزینه و قیمت :


هزینه و قیمت درمان خط خنده و اخم به استحکام عضلات، جنسیت و تخصص تزریق کننده بستگی دارد. همچنین عوامل موثر در قیمت و هزینه تزریق ژل و بوتاکس شامل سن (مردان به واحدهای بیشتری برای تزریق نیاز می باشد)، جنسیت، استحکام عضلات و غیره بستگی دارد. بسته به حجم عضلاتی که باید تحت درمان شوند، برای رسیدن به نتایح مطلوب بین ۲۰ تا ۳۰ واحد نیاز است. هزینه بوتاکس برای از بین بردن خط خنده و اخم به تعداد واحد تزریق شده بستگی دارد و برای هر فرد متغیر است.

 

رفع خط اخم

رفع خط اخم با بوتاکس

کلینیک پوست و مو

 

 

 

You might also like More from author

Leave A Reply

Your email address will not be published.