جلوگیری از پیدایش خط اخم بین دو ابرو

1,487

خط اخم :


خط اخم بین دو ابرو (آن دسته از خطوطی که به صورت عمودی در بین دو ابرو ایجاد می‌شوند) و خط خنده با بالا رفتن سن، عمیق‌تر و نمایان‌تر می‌شوند. این بخشی از فرایند طبیعی پیر شدن پوست است. هر چقدر پوست صورت صورت پیرتر می‌شود، کلاژن بیشتری را از دست می‌دهد. کلاژن یک پروتئین طبیعی است که بدن برای پُر کردن و متصل کردن خود بر روی چارچوب اسکلت، تولید می‌کند. در نتیجه از دست رفتن کلاژن در ناحیه صورت، پوست صورت به حالت نحیف و گود افتاده در می‌آید و چروک‌ها و خط اخم بین دو ابرو برجسته‌تر و نمایان‌تر می‌شود. بنابراین از دست رفتن کلاژن همراه با آسیب‌های ناشی از مواجهه با آفتاب، در مجموع باعث نازک شدن پوست و کاهش توانایی آن در پُر کردن فاصله بین دو ابرو شده و به این ترتیب خطوط اخم بین دو ابرو شکل می‌گیرد. خطوط اخم ممکن است در افرادی که عادت به بیان احساسات خود از طریق اعضای صورت دارند، نیز برجسته‌تر از دیگران باشد.

راهکارهای طبیعی برای کاهش خط اخم بین دو ابرو :


 چند درمان خانگی و طبیعی وجود دارد که می‌تواند در رفع خط اخم بین ابروها مؤثر باشد. از جمله:

 • سبک زندگی خود را تغییر دهید. از عوامل استرس زا دوری کنید و سیگار را هم ترک کنید. افرادی که استرس مزمن دارند، غالباً اخمو هستند. اخم کردن دائم باعث می‌شود که خطوط اخم عمیق‌تر و نمایان‌تر شود.
 • هر وقت در طول روز از خانه بیرون می‌روید از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید. عینک آفتابی بزنید تا از جمع شدن چشم‌هایتان در برابر نور آفتاب جلوگیری کند. جمع کردن چشم‌ها به طور مرتب می‌تواند باعث عمیق‌تر شدن خطوط اخم بین ابروها شود.
 • سفیده تخم مرغ ماده‌ای است که به عنوان یک درمان خانگی برای رفع چروک صورت موفق بوده است. سفیده تخم مرغ را به طور مرتب روی خطوط اخم بمالید. البته نتایج این کار برای از بین بردن خط لبخند چندان ماندگار نیست. بنابراین باید صبر داشته باشید و در حد معقول انتظار داشته باشید.
 • پوست خود را مرطوب نگه دارید، زیرا خشک شدن پوست باعث تسریع در پیدایش چروک‌ها می‌شود. روغن بادام یا روغن نارگیل را به طور مرتب روی خطوط اخم بین ابروها بمالید. ماساژ دادن آرام پوست این ناحیه هم به تقویت آن و درمان چروک پیشانی کمک می‌کند. هنگامی که هر یک از این روغن‌ها را استفاده می‌کنید، همزمان پوست را به آرامی ماساژ بدهید.
 • برای کاهش خطوط اخم بین دو ابرو می‌توانید یک قاشق فلزی سرد را به مدت چند دقیقه بر روی این خطوط قرار دهید. این روش فقط در کوتاه مدت مؤثر است. کسانی که می‌خواهند قبل از شرکت در یک مراسم یا مهمانی به طور موقت خطوط اخم بین ابروها را رفع کنند، می‌توانند از این روش استفاده کنند.

جلوگیری از پیدایش خط اخم :


 • از قرارگرفتن در معرض اشعه مضر فرابنفش خورشید اجتناب کنید و در صورت قرارگیری در معرض آفتاب، حتما کرم ضدآفتاب بزنید. همچنین عینک آفتابی بزنید. یکی از دلایل پیدایش خط اخم بین ابروها، حرکت دادن زیاد این ناحیه به ویژه جمع کردن پوست و چشم‌ها است. پس همیشه، به خصوص در روزهای آفتابی، عینک آفتابی بزنید. عینک آفتابی نه تنها از چشم‌های شما محافظت می‌کند، بلکه باعث می‌شود که پوست بین ابروها و چشم‌ها نیز آرام و سالم باشد.
 • از سیگار کشیدن بیش از حد اجتناب کنید چرا که این کار موجب خشک شدن پوست شما می‌شود و احتمال تشکیل چروک‌های پوستی بیشتر می‌شود.
 • روزانه مقدار زیادی آب بنوشید تا پوست شما هیدراته باقی بماند و خشک و چروکیده نشود.
 • گاهی اوقات تشکیل خطوط اخم می‌تواند ارثی باشد، پس اگر در سنین جوانی به این مشکل دچار شدید، بدانید که احتمالا این مورد را از پدر و مادر خود به ارث برده‌اید. نوع پوست شما نیز بر چگونگی و شدت بروز مشکل خطوط اخم بسیار تاثیرگذار است.
 • استفاده از کرم ضدآفتاب بهترین روش پیشگیری از آسیب‌دیدگی پوست بر اثر امواج قدرتمند فرابنفش خورشید است. در صورتی که شما می‌خواهید برای مدت زمان بیشتر از ۱۵ دقیقه در معرض نور خورشید باشید، لازم است برای پیشگیری از آسیب دیدن پوست خود از کرم ضدآفتاب استفاده کنید. برای این منظور بهتر است همیشه کرم ضدآفتاب همراه خود داشته باشید و یک کرم در خانه و یک کرم دیگر در ماشین خود همیشه داشته باشید.
 • استفاده از عینک آفتابی راه بسیار موثری برای پیشگیری از بروز خطوط اخم است و البته ممکن است به نظر شما کمی عجیب یا نامرتبط برسد. در واقع استفاده از عینک آفتابی باعث می‌شود که در هنگام قرارگیرفتن در معرض نور خورشید چشمان خود را جمع نکنید و در نتیجه کمتر اخم کنید.
 • پوست ناحیه بین دو ابرو را مرطوب نگه دارید. خیلی از ما فراموش می‌کنیم که کرم مرطوب کننده را در این قسمت هم بمالیم.
 • پوست و ماهیچه‌های بین ابروها را ماساژ بدهید. راحت شدن ماهیچه‌ها بعد از ماساژ، باعث رفع خطوط اخم و کاهش عمق آنها می‌شود. بنابراین شما شادتر به نظر می‌رسید.

نکات کاربردی برای از بین بردن خط اخم بین دو ابرو :


همانطور که می دانید خصوصیات فیزیکی مثل نوع کمان ابرو، ابروهای غیرقرینه، افتادگی ابرو یا تقاطع ابرو با قوس فوقانی استخوان حدقه و میزان توده عضلانی موجود در افراد مختلف متفاوت است و این عوامل در تعیین میزان مناسب و محل های تزریق بوتاکس بسیار مهم هستند. دانستن این نکته ها باعث می شود تزریق بوتاکس موفق یا ناموفق و غیرمؤثر شود. البته در صورتی که خط اخم عمیق باشد، ممکن است با تزریق بوتاکس کاملا باز نشود و در شیار باقیمانده نیاز به تزریق ژل است. پرکننده ها نتایج فوری دارند و براساس نوع پرکننده مورداستفاده، ماندگاری آنها با هم فرق دارد و همچنین میزان ماندگاری با توجه به خصوصیت پوست هرکس متفاوت است.

با توجه به این نکات بهتر است از به کار بردن محصولات یا مواد با ماندگاری دائم یا بسیار طولانی به علت عوارضی مانند ایجاد توده های سفت گرانولومی خودداری کرد. تزریق ژل برای از بین بردن خط اخم، صاف کردن چین های عمیق دو طرف دهان، برجسته کردن گونه و حجم دادن به لب است و در حال حاضر بهترین روش در سراسر دنیا تزریق ژل های هیالورونیک است. مدت ماندگاری این ژل ها معمولا ۶ تا ۹ ماه است و سپس جذب می شوند. این ژل ها نیازی به تست حساسیت ندارند و آلرژی ایجاد نمی کنند و در زیر پوست حرکت و ریزش ندارند.

 

رفع خط اخم

کلینیک پوست و مو

You might also like More from author

Leave A Reply

Your email address will not be published.