بهترین روش گونه گذاری چیست؟

2,622

لاغری صورت و کاهش حجم گونه ها :


این قابل انکار نیست، طبیعت، حجم صورت ما را که یکی از عوامل جوانتر به نظر رسیدن می‌باشد از ما می‌رباید. در مناطقی از صورت که شروع به از دست دادن کلاژن و چربی می‌کنند تغییراتی ایجاد می‌شود که آن تغییرات ظاهر ما را خسته نشان می‌دهد و موجب می‌شود پوست شروع به شل شدن کند. در نتیجه باعث می شود چین‌ و چروک و دیگر ضایعات پوستی بیشتر نمایان شوند. خوشبختانه، گزینه‌های فراوانی وجود دارد که با بازگرداندن مجدد حجم صورت، موجب جوانتر به نظر رسیدن می‌شود.

وجود گونه‌هاي بزرگ و برجسته در صورت، از قديم به عنوان شاخصي براي زيبايي و سلامتي شناخته می شود. متأسفانه هر چقدر سن بيشتر مي‌شود، حجم گونه‌ها و بافت‌هاي نرم صورت بيشتر کاهش پيدا مي‌کند و چهره حالت سالم و شاداب خود را از دست مي‌دهد. از نظر آناتوميکي، افتادگي گونه‌ها به خاطر آن است که صفحات چربي تشکيل دهنده گونه‌ها تحليل مي‌روند و به سمت پايين و داخل صورت متمايل مي‌شوند و در نتيجه، خطوط لبخند (خطوط عميقي که از گوشه‌هاي بيني تا دو طرف دهان امتداد پيدا مي‌کنند) در اطراف دهان نمايان‌تر مي‌شوند و فک‌ها شروع به افتادگي مي‌کنند. بروز اين علائم در چهره هرکس موجب مي‌شود تا فرد احساس ناخوشایندی در مورد چهره و وضعيت ظاهري خودش داشته باشد. گودافتادگي اطراف چشم‌ها هم از ديگر پيامدهاي ناخوشايند لاغر شدن صورت به شمار مي‌رود.

عمل برجسته‌سازي گونه‌ ها و گونه گذاری را مي‌توان هم در افراد مسن براي برطرف کردن علائم پيري صورت و هم در افراد جوانتر براي زيباسازي گونه‌ها و بهبود تناسب اجزاي صورت انجام داد. از آنجا که پيري مي‌تواند باعث ايجاد عدم تناسب در شکل گونه‌ها و ساير اجزاي صورت شود، با انجام عمل برجسته‌ سازي گونه و تقبل قیمت تزریق چربی در گونه مي‌توان ويژگي‌هاي مثبت گونه‌ها را تقويت کرد و حجم و زيبايي صورت و گونه‌ها را به آنها بازگرداند. اصولاً بازيابي حجم از دست رفته صورت، يکي از مهم‌ترين اهدافي است که در عمل جوانسازي با جراحي ليفت صورت (جوانسازي با ليفت صورت) دنبال مي‌شود.

روش های گونه گذاری :


سه روش برای گونه‌ گذاری وجود دارد:

  1. تزریق فیلر و چربی
  2. قرار دادن پروتز
  3. جراحی استخوان گونه

تزریق فیلر و چربی :


امروزه تعداد بیمارانی که از روش های تزریق ژل و چربی برای صاف کردن چین و چروک های صورت، بازیابی برآمدگی گونه ها، و بهبود ظاهر لب بدون ایجاد جراحت یا بدون عمل جراحی استفاده می کنند، در حال افزایش است. به هر حال ممکن است از دانستن این موضوع تعجب کنید که تزریق چربی فقط یک درمان ساده جایگزین برای تزریق ژل با نتایج دائمی نیست. در حقیقت هر یک از این روش ها دارای مزایای خاص خود می باشد و این شرایط به معنی این است که هر یک از آنها با توجه به اهداف درمان بیمار ممکن است در شرایط خاص نسبت به روش دیگر از برتری برخوردار باشند. مثلاً برای بیماری فیلر ممکن است گزینه‌ مناسب باشد و برای دیگری استفاده از تزریق چربی نتیجه‌ بهتر را حاصل می کند.

بسیاری از بیماران ترجيح مي‌دهند که از طريق تزريق ژل‌ هاي موقتي گونه‌ گذاری را انجام دهند، زيرا اين يک روش غير جراحي کاملاً ايمن براي برجسته‌ سازي گونه است که خطرات و عوارض بسيار محدودي را به دنبال دارد. نتايج اين عمل معمولاً بعد از گذشت چند ماه تا يک سال به طور خود به خود برطرف مي‌شود و بنابراين بيمار مجبور نيست که براي هميشه با ظاهر جديد خود کنار بيايد، بلکه مي‌تواند آزادانه تصميم بگيرد که اين عمل را دوباره انجام دهد و يا در غير اين صورت وضعيت گونه‌ها را به همان حالت طبيعي خود حفظ کند.

رايج ترين انواع ژل‌هاي موقتي براي عمل تزريق ژل در گونه عبارتند از :

  • رستيلان
  • ژوويدرم

اديس يکي ديگر از انواع ژل‌هاي نيمه دائمي است که نتايج آن معمولاً در حدود يک سال يا کمي بيشتر دوام خواهد داشت. اين ژل هم براي بيماراني که مي‌خواهند نتايج ماندگارتري نسبت به ژل‌هاي موقتي برای گونه گذاری بدون جراحی داشته باشند و در عين حال روش‌هاي غير جراحي را براي برجسته‌ سازي گونه ترجيح مي‌دهند، توصيه مي‌شود.

تزریق ژل یک روش مقرون به صرفه برای صاف کردن خطوط صورت، بهبود ویژگی های ظاهری و ایجاد ظاهر جوان و شاداب است.

تزریق چربی دارای مزایای مشخص متفاوت از تزریق ژل است. چربی تزریق شده از بدن خود فرد گرفته می شود، این چربی در ناحیه تزریق شده از بین نرفته و ماندگار خواهد بود. در مقابل روش موقت تزریق ژل، تزریق چربی صورت یک روش ایده آل برای بازیابی حجم در نواحی مختلف صورت با دستیابی به نتایج کاملاً طبیعی است. به همین خاطر، تزریق چربی اغلب یک روش ایده آل برای بیماران پیر و مسنی است که به خاطر نازک شدن پوست خود ناراحت هستند. در تمام سنین، تزریق چربی میتواند به بهبود ویژگی های ظاهری اجزای صورت همچون گونه ها، لب ها، یا خط فک کمک کند. در واقع گونه گذاری با تزریق چربی هايي که از بدن خود شما گرفته مي‌شود، يک راهکار براي بازسازي حجم از دست رفته گونه‌ها و بازگرداندن آنها به همان وضعيتي است که در گذشته به حالت طبيعي داشته‌اند.

تزریق​ چربی روشی با نتایج بادوام برای بازیابی حجم طبیعی صورت است.

پروتز گونه :


برای قرار دادن پروتز در گونه، ناحیه داخلی گونه از بین دندان‌ها و لپ برش داده می‌شود، سپس پروتز را روی استخوان گونه قرار می‌دهند و با پیچ فیکس می‌کنند؛ بنابراین همه برش‌ها داخل دهانی هستند. این جراحی بهتر است تحت بیهوشی کامل انجام شود. مدت زمان آن نیز حدود یک ساعت است. با‌توجه به پیشرفت سیستم‌های بیهوشی و پمپ‌های درد می‌توان گفت میزان درد بعد از عمل بسیار خفیف است. دوران نقاهت این جراحی نهایتاً یک هفته طول می‌کشد. در این مدت، شست وشو و بهداشت دهان بسیار مهم است، بنابراین باید روزی چهار بار بخیه‌ها را با دهان‌ شویه یا آب نمک شست‌وشو داد. مسواک زدن هم از اولین روز بعد از جراحی مجاز است. درواقع مسواک با محل بخیه‌ها اصلا تماسی ندارد، همچنین بیمار باید برای یک هفته آنتی‌بیوتیک مصرف کند.

جراحی استخوان گونه :


این روش معمولا برای افرادی انجام می‌شود كه قبلا گونه‌ هایشان در یك سمت یا هر دو طرف شكستگی داشته و دچار فرورفتگی شده است. در این جراحی، استخوان گونه را مجدداً از محلی كه شكسته و به اشتباه جوش خورده جدا می‌كنند و در محل صحیح قرار می‌دهند. البته در كسانی كه فك بالا و ناحیه میانی صورتشان عقب و فک پایینشان جلو است نیز می‌توان همزمان با جراحی فك، استخوان‌های میانی صورت و پایه‌های گونه را برش داد و جلو آورد. این جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود و مدت زمان آن بین ۲ تا ۲/۵ ساعت است. همه برش‌ها هم داخل دهان هستند. در بعضی موارد، علاوه بر تغییر محل استخوان می‌توان از پروتز نیز استفاده كرد.

مقایسه روش های گونه گذاری و نتیجه گیری :


در گونه گذاری با چربی و یا ژل ممکن است تقارن گونه ها صد درصد نباشد. تزریق ژل یا چربی هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند. از مزایای هر دو این روش‌ها می‌توان به سرپایی بودن آنها و عدم نیاز به بیهوشی و اتاق عمل اشاره کرد. اما از آنجایی که برای تزریق از نسج نرم و مایع استفاده می‌شود شاید نتوان صددرصد قرینگی را در دو طرف صورت ایجاد کرد. از لحاظ ماندگاری نیز باید بدانید که حدود دوسوم از حجم چربی ظرف چند هفته تا چند ماه جذب بدن می‌شود. مدت ماندگاری باقی‌مانده آن را هم نمی‌توان به‌ طور دقیق پیش‌بینی کرد.با این حال تزریق چربی با ایجاد یک ظاهر و احساس کاملاً طبیعی، میتواند یک روش مناسب برای بازیابی ظاهر بخش های مختلف صورت همچون گونه ها، شقیقه ها و ناحیه زیر چشمها باشد. به این ترتیب بیمار میتواند بدون نیاز به عمل جراحی لیفت صورت به نتایج مورد نظر خود دست پیدا کند. ژل نیز از هیالورونیک اسید یا مایع میان‌بافتی بدن انسان تشکیل شده است می شود، که پس از ۸ تا ۱۰ ماه کاملا جذب می‌شود. علاوه براین، ژل و چربی موقع جذب ممکن است غیرمتقارن جذب شوند. به عبارتی برجستگی یک طرف صورت شاید زودتر از طرف دیگر کاهش یابد. یکی دیگر از محدودیت‌های این روش، سنگین شدن و افتادگی پوست با بالا رفتن سن است. در این صورت فیلر در جایی که باید قرار نمی‌گیرد. نتیجه نهایی تزریق را هم می‌توان یک تا دو ماه بعد مشاهده کرد.

پروتز گونه بر تزریق فیلر ارجحیت دارد زیرا در این روش قرینگی گونه‌ها دقیق‌ تر است. پروتزها از نسج سخت هستند و قوامشان کمی نرمتر از استخوان است، همچنین شکل‌ها و سایزهای مختلفی دارند؛ بعضی از آنها تنها باعث برجستگی گونه می‌شوند اما بعضی دیگر ناحیه استخوان کف چشم و گودی پلک پایین را هم پوشش می‌دهند. گروهی هم باعث برجستگی گونه به علاوه قوس گونه می‌شوند. لازم به ذکر است که این پروتزها در لمس بسیار طبیعی بوده و درست مانند استخوان گونه هستند. در این جراحی معمولا از بخیه‌های جذبی استفاده می‌شود. همچنین اگر حین عمل مشکلی پیش نیاید و مدت زمان آن طولانی نشود، تورم خفیف است. ماندگاری این روش دائمی است و نیازی به تعویض پروتز وجود ندارد؛ مگر اینکه بدن نسبت به آن واکنش نشان دهد یا جراحی استریل نباشد و پروتز قبل از جایگذاری در محلول آنتی‌بیوتیک قرار داده نشود. در این صورت ممکن است عفونت رخ دهد و پزشک مجبور شود پروتز را خارج کند.

روش گونه‌ گذاری با جراحی استخوان مناسب همه نیست این روش معمولاً برای افرادی انجام می‌شود كه قبلا گونه‌شان در یك سمت یا هر دو طرف شكستگی داشته و دچار فرورفتگی شده است.

 

قبل از عمل خوب فکر کنید

برجسته سازی گونه تنها باید در موارد لازم انجام شود. درواقع نیمی از این مراجعان برجستگی گونه مناسبی دارند. این افراد اغلب یک سال بعد از عمل از انجام آن پشیمان می‌شوند چراکه گونه‌های‌شان بیش از حد برجسته شده است و ظاهر طبیعی خود را از دست داده. در این صورت خارج کردن پروتز و برگشت به حالت اولیه به راحتی انجام پذیر نیست زیرا پروتز تقریبا با استخوان یکی شده است. خارج کردن ژل و چربی نیز کار خیلی سختی است. البته با تزریق مواد بخصوصی می‌توان جذب آنها را سرعت بخشید اما هیچ وقت نمی‌توان به یک باره تمامی فیلر را از بافت خارج کرد. بنابراین افراد باید حتما قبل از برجسته‌ سازی گونه معاینه کلینیکی دقیق شوند تا از اعمال غیرضروری جلوگیری شود.

 

تزریق گونه

کلینیک پوست و مو

 

You might also like More from author

Leave A Reply

Your email address will not be published.