پروتز گونه با تزریق ژل

574

گونه گذاری :


گونه ها بخش مهمی از صورت هستند که معمولاً با بالا رفتن سن افتاده و حالت برجسته بودن خود را از دست می‌دهد. نتیجه این تغییرات، افتادگی ناحیه کنار فک و ایجاد خط‌ ها و چین‌هایی در قسمت لب و بینی (خط کشیده شده از گوشه بینی تا گوشه دهان) است. بنابراین یکی از مسائلی که در زمان جوانسازی صورت به آن توجه ویژه‌ای می‌شود، تقبل هزینه عمل گونه گذاری برای جبران حجم از دست رفته گونه است. حجم کم گونه باعث می‌شود تا صورت صاف به نظر بیاید و از انحناهای طبیعی گونه‌های پر که  به صورت جوانی و شادابی می‌بخشند، محروم گردد. به علاوه بخش میانی گونه از پلک پایین حمایت می‌کند و در بسیاری از موارد برجسته و حجیم کردن گونه در از بین رفتن پف زیر چشم مؤثر است. که یکی از روش های حل این مشکل گونه گذاری بدون جراحی است.

روش های معمول برای گونه گذاری :


پرکننده های (فیلر) معمول ۲ دسته اند :

۱) ژل ها: 

تاریخچه تزریق ژل‌ به سالها قبل برمی گردد که در آن دوره گلیکون و یا کلاژن تزریق می‌ کردند ولی متأسفانه مشکلات زیادی ایجاد می کرد ژل هایی که برای برجسته سازی و جوان کردن صورت استفاده می شوند اساساً ۲ نوع هستند:

کوتاه مدت :

  • هیالورونیک اسید : بهترین و مطمئن ترین نوع ژل ها، ژل های هیالورونیک اسیدی قابل جذب هستند زیرا از جنس بدن می باشند و بیشترین هماهنگی را با پوست دارند و در جای خود کاملاً پایدار هستند و عوارض چندانی ندارند بنابراین بهترین انتخاب می باشند. مهم ترین نکته آن است که از مارک های معتبر و مورد تایید سازمان FDA  استفاده شود.
  • CaHA : مانند Radiesse مورد تایید FDA است و حدود ۹ الی ۱۸ ماه ماندگاری دارد.

اگرچه مدت ماندگاری این نوع ژل ها بین یک سال تا یک سال و نیم است ولی در عوض عارضه هایی مانند گلوله شدن، جابه جایی و عفونت را ندارند اما در گذشته ژل هایی که به کار می رفتند، غیر قابل جذب بوده و عوارضی از جمله جا به جایی، گلوله شدن ژل و عفونت داشتند که امروزه تقریبا منسوخ شده اند.

طولانی مدت :

که به آنها ژل های دائمی می گویند که از بخش های صناعی ساخته شده اند. ژل های دائمی چون از مواد ( پلیمر ) یا پلاستیک تشکیل شده اند و چون از جنس پوست نمی باشند به وسیله پوست جذب نمی شوند و برای مدت بسیار طولانی در محل باقی می مانند (بین ۲ الی ۱۰ سال طول عمر دارند) بنابراین بسیار مضر هستند و می توانند عوارض جدی را ایجاد نمایند .
بسیاری از پزشکان تزریق ژل های دائمی را رد می کنند به این دلیل که این روزها بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی به عوارض آن پی برده اند و دیگر تزریق ژل های دائمی را توصیه نمی کنند زیرا این ژل ها معمولا در محل تزریق شده باقی نمی مانند بلکه حرکت می کنند و به جاهای دیگر صورت می روند. در برخی موارد، گونه برجسته شده ، برجستگی متقارن خود را پس از مدتی از دست داده و تغییر شکل می دهد. متاسفانه درمان مشخصی برای این بدشکلی ها وجود ندارد .

۲) تزریق چربی:

که از بافت چربی طبیعی بدن خود فرد برای حجم دادن و برجسته کردن گونه ها استفاده می شود. معمولا چربی اضافی در ناحیه شکم و ران انباشته می شود. در این روش، چربی را از بخشی از بدن استخراج کرده و طی فرآیند خاصی تصفیه و آماده می کند و سپس آن را در گونه تزریق می کنند. این روش خطر جابجائي، حركت، غفونت و يا آلرژي را نخواهد داشت .ماندگاری تزریق چربی گونه، از چند ماه تا چند سال می تواند متغیر باشد. تزریق چربی تقریبا هیچ عوارضی ندارد و حتی در صورت تزریق اشتباه، چون از چربی خود فرد استفاده شده، به راحتی جذب می شود و اثر نامطلوبی را نخواهد داشت.

مزایای پروتز گونه با تزریق ژل یا چربی عبارتست از:


  • افزایش حجم گونه و لاغری صورت که در اثر بالا رفتن سن، لاغر شدن صورت یا کاهش وزن صاف و افتاده شده است.
  • بهبود برآمدگی استخوان گونه
  • بهبود تقارن و توازن صورت

روش درمان :


مقدار کمی ژل توسط سوزن بسیار ریزی در پوست و در محل مورد نظر به صورت مستقیم تزریق می‌شود. پس از تمیز کردن ناحیه مورد درمان، از کرم بی‌حس کننده استفاده می‌شود. این بی‌حسی شما را مطمئن می‌سازد که تزریقی که در حال انجام است، حداقل ناراحتی و درد را برای شما دارد.

عمل گونه گذاری با تزریق ژل، باعث می شود صورت چاق‌تر و پوست لطیف‌تر و بدون چین و چروک به نظر برسد. ژل همچنین به صورت حجم داده و قسمتی که ژل در آن تزریق شده است حالت و شکل جوان‌تر و شاداب‌تری به خود می‌گیرد. بسیاری از بیمارانی که با روش غیرتهاجمی و بدون عمل جراحی پروتز گونه اقدام به بالا بردن گونه می کنند، متوجه می‌شوند که بقیه اجزا صورت نیز اندکی رو به بالا متمایل شده‌اند، چون استخوان گونه‌ی بالا رفته تمام محل‌های مناسب در جوانسازی صورت را برجسته می‌سازد.

مراحل تزریق :


  1. ارزیابی صورت و علامت‌گذاری:  در این مرحله پزشک شکل صورت و رنگدانه های پوست را ارزیابی می‌کند و ناحیه‌هایی از صورت را که قرار است بالا برده شوند را مشخص می‌کند. همچنین نقاط حساس و مهم صورت به عنوان محل‌های مناسب تزریق علامت‌گذاری می‌شوند؛ قبل از شروع کار از محل‌های مورد نظر عکس گرفته می‌شود.
  2. تمیز کردن محل تزریق و بیحس کردن آن:  محل‌های تزریق ژل و یا چربی با مواد آنتی باکتریال شسته می‌شود. درد محل تزریق یا کاشت گونه را می‌توان با استفاده از خنک کردن پوست، پماد بی‌حسی برای بی‌حس کردن پوست یا تزریق موضعی داروی بی‌حسی کاهش داد. بیمار این تزریق‌ها را، با توجه به بدون درد بودنشان، معمولاً به خوبی تحمل می‌کند.
  3. تزریق: تزریق ژل و یا چربی در هر نقطه معمولاً چند ثانیه طول می‌کشد. پس از کامل شدن فرآیند تزریق و گونه گذاری بدون جراحی ، محل را ماساژ داده و پس از ارزیابی نتیجه در صورت لزوم فیلر بیشتری تزریق می‌شود.
  4. پاکسازی و بهبود:  پس از انجام کار، تمام علامت‌ها پاک می‌شوند و برای کاهش تورم و تسکین ناراحتی به بیمار کمپرس سرد داده می‌شود. هر چند ممکن است ناحیه تزریق به مدت یک تا دو روز اندکی حساس باشد، اما معمولاً آنقدر دردناک نیست که نیاز به مصرف مسکن داشته باشد.

بهبودی و ریکاوری پس از تزریق ژل :


پس از تزریق ممکن است محل تزریق کمی ملتهب شود که این التهاب به سرعت از بین می‌رود. عمل تزریق، زمان استراحت یا بستری شدن ندارد و شما می‌توانید بلافاصله پس از تزریق به فعالیت‌های روزمره خود بپردازید. ممکن است در محل تزریق کمی کبودی به وجود بیاید که معمولاً در کمتر از ۴۸ ساعت رفع می‌شود. همچنین ممکن است بلافاصله پس از کاشت گونه حرکت دادن دهان برای بیمار دشوار باشد و بیماران بطور موقت در ارتباط با لبخند زدن و صحبت کردن با مشکل مواجه شوند. پزشک در زمان ویزیت در مورد دوران بهبودی و اینکه باید چه انتظاری از عمل تزریق داشته باشید با شما بحث و تبادل نظر می‌کند.

هزینه :


هزینه تزریق ژل با استفاده از پر کننده های پوست بستگی به نوع و برند محصول استفاده شده و تعداد سرنگ های تزریق ژل مورد نیاز برای دستیابی به نتایج مطلوب دارد و در هر فرد می تواند متقاوت باشد.

 

تزریق گونه

پروتز گونه با ژل

کلینیک پوست و مو

You might also like More from author

Leave A Reply

Your email address will not be published.