عوارض بوتاکس

1,732

بوتاكس چیست ؟


دانشمندان اولین بار در سال ۱۹۸۷ موقع استفاده از سم بوتولینوم در درمان بلفارواسپاسم (انقباض خود به خودی پلک) متوجه شدند كه خطوط اخم بیمار صاف شده است و با ادامه تحقیقات اولین گزارش در درمان اخم با بوتاكس در سال ۱۹۹۲ منتشر شد. بوتاكس در واقع سم باكتری كلستریدیوم بوتولینوم است كه با مهار آزادسازی استیل كولین در محل اتصال عصب و عضله باعث شل و ضعیف شدن عضلاتی می شود كه انقباض آنها موقع خندیدن و اخم كردن و… با گذشت زمان باعث ایجاد چروكهای فعال یا دینامیك می شود. با استفاده از اثر بوتاكس و شل شدن عضلات، خطوط ناشی از افزایش فعالیت عضله از بین رفته و طرح صورت و گردن تغییر یافته و چروك ناشی از انقباض عضلات صاف می گردد. البته این نکته را نباید فراموش کرد که چروك های غیرفعال یا استاتیك كه ناشی از تغییر در محتوای كلاژن لایه زیرین پوست است و در اثر گذشت سن و تابش آفتاب به وجود می آید، تحت تاثیر بوتاكس قرار نمی گیرد. بوتاكس در واقع روشی آرام و كم دردسر و غیرجراحی برای رفع چین و چروك صورت و گردن است.

خطوط هیپركنتیك مثل خطوط اخم،‌ حاصل انقباض های مكرر عضلاتی است كه به صورت عمود بر چین ها قرار گرفته اند . ضعیف كردن و یا به حالت استراحت درآمدن عضلات توسط بوتاكس (سروتیپ A) می تواند خطوط را صاف كند. این خطوط شامل خطوط افقی پیشانی (ناشی از انقباض عضله فرونتالیس یا عضله پیشانی) خطوط افقی روی بینی (ناشی از انقباض عضله پروسروس) خطوط پنجه كلاغی اطراف چشم و خطوط اطراف دهان و خطوط خارجی پلك تحتانی است. بیماران بین ۳۰ تا ۵۱ سال بیشترین پاسخ را به درمان با بوتاكس می دهند و امروز درمان با بوتاكس در این گروه سنی یكی از جنبه های مهم زیباسازی است.

کاربرد های زیبایی بوتاکس :


عوارض بوتاکس چیست؟


 • عوارض عمومی همچون مسمومیت و یا آلرژی بسیار نادر است، تنها برخی‌ افراد از ضعف شکایت میکنند که ظرف ۳ تا ۴ روز برطرف میشود.
 • بیشتر عوارض موضعی است. گاهی تورّم، کبودی و خونمردگی دیده می شود که تا کمتر از یک هفته برطرف میگردد.
 • خشكی چشم، دو بینی و افتادگی صورت و لبخند نامتقارن از دیگر عوارض نادر و گذرای بوتاكس است.
 • تزریق بیش از اندازه بوتاکس، تزریق نابجا و انتشار آن به نقاط اطراف، ممکن است باعث شود عضلات یا بیش از اندازه ضعیف شوند یا عضلات اطراف از کار بیفتند. علامت اینها در پیشانی و اطراف چشم شامل افتادگی ابرو و بینی، افتادگی پلک (۱ تا ۳ درصد) و در اطراف دهان شامل افتادگی دو گوشهٔ دهان و اشکال در غذا خوردن و در گردن اگر عمیق تزریق شود می تواند باعث اشکال در بلع و صدا گردد. باید در نظر داشت که تمامی این عوارض موقتی بوده و پس از ۲ تا ۶ هفته خوب میشود.
 • گاهی اوقات نیز ممکن است عدم تقارن در دوطرف صورت به دلیل تزریق نامساوی و یا تفاوت در جذب به وجود آید. مثلا ابرو در یک طرف بالاتر از طرف مقابل باشد.
 • تزریق بوتاكس در برخی افراد موجب ابتلا به درد در ناحیه پیشانی می‌شود و در عین حال مواردی مشاهده شده كه سردرد افراد مبتلا به میگرن با تزریق بوتاكس كاهش یافته است.
  سلامت نیوز: عوارض بوتاکس چیست؟
  تزریق بوتاكس در برخی افراد موجب ابتلا به درد در ناحیه پیشانی می‌شود و در عین حال مواردی مشاهده شده كه سردرد افراد مبتلا به میگرن با تزریق بوتاكس كاهش یافته است.
  سلامت نیوز: عوارض بوتاکس چیست؟
  تزریق بوتاكس در برخی افراد موجب ابتلا به درد در ناحیه پیشانی می‌شود و در عین حال مواردی مشاهده شده كه سردرد افراد مبتلا به میگرن با تزریق بوتاكس كاهش یافته است.
  سلامت نیوز: عوارض بوتاکس چیست؟
  تزریق بوتاكس در برخی افراد موجب ابتلا به درد در ناحیه پیشانی می‌شود و در عین حال مواردی مشاهده شده كه سردرد افراد مبتلا به میگرن با تزریق بوتاكس كاهش یافته است.
  سلامت نیوز: عوارض بوتاکس چیست؟
  همچنین تزریق بوتاكس در برخی افراد موجب ابتلا به درد در ناحیه پیشانی می‌شود و در عین حال مواردی مشاهده شده كه سردرد افراد مبتلا به میگرن با تزریق بوتاكس كاهش یافته است.
  سلامت نیوز: عوارض بوتاکس چیست؟

  تزریق بوتاکس در برخی از افراد ممکن است باعث ابتلا به درد در ناحیه پیشانی شود اما در برخی موارد هم مشاهده شده سردرد افراد مبتلا به میگرن با تزریق بوتاکس کاهش یافته است.

در كشور ما بیشترین عوارض ناشی از تزریق بوتاكس شامل استفاده از مواد ارزان و غیر مجاز و تزریق توسط افراد غیر مجاز و غیر متخصص و آموزش ندیده، از جمله در آرایشگاه ها و سالن های زیبایی و… است. افراد زیادی از طریق تبلیغات اینترنتی و پیامك و ایمیل و شبكه های اجتماعی، به سمت مراكز غیر مجاز از جمله آرایشگاه ها و سالن های زیبایی كشانده شده و توسط افراد غیر متخصص پوست و آموزش ندیده، داروی غیر استاندارد و ارزان برای بیماران تزریق می گردد.

نکته ایی که در روز مکرراً با آن مواجه می شویم این است که مراجعه کنندگان نمیدانند چه نوع ژلی برای ایشان استفاده شده است. دوستان عزیز مهم است در وهله اول به فکر سلامتی خود باشیم و در کنار آن به فکر زیبایی. ندانستن مارک و نوع ژل و بوتاکس مصرفی مثل این است که ندانید پزشک داخلی چه نوع قرصی مثلاً برای فشار خونتان تجویز کرده است و فقط ان را مصرف کنید.

در کلینیک فروردین از بهترین و معتبرترین ژل ها استفاده می شود که دارای مجوز وزارت بهداشت ایران و شناسنامه بین المللی هستند و بعد از اتمام کار شناسنامه در اختیار مراجعه کننده محترم قرار میگیرد.

رفع خط اخم با بوتاکس

 

 

 

مشاوره پوست و مو

You might also like More from author

1 Comment

 1. ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی ورودی نیمسال دوم says

  سایت خیلی خوبی دارید ممنون

Leave A Reply

Your email address will not be published.